Mehmetçik Kut’ül Amare Dizisi

Türk tarihinde yer alan fakat çoğumuzun bilmediği ya da hakkında çok az bilgiye sahip olduğu Kut’ül Amare Zaferi’ni konu alan Diriliş Ertuğrul’un yapımcısı ve senaristi tarafından oluşturulan Mehmetçik Kut’ül Amare dizisi, 18 Ocak 2018 tarihi ile TRT ekranlarında yayına girdi. 1. bölümü ile çok beğeni kazanan hatta izlenme rekoru kıran dizinin konusu, oyuncuları ve kayda değer replikleri hakkında bir yazı oluşturmak istedim. Diziyi izleyip beğenen birisi olarak öncelikle ‘’Kut’ül Amare Nedir?’’ ”Kut’ül Amare Savaşı’nın Önemi Nedir?” gibi sorunları cevaplamak istiyorum. Bu zaferin anlamını öğrendikten sonra diziyi izlersek çok daha anlamlı olur diye düşünüyorum.

Kut’ül Amare Nedir?

29 Nisan 1916 tarihinde kutlamaları yapılan Kut’ül Amare Zaferi neden bu kadar önemli ve neden çoğumuzun bundan haberi yok? Türkiye’nin NATO’ya girmesiyle birlikte bu zafer, İngilizlerin baskısıyla unutturulmaya çalışılmış, hatta konusu ders kitaplarından çıkartılmış. Buradan anlıyoruz ki, İngilizlerin yarası olduğu bir konu.

Osmanlı Devleti 29 Nisan 1916 tarihinde Kut bölgesinde (Irak), İngilizleri büyük bir hezimete uğratır. Osmanlı ve Alman ordularından mareşal rütbesi alan Colmar Freiherr von der Goltz Paşa’nın emriyle Irak ve Havalisi Komutanı Miralay (Albay) ‘Sakallı’ Nurettin Bey, 27 Aralık’ta Kut’u kuşatır. İngilizler, Kut’u kurtarmak için General Aylmer komutasındaki birlikleriyle hücuma geçer ve Osmanlı’ya büyük kayıp verir. Bunun ardından Nurettin Bey, görevinden alınır ve yerine Mirliva Halil Paşa getirilir.İngiliz birlikleri, Ocak-Mart 1916 aralığında çok kez Osmanlı hatlarını aşmaya çalışsa da (Vadi ve Hannah Muharebeleri) geri püskürtülür ve ağır kayıplar alır.

kut ul amare zaferi

Muharebeler Dicle ve Fırat nehirleri arasında olduğu için bataklıklarda bulunan sivri sinekler yüzünden iki tarafın askerleri de hem hastalıklar mücadele ediyor hem de kızgın sıcağın altında zor mücadele ediyordu. Hatta Osmanlı 6. Ordu Komutanı Goltz Paşa tifüse yakalanarak vefat etti.  Sonrasında Halil Bey, asaleten 6. Ordu komutanı ve Irak Genel Valisi oldu.

Kuşatma altında olan General Townshend’a Osmanlı tarafından teslim ol çağrısında bulunulsa da komutan bunu reddeder. İyice ümidi tükenen General Townshend, bu ke Osmanlı tarafına teklifler sunar. Çünkü hem askerler açlık ve hastalıktan kırılmışlar hem de kendisi esir düşmek istememektedir. Bu kez teklifi reddeden Osmanlı’dır. Bu kadar mücadele sonunda esir alınmadan serbest bırakılması söz konusu bile değildir. Ardında Townshend’den bir teklif daha gelir: 1 milyon sterlin.

Osmanlı Devleti’ndeki Arapları kışkırtan İngiliz casusu Thomas Edward Lawrence (Arap Lawrence), rüşvet teklifini Halil Paşa adına değil de Osmanlı Devleti adına göndermek ister. Teklif: 2 milyon sterline çıkmıştır.

İngilizlerin son çaresi Julnar adlı gemiydi. İçinde 270 tonluk erzak bulunan gemi Osmanlı birliklerince karaya oturtuldu. Gemiye ‘’Kendi Gelen’’ ismi verildi ve Osmanlı donanmasına katıldı. Son umudunu kaybeden İngiliz komutanı 29 Nisan 1916 tarihinde teslim oldu (İngilizlerin o dönemde esir düşen en kalabalık askeri gücü) Townshend, Halil Paşa tarafından bir esir değil bir misafir olarak ağırlandı. Ülkesine geri döndüğünde ise kendisini karısı, kızı ve köpeğinden başka karşılayan olmamış. Kaynak

mehmetcik-kut-ul-amare-dizisi-konusu-oyunculari-replikleri

Mehmetçik Kut’ül Amare Dizisi Konusu

Kut’ül Amare Zaferi’nden kısaca bahsettikten sonra dizinin konusuna değinelim. Dizi; tek hayalleri vatanın kurtuluşu olan ve Osmanlı’nın tekrardan dirilmesi için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan Mehmet ve arkadaşlarının hikayesini konu alır. Mehmet, Süleyman Askeri Bey ‘in hakimiyetinde olan en kabiliyetli askerlerden oluşan Osmancık Taburu’na katılır ve cepheye gidip elinden gelen tüm fedakarlığı göstermek ister.

Mehmetçik Kut’ül Amare Dizisi , vatan sevgisi ile dolu olan Mehmet’in sadece savaşma isteği değil, Zeynep ile olan destansı aşkını da konu alır. Osmanlı Devleti ile İngilizler arasında çöllerde ve dağlarda geçen çetin mücadeleler, tarihi kaynakların ışığında izleyicilere sunulacak.

Mehmetçik Kut’ül Amare Dizisi Oyuncuları

Dizide yer alan en önemli karakterler ve oyuncular:

Kaan Taşaner (Süleyman Askeri)

kaan tasaner (suleyman askeri)

İsmail Ege Şaşmaz (MEHMET)

ismail ege sasmaz (mehmet)

Özgü Kaya (ZEYNEP)

ozgu kaya (zeynep)

Gamze Özçelik (ELIZABETH)

gamze ozcelik (elizabeth)

Eva Dedova (VICTORIA)

eva dedova (victoria)

İlker Aksum (COX)

ilker aksum (cox)

Serdar Gökhan (HÜSREV)

serdar gokhan (husrev)

Semih Ertürk (SAİD)

semih erturk (said)

İsmail Hakkı Ürün (MEVLÜT)

ismail hakkı urun (mevlut)

Uğur Karabulut (NİYAZİ)

ugur karabulut (niyazi)

Mehmetçik Kut’ül Amare Dizisi Replikleri

Dizinin 1. bölümünden kayda değer sözleri de aşağıya bırakıyorum:

Bana öyle bir tabur hazırlayın ki gönüllerini hiçbir acı çelmesin! İmanlarından hiçbir silah caydırmasın!

Bu uğurda şehit olmayı şeref sayanlardanım.

Çöl rüzgarları İngilizlerin ihanetini taşısa da; Sünni, Şii, Kürt, Arap gardaşlarımız bu rüzgara kapılmayacaktır inşallah.

İçimizdekilerin ihanetine uğramaz isek biz bu harpten muzaffer çıkarız.

Kader her kuşağa bir vazife yükler.

Minareler süngü, kubbeler miğfer,
Camiler kışlamız, müminler asker,
Bu ilahi ordu dinimi bekler,
Allahu Ekber, Allahu Ekber.

Vatandan başka sevdası olmayan kahramanların şanlı zaferi…

Vazifemiz çetindir, hayallerimiz büyüktür; ya olacağız ya öleceğiz!

Yeryüzünde tek özgür İslam toprağı Devlet-i Aliyye’nin topraklarıdır. Eğer burası da düşer ise Müslümanlar için alem bitmiş demektir.

Kısaca Kut’ül Amare Zaferi’nden, Mehmetçik dizisinin konusundan, oyuncularından ve karakterlerinden bahsettim. Böyle tarihi diziler üretilmeye devam ettikçe dizi ve sinema sektöründe başarılı adımlar atacağımızdan eminim. İleriki yıllarda nice nice Türk destanlarını dizileştirip sinemaya aktarabileceğimizi düşünüyorum. Bu ve benzeri diziler bu yolu bize açıyor. Umarım tarihimizi anlatan çok daha başarılı dizi ve filmler oluşturulur.

Diziyi izleyenler yorumlarını bırakırsa sevinirim.