Ernest Cline adlı Amerikalı bir yazarın 2011 yılında yayımlanan romanından esinlenen Başlat: Ready Player One filmi 30 Mart 2018 tarihinde Türkiye’de gösterime girdi. Başlat: Ready Player One filminin yönetmeni efsane yönetmen Steven Spielberg. Bu adı duyar duymaz daha izlemeden ‘’kesinlikle güzel bir filmdir.’’ diye içinizden geçirdiniz değil mi? Rahat olun, tahminleriniz çok ama çok doğru.

Üç  gün önce filmi sinemada izleme fırsatım oldu. Vizyondaki filmler arasında en dikkat çekeni olduğu için ve daha önce en iyi 2018 filmleri adlı makalem için bilgi topladığımdan dolayı Başlat’ı tercih ettim. Çok doğru bir tercih yapmışım.

baslat-ready-player-one-filmi

Vizyon Tarihi: 30Mart 2018
Yapımı: ABD
Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon, Macera
Süre: 2 saat 19 dakika
Yönetmen: Steven Spielberg
Oyuncular: Tye Sheridan, Olivia Cooke, Mark Rylence, Simon Oegg, Tj Miller, Letitia Wright, Lena Waithe, Kiera Bell, Kae Alexander, Ben Mendhelson, Hannah John Kammen, Armani Jackson
Senaryo: Zak Penn,  Ernest Cline,  Eric Eason
Yapımcı: Donald De Line,  Dan Farah
Bütçe: 175 milyon USD
Imdb Puanı: 7.9

Konusu: Film, 2045 yılında geçiyor. Üste üste yığılmış binalarda yaşayan kalabalık bir insan topluluğunun dert ve tasalarını unutturmayı amaçlayan sanal gerçeklik oyunu kısa bir süre içerisinde tüm dünyaya yayılmış ve birçok insan hayatının büyük bir bölümünü bu sanal dünyada geçiriyor. Çünkü oyunda, gerçek dünyadaki iç açıcı olmayan hayatlarının dışına çıkabiliyorlar. Seçtikleri avatarlar ile istedikleri cinsiyette olabiliyorlar ve kabiliyetleri dahilinde oyun içinde kazandıkları puanlar ile zengin bir sanal hayat yaşama imkanına sahip olabiliyorlar. OASIS adı verilen bu platform insanları kendine bir uyuşturucu gibi bağlamış durumda. Özellikle alt tabaka insanlar arasında.

Oyunun yaratıcısı olan James Halliday’in ölmesi ve oyunculara hitaben çektiği videonun yayınlanması üzerine ortalık karışır. Çünkü Halliday videosunda, oyun içerisine 3 tane anahtar sakladığını,  bu anahtarı bulanların sanal paskalya yumurtası kazanacağını ve paskalya yumurtasını elde eden kişinin tüm servetine sahip olacağını söylemiştir. Videonun yayınlanmasının ardından tüm oyuncular şaşkına dönmüş ve anahtarları bulmak için hunharca oyuna sarılırlar.

Bu kişilerin arasında alt tabakadan olan teyzesi ile birlikte yaşayan Wade Watts da vardır. ”Parzival” lakablı genç ergen kahramanız Wade, OASIS’in en iddialı oyuncularından… Oyunun kurucusu Halliday’in tüm hayatını en ince ayrıntısına kadar bilir. Başarısının en büyük sebebi de budur, zaten. Beş Büyükler (sho, daito, artemis, aech ve parzival) içinde bulunan Wade, 3 arkadaşı ile anahtarları bulmak için canla başla çalışır. İlerleyen zamanlarda Artemis ile tanışan kahramanız, onunla yaptığı konuşmalar neticesinde ilk anahtara yaklaşır.

baslat-filmi

Halliday’in videosunu izleyenler arasında OASIS’in rakibi olan şirketin sahibi Sorrento da vardır. Anahtarları bulup büyük serveti eline geçirmek için büyük bir oyuncu ordusu kuran Sorrento, amacına ulaşmak için kötü faaliyetlerde bulunmaktan çekinmez ki devamlı takip ettiği, Wade’in de içinde bulunduğu ”Beş Büyükler” i oyundan saf dışı bırakmak için elinden geleni yapar.

Kısacası Başlat: Ready Player One, basit bir sanal gerçeklik oyunu olan OASIS’in, Halliday’in videosunun yayınlanması ile büyük bir rekabete dönüşmesini anlatır.

Yorum:

Film, harika bir yarış sahnesi ile başlıyor. Aksiyonun bol olduğu bu sahnelerde ”Chucky”, ”Geleceğe Dönüş”, ”King Kong” ve ”Jurassic Park” filmlerinden alıntılar mevcut. Sizi aniden o filmlere çekip götürüyor. Ayrıca sonlara doğru kahramanlarımız ”The Shining” filmi sahnelerinin içine düşüyor ve dehşet dolu anlar yaşıyorlar/yaşıyoruz.

Başlat: Ready Player One’ın en belirgin özelliklerinin arasında sanırım bizi geçmişe sürüklemesi var. Yukarıda bahsettiğim gibi kült eserlerin yanında 80’lerin pop-rock şarkıları, animeleri, çizgi romanlar karakterleri, kitapları ve bilgisayar oyunları bahsediliyor. Bu geçmişe dönüşler biraz insanı duygusallaştırıyor, biraz hüzünlendiriyor, biraz da yüzümüzde gülümseme bıraktırıyor.

Film, aksiyonlu, gizemli ve eğlenceli sahneleri ile kendini izlettiriyor. Efektler gerçekten de olağanüstü. Kurgu, senaryo ve oyunculuk da ileri seviyede… Eleştirecek bir kısım bulamıyorum açıkçası. Şu ana kadar izlediğim bilim kurgu filmleri arasından sıyrılarak en iyi bilim kurgu filmi oldu benim için. Ufak tefek hataları saymazsak tabi ki de.

Başlat: Ready Player One, konusu ve hakkındaki yorumlarını sizlerle paylaştım. Yakın zamanda sinemaya gidecekler varsa vizyondaki en iyi filmler arasından başarısı ile sıyrılabilecek olan bu filmi muhakkak izleyin. İzlediyseniz yorum bırakmayı ve benzer film önerilerinde bulunmayı unutmayın.

Tavsiye Film Yazıları:

2018 Bilim Kurgu Filmleri

2018 Korku Filmleri

Fragman

 

Reklam