karanlıklar ülkesi

Karanlıklar Ülkesi (Underworld) serisi vampir-kurt adam filmlerinden en çok beğendiğim seri. Eğer siz de fantastik/bilim kurgu ve kurt adam-vampir filmlerini seviyorsanız muhakkak bu seriyi izleyin. Serinin yeni 5. filmi Blood Wars (Kan Savaşları) 2 Aralık 2016 itibariyle vizyona girdi. Sinemada izleme şansım olmasa da kısaca film konusu hakkında bir yazı yazdım. Okuyabilirsiniz: Karanlıklar Ülkesi Serisi 5 – Ne Zaman Çıkacak?

Karanlıklar Ülkesi Serisi – Film Konusu

karanliklar-ulkesi-1KARANLIKLAR ÜLKESİ 1
Yıl: 2003 – İngiltere ,  ABD ,  Almanya ,  Macaristan
Tür: Aksiyon ,  Fantastik ,  Gerilim ,  Macera
Yönetmen: Len Wiseman
Oyuncular: Kate Beckinsale ,  Wentworth Miller ,  Michael Sheen , Sophia Myles ,  Bill Nighy
Senaryo: Len Wiseman ,  Kevin Grevioux ,  Danny McBride
Süre: 133 dk.
Imdb Puanı: 7.0
Sinemalar.com Puanı: 8.0

Karanlıklar Ülkesi 1 Konusu: Bir çok filme ve diziye konu sağlayan Kurt Adamlar ve Vampirler arasındaki savaşı konu alır. Asırlar önce başlayan savaş, Lycanların lideri Lucian‘ın öldürülmesi üzerine savaş sonra erer. Lycanlar, artık direnişi bırakmış, lağım kanallarında yaşamaktadır. Vampirler için bir tehdit kalmamıştır. Vampirler böyle düşünmektedir, lakin acaba bu böyle midir? Baş roldeki Selene(vampir), kurt adam tehdidine karşı hala güçlü bir şekilde ayaktadır. Fakat sonradan öğreneceği gerçekler karşısında saf değiştirmek zorunda kalır. Ayrıca kurt adam ve vampir dışında başka bir tür (melez) daha ortaya çıkacaktır.

Film, başından sonuna kadar aksiyon ile dopdolu. Kurt adam ve vampir konulu filmlerden en çok beğendiğim filmdir. Hem bu konu için hem de aksiyon için muhakkak izleyin. Film, görüntü ve efektler açısından gayet başarılı. Kurt adamların dönüşümleri de baya gerçekçi. Bazı filmlerde bu dönüşümler gerçekçi olmadığı için bu filmleri izlemek sıkıcı olabilir. Ama ”Karanlıklar Ülkesi‘ni” izlerken sıkılmanız imkansız.

karanliklar-ulkesi-evrim-2KARANLIKLAR ÜLKESİ 2: EVRİM
Yıl: 2006 – ABD
Tür: Bilim Kurgu ,  Aksiyon ,  Fantastik
Yönetmen: Len Wiseman
Oyuncular: Kate Beckinsale ,  Michael Sheen ,  Bill Nighy ,  Scott Speedman ,  Shane Brolly
Senaryo: Len Wiseman ,  Danny McBride
Süre: 106 dk.
Imdb Puanı: 6.8
Sinemalar.com Puanı: 7.9

”Karanlıklar Ülkesi” serisinin 2. filmi… Film, MS.1202 tarihi ile başlar. Kurt adamların atası William, bir köye saldırmış, köyü harabeye çevirmiştir. Marcus ve Victor, William’ı kontrol altına almakta zorlanırlar. Bu yüzen onu kimsenin bilmediği bir yere kapatırlar. Marcus, bu durumu kabullenemez, fakat Victor en doğru yolun bu olduğunu söyler. Film, geçmişi anlatır bir müddet sonra günümüze döner.

Kurt adamlar ve vampirler arasındaki savaşa insanlar da dahil olmuştur artık. 2. filmdeki sahneler de ilki kadar gerçekçidir. Görsel efektler de daha güzel. Aksiyon yine durmaksızın devam ediyor.

karanliklar-ulkesi-lycanlarin-yukselisi-3KARANLIKLAR ÜLKESİ 3: LYCANLARIN YÜKSELİŞİ
Yıl: 2009 – ABD
Tür: Bilim Kurgu ,  Aksiyon ,  Fantastik
Yönetmen: Patrick Tatopoulos
Oyuncular: Michael Sheen ,  Rhona Mitra ,  Bill Nighy ,  Craig Parker,  Tania Nolan
Senaryo: Dirk Blackman ,  Danny McBride
Süre: 92 dk.
Imdb Puanı: 6.6
Sinemalar.com Puanı: 7.9

Karanlıklar Ülkesi 3: Filmde, vampir ve kurt adamların nereden geldiğine dair bilgide verilir. Bu iki ırk, Ölümsüz olan Alexander Corvinus‘un soyundan gelir: Marcus ve William. Marcus’un soyundan gelenler, aristokrat vampirlerdir. William’ın soyundan gelenler ise; kendilerini kontrol edemeyen insanlıktan çıkmış kurt adamlardır. Vampirler, şatolarda refah içinde yaşarken, kurt adamlar vahşi hayvanlar gibi yaşarlar.

Tesadüf eseri, vampirlerin şatosunda tutsak tutulan bir kurt kadın, insan görünümlü bir çocuk dünyaya getirir. Yani Lucian‘ı. Victor onu himayesi altına alır ve onu insanları kurt adama dönüştürmekte kullanır. Artık kurt adamlar vampirlerin kölesi olarak çalıştırılmaya başlanır. Bu durumu bir süre kabul ederler, fakat artık kurt adamların canlarına tak etmiştir. Lucian önderliğinde bir isyan çıkartırlar ve kaçarlar (Spartacus isyanı gibi) Olay da bundan sonra başlar.

Diğer iki film gibi başarılı, fakat olaylar biraz daha ağır ilerliyor. Geçmiş hakkında bilgi verdiği için tabi ki. Ama yine de aksiyon olarak başarılı diyebiliriz. Açıkçası ben yine sıkılmadan izledim.

”Bir köle ya da Lycan olabiliriz.” Lucian

”Bizler hayvan değiliz. Bizim de seçme şansımız var.” Lucian

karanliklar-ulkesi-uyanis-4

KARANLIKLAR ÜLKESİ: UYANIŞ
Yıl: 2012 – ABD
Tür: Aksiyon ,  Fantastik
Yönetmen: Måns Mårlind,  Björn Stein
Oyuncular: Kate Beckinsale ,  Theo James ,  Stephen Rea , Sandrine Holt ,  Jacob Blair
Senaryo: Wes Craven ,  Len Wiseman ,  John Hlavin ,  Danny McBride
Süre: 88 dk.
Imdb Puanı: 6.4
Sinemalar.com Puanı: 8.0

Karanlıklar Ülkesi 4: Vampirler ve kurt adamlar arasındaki savaş bitmiş, artık devrede insanlar vardır. İnsanlar, vampirleri ve kurt adamlarını avlar. Çünkü, bu kötü virüsü diğer insanlara da bulaşmasını engellemek isterler. Tüm kurt adam ve vampirleri yok ettiklerini zannederler. Lakin öyle değildir. Selene ve Michael, mücadele etmeye devam edecektir. Bu bölümde farklı kurt adamlar ortaya çıkmıştır. Daha güçlü ve vahşi… Filme renk katmışlar. Yine bu bölümü de severek izledim. Aksiyon burada da dolu. İlk film kadar etkili olmasa da başta yakaladıkları seviyeyi hala sağlıyorlar. Bir önceki film yorumum için tıklayın.

En İyi 2017 Filmleri

En İyi 2018 Filmleri