Ofis mobilyalarınıza karar vermeden önce ofisinizde nelere ihtiyacınız olduğuna karar vermeniz gerekmektedir. İhtiyacınız olmadığı halde satın alacağınız herhangi bir mobilya hem ofisinizde fazla yer kaplayacaktır hem de boşuna masraf olacaktır. Ofisinizde kullanacağınız temel ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra ofisinizin büyüklüğünü ve ne kadar eşya alabileceğini incelemeniz gerekmektedir. Bunları incelemezseniz aldığınız mobilyalar ofisinize fazla gelebilir ya da çok fazla boş alan kalabilir. Temel ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra ofisinizi hangi temaya göre dizayn edeceğinize karar vermelisiniz. Bu çok önemli bir konudur çünkü ofis dekorasyonları çalışma verimliliği için çok önemlidir. Ofisinizin dekorasyonuna karar vermeden mobilya seçimi gerçekleştirmemelisiniz. Ofisinizdeki yerleşim planını da bu aşamadan sonra gerçekleştirebilirsiniz.

zivella mobilya

Küçük Ofisler İçin Dekorasyon

Küçük ofislerin dekorasyonu büyük ofislere göre daha zordur. Fakat doğru bir şekilde yerleştirilen ofis mobilyaları ile küçük ofisleriniz olduğundan daha kullanışlı hale gelebilmektedir. Burada önemli olan yanlış mobilyalar tercih etmemek, küçük ofislerinize uygun kullanışlı ve ergonomik mobilyalar tercih etmektir. Örneğin, küçük ofislerde kullanacağınız toplantı masasının yuvarlak olması alanı daha geniş göstermenize yardımcı olacaktır. Açık tonlar ya da ahşap mobilyalar tercih ederek ofisinizi olduğundan daha büyük ve kullanışlı gösterebilirsiniz. Küçük ofislerde mobilyalarınızı yerleştirirken dikkat etmeniz gereken bir konusu ise aydınlatmadır. Mobilyalarınızı mümkün olduğunca ışık alan yerlere yerleştirmeniz daha doğru olacaktır. Ofisinizde kullanacağınız dolapları küçük küçük birden fazla tercih etmek yerine 1 adet büyük bir dolap kullanmanız çalışma alanlarınızı daha geniş gösterecektir. Bu durum sadece dolaplar için değil çalışma masaları içinde geçerlidir. Küçük ofislerde 2-3 adet küçük çalışma masası kullanmak yerine 1 adet büyük çalışma masası kullanmak gerekmektedir. Küçük ofislerde mobilya yerleştirirken dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise dolaplar ve masaların birbirine göre olan konumlarıdır. Tercih ettiğiniz dolap ya da kitaplıkları masaların hareket alanlarını kısıtlayacak şekilde olmaması gerekmektedir. Çalışma masasında bulunan personel rahatlıkla hareket edebilmelidir. Bu nedenle küçük ofislerde mobilya yerleşim planı yaparken çalışanların hareket alanlarını da hesaplamanız gerekmektedir. Ayrıca küçük ofislerde kullanım alanlarını artırmak için duvar rafları da kullanabilirsiniz.

Büyük Ofisler İçin Dekorasyon

Büyük ofislerin dekorasyonu küçük ofislere göre çok daha kolay olsa da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Büyük ofislerin dekorasyonunda ve yerleşim planında en çok yapılan hata devasa büyük mobilyalar ve gereksiz eşyalardır. Büyük ve gereksiz eşyalar kullanılarak ofisler dolu gösterilmeye çalışılır. Ancak bu oldukça yanlış bir tercihtir. Büyük ofislerde yerleşim planı yaparken ofisi parçalara ayırmak gerekmektedir. Çalışma ve dinlenme alanları birbirinde ayrılmalıdır. Bu ayrım gerçekleştirildikten sonra bu alanlara uygun büyüklükte mobilya seçimi yapılması gerekmektedir. Çalışma alanlarında yerleşim planı yaparken çalışan sayısı ve kullanılacak masa sayısı belirlenmelidir. Örneğin 10 kişinin çalışacağı bir alanın yerleşim planı yan yana 5 masa ve bu masaların karşısına 5 masa şeklinde düzenlenebilir. Toplantı masalarınıda konumlandırırken birlikte görev yapan çalışanların masalarının birbirine yakın olması gerektiğini unutmamak gerekir. Büyük ofislerde saklama alanları oluştururken birkaç parçanın kullanılması daha doğru bir davranış olacaktır. Büyük bir dolap yerine birkaç parça birleştirilerek oluşturulan dolaplar büyük ofisler için oldukça uygundur.

Reklam