Türkiye’de Kış Turizmi

Türkiye, dünyanın en önemli turizm merkezlerinden birisidir. Tarihi mekanları ile tarih turizmi, farklı inançların mabetleri ve yapıtları ile inanç turizmi, deniz ve sahilleri ile de yaz turizminin en yoğun olduğu ülkeler arasındadır. Son yıllarda da çeşitli kayak merkezlerinin açılması ve bu merkezlerin uluslararası standartlara uygun kalitede hizmet vermesi neticesinde kış turizminde de ülkemiz önemli yol kat etmiş, her yıl çeşitli ülkelerden hatırı sayılır turistik ziyaretler almaktadır. Bu gelişmeler ile birlikte yerli turistler de kış turizmi aktivitelerinin yoğun olduğu yerlere gitmektedir. İsterseniz kış tatilini güzel bir şekilde geçirmek isteyenler için küçük bir liste oluşturalım.

Uludağ, Bursa

Kış turizmi denince akla gelen ilk yerlerdendir. Kaliteli bir kayak merkezine sahip olan Uludağ, kayak severlerin uğrak noktası. Özellikle İstanbul ve çevre illerden günü birlik ziyaretler alan Uludağ ilk tercihiniz olmalı.

Palandöken, Erzurum

Uzun ve dikey pistleriyle popüler kayak merkezlerinden birisi olan Palandöken, yine kayak severlerin en uğrak noktalarından birisidir. Kayak merkezinin içerisinde bulunan 4 ve 5 yıldızlı otellerde konaklayabilir ve uzun kış tatilinizi burada geçirebilirsiniz.

palandoken-kayak-merkezi
görsel: yoldaolmak.com

Uzungöl, Trabzon

Kışın doğa turizmi yapılacak en ideal yerlerden birisi, Uzungöl’dür. Fotoğrafa tutkunları ile sessiz ve sakin bir kış tatili geçirmek, spa merkezleri ve hamamlarında stresten uzak vakit geçirmek isteyenler mutlaka bu güzide yeri ziyaret etsin.

Abant Gölü, Bolu

Abant Gölü, harika doğası ile doğ turizmi arayanların uğrak yerlerinden birisidir. Ankara ve İstanbul’a yakın olmasından dolayı yaz ve kış aylarında turistik ziyaretler alır. Uzungöl gibi Abant Gölü de fotoğraf tutkunları için birebir.

Kapadokya, Nevşehir

Avanos, Ürgüp, Göreme gibi tarihi ve doğal güzelliklerin yakınında olmasıyla birlikte milyonlarca yıllık doğal bir oluşumun eseri olan Kapadokya, yaz- kış yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği yerlerdendir. Yazın ayrı güzel kışın ayrı güzel olan Kapadokya’yı karın altındaki muhteşem haliyle de görmenizi tavsiye ederim.

Ülkemizde kış tatilinizi geçirebileceğiniz Kartalkaya, Kartepe, Sarıkamış gibi kayak merkezleri ve Safranbolu, Maşukiye, Ağva, Sapanca gibi doğal güzellikleri ile ön plana çıkan daha nice yer var. Hazır kış kapımızda iken listemizden size en güzel vakitleri geçirtecek yeri seçin ve konaklayacağınız otellerin erken rezervasyon fırsatları için elinizi çabuk tutun. Hem harika bir tatil geçirin hem de paranızdan tasarruf edin.