Gözlük takmayı her ne kadar sevmesem de maalesef aşırı ışıktan ve güneş ışınlarından gözlerim rahatsız olduğu için güneş gözlüğü takma zorunluluğum giderek artıyor. Şu zaman kadar güneş gözlüğü kullanmamakta diretmiştim; çünkü miyop olduğumdan zaten gözlük takıyorum, bir de yanında güneş gözlüğü taşımak zorunda kalacaktım. Ama giderek gözlerim ışığa karşı daha da duyarlı hale geldi. O yüzden güneş gözlüğü arayışına girdim. Tabi ki satın almadan önce biraz araştırmam gerekiyordu. Biraz araştırmadan sonra aşağıdaki verileri elde ettim.

Güneş Gözlüğü Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kaliteli olmalı

Olur olmadık her yerde güneş gözlüğü satılıyor. Tanesi 10 liradan gözlükler bile var. Tabi ki bu gözlükleri satın alıp takmak sağlığımızı hafife almak demek. Uzmanların da uyardığı gibi kalitesiz güneş gözlükleri gözümüzü korumak yerine daha da kötüleştirebiliyor. O yüzden bilindik ve güvenilir optikçilerden gözlük satın alınmalı.

Sağlıklı olmalı

Birçoğumuz sanırım, güneş gözlüğünü bir aksesuar olarak değerlendirip sağlıklı mı değil mi kontrol etmiyoruz. Kıyafetlerimize ve yüz hattımıza uyumluysa gerisi düşünülmüyor. Eğer gözlük takılmasını gerektirecek kadar gözlerimizde sıkıntı varsa doktora gidip bize uygun gözlüğü tercih etmeliyiz.

erkek gunes gozlugu modelleri

Günlük kullanım için mi spor için mi, karar verilmeli

Gözlük satın alırken günlük kullanımlarınızda mı yoksa spor aktivitelerinde mi kullanacaksınız, öncelikle buna karar vermelisiniz. Spor içinse darbelere ve kırılmaya daha dayanıklı gözlük seçebilir; günlük kullanım içinse bulunduğunuzu bölgedeki hava şartlarını göz önünde bulundurarak seçim yapmalısınız.

UV filtre ve polarize cam tercihi

Satın alacağınız gözlüğün muhakkak UV filtresi olması lazım. Aksi takdirde gözlüğünüz, sizi güneş ışınlarından korumayacaktır ve kalıcı göz sorunlarına sebep olabilir. Polarize cam karda, deniz kenarında veya araba kullanırken yansıyan ışınların engellemesini sağlar. Bulunduğunuz bölge çok güneş alan bir yerde polarize cam tercih edebilirsiniz.

Gözlük çerçevesinin büyüklüğü

Güneş gözlüğü seçerken gözlük çerçevesinin yüz hatlarınıza uyumlu olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca ten çerçevenin ten renginizle uyumlu olduğundan da emin olun.

Güneş gözlüğü satın alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda yaptığım araştırma sonrası internet üzerinden erkek güneş gözlüğü modellerine bir göz attım. Atasun’un internet sitesinde hem uygun fiyatlarda hem de farklı modellerde güneş gözlüğü modellerine rastladım. Biraz daha araştırma yaptıktan sonra sanırım güneş gözlüğü siparişimi vereceğim.