Halı kullanımı çok eskilere kadar dayanır. Hem evlerin hem de toplumsal olarak insanların hizmeti için kullanılan ortak alanların iç mekanlarında dekor amaçlı kullanılırdı. Özellikle halkın ibadet ve ilim için toplandığı camilerde halılar çok önemli bir yere sahipti. Bu durum günümüzde de aynı şekilde devam etmektedir. Hatta artık değişen moda ve gelişen teknoloji ile birlikte camilerin iç mekanları daha özenli ve göz kamaştırıcı şekilde halı modelleri ile süsleniyor.

Her gün onlarca kişiye hizmet veren cami halıları dekorasyon amaçlı özenle seçilse de görünümü kadar halıların dayanıklılığı ve sağlıklı olup olmadığı da önemli bir konu. O yüzden halı seçimi, bazı konular göz önünde bulundurularak yapılmalı.

Cami Halısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Model Seçimi: Klasik mi Modern mi?

Günümüz teknolojisi ile birlikte binlerce farklı model ve renkte halı üretilebiliyor. O yüzden desen ve renk seçiminde zorlanmamak elde değil. Yine de caminin iç dizaynını inceleyerek halı seçimi rahatlıkla yapılabilir. Eğer cami günümüz desenleri ile inşa edilmiş ise modern halı desenleri, cami eski tarihi camilerden ise klasik halı desenleri tercih edilebilir.

Dayanıklılık

Özellikle İstanbul gibi kalabalık şehirlerdeki büyük camiler günde binlerce kişiye hizmet verdiği için cami halılarının dayanıklı olması önemlidir. Her ne kadar dikkatli kullanılsa da dayanıklı malzemeden üretilmeyen halılar kısa bir sürede eskiyecek ve yenisinin alınması gerekecektir. O yüzden halıların kaliteli mi, kirlenmeye karşı dirençli mi, yanmaz yapıda mı, küf tutuyor mu, rengi kolayca soluyor mu gibi sorulara cevap aldıktan sonra halı satın alınmalıdır.

safli ve gobekli cami halisi

Halı Deseni

Caminin dekorasyonuna göre halı modelleri seçilmeli. En çok kullanılan modeller mihraplı cami halıları, saflı cami halısı ve göbekli cami halılarıdır. Caminin büyüklüğü, ışık miktarı ve iç alandaki motiflerin yoğunluğuna göre bu üç modelden birisini seçebilirsiniz.

Akustik Özellikler

Cami halılarının akustik özellikleri de düşünülmelidir. Cami ortamının kalitesinin artırılması, klima gibi makinelerden gelen seslerin oluşturduğu gürültü kirliliğinin önlenmesi için sesi emen halı çeşitleri tercih edilmelidir.

Karşılaştırma

Camilerin içi büyük bir alan kapladığı için haliyle halılar da büyük bir alan kaplayacaktır. O yüzden halı satın almak masraflıdır. Bu masrafı en aza indirmek için tek bir firmadan fiyat almak yerine farklı firmaların fiyatlarını inceleyebilir ve uygun olanı satın alabilirsiniz.

Cami halısı seçerken dikkat edilmesi gereken hususlara elimden geldiğince değindik. Şunu unutmadan söyleyelim: sırf ucuz olduğu için kaliteden vazgeçerek tasarruf yapmaya kalkmayın. Ucuz ama kalitesiz ürün satın alarak tasarruf yaptığınızı düşünebilirsiniz ama gelecek bazlı kayıptasınızdır. O yüzden www.celebizadehali.com gibi hem uygun fiyatlarda hem de kaliteli, sınırsız desen ve renk seçeneğine sahip cami halısı hizmeti veren firmaları tercih edebilirsiniz.