Blog yazarlığının birinci adımı blogu açmaktır. En önemlisi de istikrarlı bir şekilde blogunuza içerik girmeye devam etmektir, yani blogunuzu güncel tutmaktır. Bu işe gönül vermiş birçok yazarın tavsiyedir. Çünkü yazmayı bıraktığınızda ya da yazmaya ara verdiğinizde hem sizde hem de sitenizde birtakım olumsuz değişiklikler olur. Ben de bir süredir-maalesef- bloguma içerik girme konusunda tembelleştim. Blogum her ne kadar gelen yorumlar sayesinde az da olsa güncelliğini korusa da eski güncelliğinden baya uzak. Uzun süredir, kişisel bloguma makale yazmamamın bende ve kişisel blogumda oluşturduğu etkileri yazmak için uzun bir aradan sonra sizlerleyim. Siz de bir süredir yazmayı ertelediyseniz, bu durumun olumsuz sonuçlarını ilk elden duyun istedim.

Yazma Motivasyonu Düşerse

Yazma Motivasyonunuz Düşer

Biz blog yazarları – herkes aynı durumda olmasa da genellikle- bir kere yazma motivasyonumuzu kaybettik mi, yazma moduna girmemiz uzun zaman alıyor. ‘’Bugün yazayım, yarın yazayım, haftada bir yazarım, olmadı ayda bir yazarım’’ diye diye bir bakmışsın aylar geçmiş yazmayalı. Peki, aylar sonra yazmaya başlamak çok mu kolay? Bence hiç o kadar da kolay değil. Eliniz devamlı kaleme, klavyeye gider ama bir türlü yazamazsınız. Bazen yazmaya başlarsınız ama devamını getiremezsiniz. İşte benim bu dönemde en çok yaşadığım sıkıntı bu; her ne kadar yazmayı sevsem de tek bir kelime yazamamak. Kişisel bloguma uzun süredir içerik girmememin ben de oluşturduğu en büyük etki yazma motivasyonumun düşmesidir.

ziyaretçi kaybetmek
Takipçi Kaybedersiniz

Takipçi Kaybedersiniz

Devamlı sizi takip eden okuyucularınız varsa, özellikle kişisel yazılar yazıyorsanız, yaşayacağınız en büyük sorunlardan birisi de okuyucu kaybetmeniz. Yazılarınızı devamlı takip eden kişiler, blogunuzu güncellemeyi bıraktığınızda bu durumun farkına varırlar. Size değer verenler ve yazmayı devam etmenizi isteyenler size ulaşır. Ya mail atarlar ya da yorum yoluyla size ulaşırlar. Sağolsunlar bir çok okuyucum mail vb. ile iletişime geçip neden yazmadığımı sordular, yazmayı devam ettirmemi istediler. İşte en büyük kaybınız bu, okuyucularını küstürmek.

Takipçileriniz gözünüzün yaşına bakmadan bavulunu alıp çekip gider 😦

Ziyaretçi Kaybedersiniz

Yazmayı bıraktıkça sitenize gelen ziyaretler düşmeye başlar. Eski yazılarınızdan aldığınız ziyaret yeter sanmayın, yeni makaleler eklemedikçe zamanla eski yazılarınızda az okunacaktır. Aylık 100 bin ziyaret alırken bu rakam yarıya kadar düştü. Giderek de düşüyor.

Tavsiye Makale: 120 Bin Ziyaretçiye Nasıl Ulaştım?

anahtar kelimenin önemi
Anahtar Kelimede Sıranız Düşer

Anahtar Kelimenizde Düşüş Yaşarsınız

Her blog yazarının arama motorlarında yükselmek istediği bir anahtar kelime vardır. Ben blogumda kişisel yazılarımı ve tecrübelerimi aktardığım için kişisel blog anahtar kelmesinde yükselmek istiyordum ki, uzun süredir 1. sıradaydı. İçerik girmeyi bıraktığım anda hemen gerilemese de 3,4 ay sonra anahtar kelimemde geriledim. Şu anda 7-8. sıralardayım.

Anahtar kelimenizde düşerseniz blogunuza gelen ziyaret/ziyaretçi sayısı düşer. Ayrıca kişisel blog hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler sizden haberdar olamaz. Takipçilerimin çoğu blog açmak isteyen ya da yeni yeni blog yazarlığı hayatına atılmış kişiler. Bu maceraya adım atmak isteyenlere ulaşmam zorlaşıyor. Bazı eski yazılarımdan bloguma ulaşsalar da eskisi kadar soru maili gelmiyor. Şu ana kadar elimden geldiğince birçok arkadaşa yardımcı oldum ve olmaya da çalışıyorum. Çalışacağım da. Bu, beni blog yazarlğında en çok mutlu eden konulardan bir tanesi.

blog, ek gelir
Blog Geliriniz Düşer

Gelirleriniz Düşer

Eğer blogunuzdan para kazanıyorsanız blogunuzu güncellemeyi bıraktığınız andan itibaren gelirleriniz düşecektir. Çünkü hem sadık okuyucularınızı kaybettiğiniz hem blogunuza gelen ziyaretçi azaldı hem de anahtar kelimenizde sıralama kaybettiğiniz. Reklam verenlerin en çok dikkat ettiği ziyaretçi sayısı olduğu için gelirinizde kayıp yaşayacaksınız.

Ben de gelirlerimde düşüş yaşadım. Kişisel bloglara reklam vermek isteyenler genellikle ilk 3 ve 5 sıralamasında olan bloglara reklam verir. Ben de anahtar kelimemde düşüş yaşadığım için gelirlerim azaldı.

Sonuç Olarak;

Blogumu güncellemediğimde hangi konularda sıkıntı yaşadığıma dair elimden geldiğince açık bir şekilde yazdım. Siz de blogunuza makale girmeyi geciktirirseniz benzeri sorunlar ile karşılaşacaksanız. O yüzden size tavsiyem, öncelikle yazmanıza neler engel oluyor onu bulun ve bu engeli kaldırmaya çalışın. Ardından eskisi gibi kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Siz de benzer sorunları yaşadıysanız, ne gibi problemler ile karşılaştınız; bu sorunu çözmek için en gibi önlemler aldınız yorum kısmına tecrübelerinizi bırakırsanız sevinirim.