godzilla 2014 film yorumunu ve replikleri

”Godzilla” çoğumuzun bildiği bir film karakteri. Hatta bazılarımız onu çok seviyor. Bu sene 2014‘te de Godzilla‘nın filmi yapıldı. Tabi ki bu ilk filmi değil. Godzilla, hayali bir Japon canavarıdır ve sonradan dünyaca tanınan film karakteri olmuştur. Japoncada (ゴジラ) diye yazılıp (Gojira) diye okunur. İsterseniz yıl yıl film hakkında bilgi verelim.

1- 1954-1975: Godzilla‘nın ilk filmi 1954’de Japon Toho Company Limited tarafından yapıldı. 1 milyon dolarlık bütçesi olan film, yaklaşık 37 milyon dolar hasılat kaldırmıştır. Filmde ”Stop Motion Tekniği” kullanıldığı için büyük bir ses getirmiştir. Teknolojinin gelişmemiş olmasından dolayı siyah-beyaz olan film, ”Godzilla, King of The Monsters” adıyla yayınlandı. Yönetmenliği Ishiro Honda tafafından yapılan filmede, Takashi Shimura ,  Akira Takarada ,  Akihiko Hirata , Fuyuki Murakami ,  Sachio Sakai gibi oyuncular oynadı. 1954 tarihinden 1975 tarihine kadar Godzilla geliştirilmeye çalışıldı. İnsanlara saldıran canavar artık başka mutantlarla savaştı. Hareketleri geliştirildi. Fakat istenilen sonuç alınamayınca çalışmalara ara verildi.

İlk filmin konusu(1954); dinozora benzeyen vücudu ve nükleer nefesi olan Godzilla, nükleer testler sonucu denizde uyanan dev bir canavardır. Adaları ve gemileri batıran bu canavar Tokyo’ya doğru ilerlemektedir. Yerli halk ona ”Gojira” ismini takmıştır. Filmi izleyenlerden birisinin yorumu çok hoşuma gitti. Filmin önemini tam anlamıyla anlatıyor: ”Japonların dünya sinemasına en büyük armağanı bu filmdir. Gerçekten en büyük armağan olabilir evet. Dev gibi bir armağan. İlginç o yılda nasıl yapabilmişler bu filmi acaba?” Fragmanı için buraya tıklayın.

2- 1984-1995: Bu dönemde gerçekçilik ve görünüm başarıyla sağlanılmıştır. 1984’de ”The Return of Godzilla” filmi çıktı. Godzilla, bu filmde  Biollante, King Ghidorah, Mothra,Battra, Rodan, Mechagodzilla, SpaceGodzilla ve Destoroyah gibi mutanlarla savaştı. 1995’te çıkan ”Godzilla vs. Destoroyah” adlı filmde Godzilla erir ve daha önceki filmlerde çıkan Godzilla Junior, seri de yerini alır. Fragmana buradan ulaşabilirsiniz.

3- 1998: Bu sene çıkan film, Amerikan yapımı bir bilim kurgudur. Orijinaline sadık kalınmayan film, 1954’te yapılan ”Godzilla King of the Monsters” adlı Japon filminin uyarlamasıdır.

4- 1999-2004: Dört senelik bir duraklamanın ve çalışmanın ardından Godzilla geri döner. Görüntü ve gerçekçilik yine bu filmde de sağlanmıştır. 1999 yılında ”Godzilla 2000” filmi çıkar ve burada yine mutant canavarlarla savaşmıştır. Takao Okawara yönetmenliğindeki filmin konusu: Japon bilim adamları okyanusun dibinde dünyadaki hiç bir cisme benzemeyen bir cisme rastlarlar. Aynı zamanda askeri birlikler Godzilla‘yı insanlara zarar vermeden yok etmeye çalışmaktadır. Bu sırada bilinmeyen cisim su yüzeyine çıkar ve birden kabuğundan çıkarak uçmaya başlar. Daha sonra bir binadaki bilgisayardan dünyadaki tüm bilgileri çalar. Tam bu sırada Godzilla devreye girer ve yeni ortaya çıkan canavarla savaşmaya başlar. tek umut Godzilla‘dır.

5- 2014: ”Godzilla” adı altında bu sene çekilen film 1954’teki filmin yeni serisidir. Teknolojik gelişmeler sayesinde tabi ki en grafik açısından en iyi Godzillla filmidir. Yönetmenliğini Gareth Edwards üstlenir. Filmin kadrosunda Aaron Taylor-Johnson ,  Juliette Binoche ,  Ken Watanabe ,  Bryan Cranston ,  David Strathairn gibi başarılı oyuncular var.

Filmin konusu: geçmişte bilim adamları Godzilla‘yı çeşitli araştırmalar için saklamışlardır. Godzilla reaktördeki radyosyonu tamamen bitirir ve reaktör çöker. Çökme esnasında bir çok bilim adamı hayatını kaybeder. Sonra film 15 yıl sonrası yani 2014’gelir. Bu seride MUTO’adında iki  ayrı mutant ortaya çıkar. Biri erkek biri dişi olan bu yaratıklar üremek için radyasyona ihtiyaçları vardır. Tehlike altında olan şehri tek bir kişi kuratarabilecektir. O da Godzilla‘nın ta kendisidir. Filmde verilmesi gereken mesaj, ” insanlığın küstahlığı ve doğayı kendi kontrolünde” sanmalarıdır.

Serinin son filmini izledim. Gerçekten başarılı bir film. Gerek efektler olsun gerekse oyuncuların performansı… Bilim kurgu ve fantastik filmleri sevenler için gayet güzel ve aksiyon dolu bir film. Bir önceki film yorumum için tıklayın.

Reklam