Yeni Blog Yazarlarına Altın Değerinde Tavsiyeler

İnternette milyonlarca blog var. Her gün yüzlercesi de sanal alemde yerini alıyor. Fakat çok azı blog yazarlığı macerasında sağ kalabiliyor. Çünkü çoğu blog yazarının nasıl başarılı bir blog yazarı olunacağından haberi yok ve blog yazarlığı hakkında yeteri kadar araştırma yapılmıyor.

Tavsiye Makale: 6 Adımda Blogunuzu Açın

Birçoğumuz blog yazmaya başlayınca az ya da çok hatalar yapabiliyor. Bu çok normal bir durum. Bazı hataları yapmamak ve hataları en aza indirmek için blog yazarlığı hakkındaki yazıları okumalı ve bu işi profesyonel yapanların söylediklerini dikkate almalı. Blog açmak en kolayı; zor olan blog yazmaya devam edebilmektir. O yüzden yeni blog açacaklara ve bu mecrada yeni yeni yazmaya başlayanlara yol gösterecek birtakım tavsiyelerde bulunmak istiyorum.

Tavsiye Makale: Herkes Blog Yazarı Olmalı mı?

-Sabırlı ve İstekli Olun-

Blog yazarlığının en önemli 2 kelimesi, istek ve sabırdır. Yazmayı seviyor ve bu konuda yeteri kadar istekliyseniz ilk adımı aşmışsınız demektir. Peki sadece yazmayı sevmek yeter mi? Tabi ki de hayır. Eğer uzun soluklu bir blog yazmayı hedefliyorsanız ya da ileride blog yazarak para kazanmak istiyorsanız sabırlı olmalısınız. Blog yazarlığında başarılı olmanız için sabır da çok önemli. Çünkü önünüzde çetrefilli ve uzun bir süreç var.

-Kendinize Bir Blog Stratejisi Belirleyin-

Blog yazmaya başlamadan önce kendinize bir plan belirleyin.

  • Hangi konularda yazacaksınız?
  • Kaç günde 1 yazı gireceksiniz?
  • Blogunuzdan kazanç elde etmek istiyor musunuz?

Bu ve benzeri sorulara cevap bulmadan bu işe başlamayın. Plansız-programsız bir işte başarılı olmanız söz konusu değildir. O yüzden ilk başlarda kendi stratejinizi belirleyin ve emim adımlarda blog yazmaya devam edin.

Tavsiye Makale: Blog Yazarak Para Kazanmank İçin Tavsiyeler

sosyal medyayi faydali kullanma

-Sosyal Medya Kullanımına Önem Verin-

Sosyal medyanın hayatımıza girmesinden önce, sadece arama motorlarına dikkat etmemiz gerekiyordu. Ama Facebook, Twitter, Instagram, Stumbleupon gibi güçlü sosyal medya araçlarının önem kazanmasıyla artık sosyal medyanın gücünü de arkamıza almamız gerekiyor. Sosyal medyayı başarılı bir şekilde kullanarak blogunuza ziyaretçi çekebilirsiniz. Ayrıca sosyal medya kullanımı blogunuzun/sitenizin arama motorlarındaki sıralamanızı da etkiler ve doğal bir yükselme yaşarsınız.

Tavsiye Makale: Bloguma Nasıl Ziyaretçi Çekebilirim?

Tavsiye Makale: Blog Tanıtımı Nasıl Yapılır?

-Link İnşasına Önem Verin-

Blogunuzun belirli bir aşamaya geldikten sonra, benzer, kaliteli ve uzun soluklu bloglardan link almaya çalışın. Öncelikle, kaliteli yazılar yazarak blogların size link vermesini sağlayın. Ardından kaliteli bloglardan ücret karşılığı tanıtım yazısı alın ve arama motorlarında kalitenizi artırın. Ama aşırıya kaçmamaya dikkat edin.

-Blog Yazarları ile İletişim Kurun-

Blog yazarı olmanın en önemli şartlarından biri olduğunu düşündüğüm konudur: Diğer blog yazarları ile iletişim halinde olmak. Sadece blog yazarak, blog yazarlığında başarıyı elde edemezsiniz. Blog aleminde yer alan diğer blog yazan kişiler ile temas halinde olmaya çalışın. Bloglarını ziyaret edip hoşunuza giden yazılara yorum atın, sosyal medyadan paylaşın. Ya da kendi blogunuzda onlardan bahsedin. Yardıma ihtiyaçları olduğunda yardımcı olun ya da zor durumlarınızda yardım isteyin. Bu şekilde iletişim ağınızı artırın, dostluklar kurun.

Tavsiye Makale: Kişisel Blog Yazmak Bana Ne Kazandırdı?

-Özgün Yazılar Yazın-

Blog yazmaya başladığım andan itibaren özgün içerikler (kopya olmayan) yazmaya özen gösterdim. Farklı sitelerden kopyala-yapıştır yaparak hiçbir zaman içerik oluşturmadım. Maalesef son zamanlarda birçok kişi, farklı bloglardan kopyaladığı içerikleri kendi yazısıymış gibi blogunda paylaşıyor. Kendi blogumun yazılarının kopyalandığını onlarca sitede gördüm. İlk başlarda uyarma çabası içindeyken durum sıkıcı bir hal almaya başlayınca mücadeleyi bıraktım. Birçok blog yazarı arkadaşım da bu durumdan muzdarip maalesef.

Tavsiye Makale: Kopyala-Yapıştır, Blog Yazarı Ol!

Sakın ola siz kopyala-yapıştır içerik kullanmayın. Az olsun, amatörce olsun ama kendi yazınız olsun. İçerik hırsızlığı yaparak bir yere varamazsınız. Hem okuyucularınıza hakaret etmiş olursunuz hem de arama motorlarından ban yiyebilirsiniz.

Tavsiye Makale: Blogunuza İçerik Üretmek İçin Tavsiyeler

yeni blog yazarlarina tavsiyeler

-Yorumlara Cevap Verin-

Yazılarınıza gelen yorumlara muhakkak cevap verin. Okuyucularınızla aranızda samimi bir bağ oluşturmanın anahtarı, hızlı bir şekilde yorumlara cevap vermektir. Yorumlara cevap vermediğiniz takdirde yorum sahibi blogunuzu bir daha ziyaret etmez.

Yorumları muhakkak denetim altına alın. Spam yorum atanların yorumlarını kabul etmeyin, yazılarınıza sizin fikirlerinizin zıttına yorum atılırsa, saygılı bir şekilde cevap verin. Kırıcı sözcüklerden kaçınmaya çalışın.

Tavsiye Makale: Mükemmel Bir Yorumda Olması Gereken 7 Özellik

-Misafir Yazar Olun-

Misafir yazar olmak, hem sizi konuk yazar olarak kabul eden blog sahibi ile hem de o blogun ziyaretçileri ile aranızda bir bağ oluşmasını sağlar. Hem backlink sahibi olmuş olursunuz hem de blogunuza ziyaret çekersiniz.

-Okuyucularınızın Düşüncelerini Önemseyin-

Yazılarınızda konu ile ilgili okuyucularınızdan düşüncelerini yazmayı isteyin. Hem makalelerinizin yorum sayısı artar hem de okuyucularınız, size kendini yakın hisseder.

-Arama Motorları için Değil Okuyucularınız için Yazın-

SEO’yu duyan ve az çok hakkında araştırma yapan birçok blog yazarı sırf arama motorlarından ziyaret çekmek için makalelerini okuyucularını düşünmeden yazıyor. Karşınızda birilerinin olduğunu unutmayın, bu makaleleri robotlar okumuyor, kanlı-canlı insanlar okuyor. O yüzden okuyucularınıza fayda sağlayacak, samimi makaleler hazırlayın.

Tavsiye Makale: Blog Okumayan Blogunun Okunmasını Beklemesin

-Blogunuzun Görünüşüne Önem Verin-

Benim de en çok dikkat ettiğim konulardandır. Hatta ilk zamanlarda çok fazla tema değişikliği yaptım, eklentilerle çok vakit geçirdim. Zamanlar hangi görünümün daha iyi olacağının farkına vardıktan sonra çok fazla değişiklik yapmadım.

Blogunuza gelen ziyaretçileri blogunuzda tutmak ve hatta onları sadık birer okuyucu haline getirmek için blogunuzun görünümünü çok önemli. Eğer kötü bir görünüme sahipseniz, ziyaretçi saniyeler içerisinde blogunuzu terk edecektir ve bir daha o kişinin blogunuza gireceğini düşünmeyin. O yüzden sade bir tema, sade bir menü, sade bir yazı stili kullanmaya dikkat edin. Cafcaflı görünümlerden uzak durun. Ayrıca temanızın SEO uyumlu olmasına da dikkat edin.

-Etkili Başlıklar Kullanın-

Makalelerinize etkili başlıklar seçmeye özen gösterin. İlk bakışta okuyucuların dikkat çekeceği başlıklar seçin yazıların ziyaret oranı artsın. Sadece okuyuculara yönelik değil, arama motorlarını da harekete geçirecek başlıklar kullanın. Başlıklarda muhakkak anahtar kelimeniz/kelimeleriniz bulunsun.

Sonsöz

Blog yazmaya başlayanlar ya da başlayacak olanlar için fayda sağlayabileceğini düşündüğüm konulara değinmeye çalıştım. Blog yazarlığında ilk zamanlar oldukça zordur ve arayış/araştırma içerisinde geçer. Umarım makalem yeni blog yazarlarına fayda sağlar. ”Blog Yazarlarının  En Çok Yaptığı Hatalar” adlı yazım gibi bu yazımı da açık uçlu bırakacağım. Zamanla yeni konu başlıkları ekleyeceğim. Sizin de eklememi istediğiniz konular varsa yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Reklam