Günümüzde iş dünyasında birçok firma, sesini hedef kitlelerine duyurabilmek için çeşitli pazarlama kanallarını kullanıyorlar. Yazılı ve görsel medyanın yanı sıra internet ortamındaki büyük gelişmelerden sonra dijital reklam kanalları da oldukça fazla oranda tercih ediliyor. Neredeyse işletmelerin tamamı Google reklamları, Sosyal medya tanıtımları, İçerik pazarlaması, SEO çalışmaları, SMS gönderimleri ve bunların yanı sıra email pazarlama kanalını da tercih ediyorlar.

Şüphesiz yukarıda saydığımız tüm dijital reklam kanalları kendi içlerinde birer uzmanlık alanı gerektiriyor. Çünkü bu çalışmalar yapılırken doğru işleri daha fazla yaparak daha az maliyetle daha çok gelir elde etmek hedefleniyor.

Email pazarlama ya da en yaygın bilinen ismiyle toplu mail göndermede kendi içerisinde bir çok değişkeni olan ve uzmanlık gerektiren bir alan. İş sadece basit bir mail şablonu hazırlayıp onu sıradan bir mail listesine göndermeyle bitmiyor. Toplu mail listesinin hazırlanması yani segmente edilmesinden, e-bülten şablonunun profesyonelce ve kurallara uyarak hazırlanmasına, gönderim zamanı seçiminden gönderim sonrası detaylı raporlama analizlerinin yorumlanmasına kadar birçok işleme dikkat etmek gerekiyor.

Neden Email Pazarlama?

Yine yukarıda saydığımız dijital reklam kanalları ve klasik tanıtım kanallarıyla email pazarlamayı karşılaştıracak olursa bu kanallara nazaran daha ekonomik maliyetlerle daha büyük kitlelereemail ortamında zengin görsel içerikli tanıtımlar yapılabilmektedir. Eğer bu tanıtımlar yapılırken oyun kuralına göre oynanırsa şüphesiz yapılan işin geri dönüşümü de tatmin edici olacaktır.

Bir başka önemli sebep ise yapılan gönderimlerin sonuçlarının anlık raporlanabilir yani ölçülebilir olmasıdır. Gönderdiğiniz eposta bültenini kaç kişi açtı? Kaç kişi tıklama yaptı? Bülten aboneliğinden kaç kişi ayrıldı? Ulaşılamayan email adresleri hangileri? ve daha fazla başlıkta raporlama verileri alabilmek mümkün. Bu verileri analiz ettikten sonra eğer sonuç tatmin edici değilse bir sonraki gönderimde belki bir konu satırı değiştirilebilir ya da daha farklı bir e-bülten şablonu tasarlanabilir. Bilindiği gibi konu satırı, emaillerin açılma oranları üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Aynı şekilde mail açıldıktan sonra profesyonel ve göze hoş gelen bir e-bülten şablonu olması da maili açan kişi üzerinde güven uyandıracaktır.

mailgraf - email pazarlama

Süreklilik                                   

Özellikle sektör ayrımı yapmaksızın ülkemizde bulunan büyük markalara bakıldığında ( giyim, teknoloji marketleri, alışveriş siteleri vb ) zengin görsel içerikli e-bülten şablonları ile kendi listelerine önceden kaydolmuş müşterilerine belirli periyotlarda toplu mail göndermektedirler. Bazı firmalar 2 günde bir e-bülten gönderirken, bazısı her gün, bazısı da haftada bir gönderim yapmaktadır. Burada amaç bültene kaydolan müşteriyi çok fazla sıkmadan belirli zamanlarda ürün ve hizmet tanıtımı yapmak ve dolayısıyla ürün satmaktır.

Kısaca belirtmek gerekirse işletmeler toplu mail gönderimini bir seferlik değil, hali hazırda kullandıkları diğer reklam kanalları yanında sürekli olarak kullanmaktadırlar.

Neden MailGraf?

MailGraf, müşterilerine profesyonel email pazarlama otomasyon programı sağlamaktadır. Pazarlama çalışanları kullanıcı adı ve şifreleriyle sisteme giriş yaptıktan sonra e-mail listelerini sisteme yükleyebilir, e-bülten şablonları oluşturabilir, bir takım testlerden sonra gönderim yapabilir, gönderimin ardından detaylı raporlamalar ile kampanya başarılarını ölçümleyebilirler.

Burada amaç hızlı, kaliteli ve performanslı bir yazılım kullanmaktır. Örneğin hafta başı pazartesi günü müşteri listenize anlık bir tanıtım yapmak istediğinizde bu tanıtımı hemen o an yapabilmelisiniz. MailGraf’ın sağladığı yüksek gönderim hızı sayesinde örneğin 250.000 mail içeren bir listeye 1 dakika içerisinde gönderiminizi tamamlarsınız ve sonuçları canlı olarak raporlamaya başlarsınız.

Bunların yanı sıra e-bülten şablon tıklama haritası ile mailinizi açan müşteriler şablon üzerindeki hangi ürünlerin linklerini daha fazla tıkladıysa bunları görebilir ve kim olduklarını öğrenerek kişiye özel %15 indirim içeren ikinci bir mail gönderimi de yapabilirsiniz. Böylelikle satış oranlarınız artacaktır.

Ayrıca emaillerin spama düşmemesi konusunda MailGraf pazarlama danışmanları sizi sürekli yönlendirmekte ve kullanıcı hesap sağlığınızın yani gönderici skorunuzun üst seviyede olması için çalışmaktadırlar.

Sonuç

MailGraf E-Mail Pazarlama sistemini daha yakından analiz etmek ve daha detaylı bilgi almak isterseniz iletişime geçebilirsiniz. Online demo ile kısa sürede sistemi tanıyacak ve sonrasında verimli mail pazarlama gönderilerinize başlayabileceksiniz.

Reklam