underworld-karanliklar-ulkesi-5

Karanlıklar ülkesi serisi (diğer adıyla underworld) en çok sevdiğim vampir-kurt adam filmlerindendir. Bu fantastik filmi defalarca izlemişimdir, hala canım istedikçe de izliyorum. Hem kurgusal olarak hem oyunculuk hem de aksiyon açısından bu tarz filmleri sevenler için tavsiye edeceğim bir seri. Serinin ilk dört filmini detaylı bir şekilde Karanlık Ülkesi Serisi 1,2,3,4 adlı makalemde anlatmıştım. Underworld’un yeni filmi ”Kan Savaşları” 9 Aralık 2016 günü vizyona gireceği için ben de hem seriyi kısaca hatırlatmak hem de 2 aydan daha az bir sürede gösterime girecek film hakkında bilgi vermek için bu yazıyı hazırladım.

Karanlıklar ülkesi serisinin 2003’te vizyona giren ilk filminde; Lycanların (kurt adamlar) lideri Lucian’ın ölmesi üzerine vampirler dünyayı ele geçirir. Lidersiz kalan kurt adamlar, sefillik içinde lağımlarda yaşamaktadır. Başroldeki Selene (vampir kız) tarihi olayları kurcalarken geçmişi hakkında yeni şeyler öğrenir ve saf değiştirmek durumunda kalır. Ayrıca bu bölüme yeni melez bir ırk olan Michael de katılır.

Serinin 2. filmi (evrim – 2006), ilk filmde Selene’in öğrenmiş olduğu tarihi gerçekleri konu edinir. MS. 1202’li yıllarda geçen film, Kurt adamların atası William etrafında döner. Bu bölümde artık ezeli iki düşman arasındaki savaşa insanlar da dahil olmuştur.

3. filmde (Lycaların yükselişi – 2009)vampirlerin ve kurt adamların nereden geldikleri hakkında bilgi verir. Şatolarda yaşayan ve kurt adamları köle olarak kullanan vampirler, ilk insan görünümlü kurt adam Lucian’ın ayaklanma çıkarması sonucu ellerindeki şaşalı yaşantısı sarsılır.

karanliklar-ulkesi-serisi

Uyanış (2012) adlı son filmde ise vampirler ve kurt adamlar arasındaki savaş bitmiş, bu iki grup ve insanlar arasındaki savaş başlamıştır. İnsanlar vampirleri ve kurt adamları kendilerine tehdit gördükleri için amansız bir mücadeleye girişirler. Serinin başrolü Selene ve filme yeni katılan David, insanların başlattıkları bu katliama dur demeye çalışırlar.

Karanlıklar ülkesi serisinin ilk 4 filmi bu şekildedir. Gelelim Aralık ayında vizyona girecek olan 5. film Kan Savaşları‘na.  Filmin yönetmeni Anna Foerster. Başrolümüz Selene’i yine Kate Beckingsale canladırıyor. Bir önceki filmde David karakerini canlandıran Theo James, başrolü paylaşıyor. Diğer önemli oyuncular: Bradley James, Charles Dance,  India Eisley, Tobias Menzies, Clementine Nicholson…

Konusu: 5. film Kan Savaşları’nda Lycanlar, yeni bir lidere sahiptir: Marius (Tobias Menzies). İlk başlarda Selene, bu savaşa dahil olmak istemese de katılmak zorunda kalacaktır. Vampirler ve Kurt adamlar arasındaki savaşın bitirilmesinde rol oynayacağı düşünülen Selene bakalım bu filmde nasıl kararlar alacak?

Underworld – Karanlıklar Ülkesi Serisinin yeni filmi Blood Wars (Kan Savaşları) hakkında daha çok fazla bilgi yok. Yeni bilgiler geldikçe yazmaya devam edeceğim. Filmi izledikten sonra da fikirlerimi belirtirim. Şimdiden iyi seyirler dilerim. Fragmanı izlemeyi unutmayın. (Eğer sinemaya gidemez de evde internet üzerinden filmi izlemek zorunda kalırsanız altyazılı ve HD kalitede izlemenizi öneririm. Zira Türkçe dublaj, filmin tadını çok ama çok bozuyor.

En İyi 2017 Filmleri

En İyi 2018 Filmleri

Reklam