Resident Evil (Ölümcül Deney) Serisi

Daha önceki yazım Resident Evil Serisi‘nde Ölümcül Deney Film serisinin ilk 5 bölümünün konusuna değinmiş ve bende bıraktığı olumlu olumsuz etkileri yorumlamıştım. Bilim kurgu hayranı olarak Resident Evil Serisi‘nin yeni bölümlerini kaçırmıyorum. 2017 yılında serinin son bölümü olarak sinemada gösterime giren The Final Chapter’ı da izledim ve film hakkında yorumlarımı sizlerle paylaşıyorum. İsterseniz öncelikle filmin konusuna değinelim:

resident evil - the final chapter

Vizyon Tarihi: 24 Şubat 2017
Yapımı: 2016 – ABD, Almanya, Avustralya, Kanada, Fransa
Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon, Gerilim, Korku
Süre: 106 Dak.
Yönetmen: Paul W.S. Anderson
Oyuncular: Milla Jovovich, Ali Larter, Shawn Roberts, Lee Jun-ki, Iain Glen
Senaryo: Paul W.S. Anderson
Yapımcı: Paul W.S. Anderson, Don Carmody
Diğer Adı: Resident Evil 6, Ölümcül Deney 6

Resident Evil: The Final Chapter Konusu

Dünyada artık son bir insan ırkı kalmıştır. Her zaman Alice’in düşmanı olan yapay zeka Red Queen (Kızıl Kraliçe), bu kez yardımcı olur ve Alice’e T-virüs’ü yok edebilecek bir panzehirin olduğunu ve bununla geriye kalan son insan ırkını kurtarabileceğini söyler. 48 saat içinde HIVE’e ulaşması gereken Alice, bir grup insanın da yardımı ile (Jill, Claire, Ada, Wesker ve Leon) HIVE’ e ulaşmaya çalışır.

Buradan itibaren film hakkında yorumlarımı yazacağım, çok az da olsa spoiler içerebilir; dikkatinize!

resident evil - the final chapter film yorumu

Resident Evil: The Final Chapter Film Yorumum

Film, T-virüs’ün neden ve kimin yararına üretildiğini açıklayan sahneler ile başlar: James Marcus adlı bilim adamı, hasta olan kızını iyileştirmenin yolunu ararken, T-virüsünü bulur ve kısa süreli de olsa kızını iyileştirmeyi başarır. Aynı hastalıktan muzdarip olanlara da bu aşı verilir. İlk zamanlarda sıkıntı yaşanmazken T-virüsünün beklenmedik yan etkileri çıkar. James, olayın vehametini anlar ve projenin iptalini ister. Fakat, Dr. Isaacs buna izin vermez ve James’i öldürür. James’in kızının sureti ve sesinde bir yapay zeka tasarlar (Red Queen) ve projeyi korumasını sağlar.

Filmin ilk başında yukarıdaki kısa bilgilendirme verilir. Ardından baş kahramanız Alice, ortaya çıkar. Yine yollardadır. Havada uçan yaratıklardan kurtulduktan sonra Dr. Isaacs’in eline geçer. Oradan da kurtulur ve bir grup insan topluluğu ile karşılaşır. İçlerinde eski dostlarından birisi de vardır. Bu topluluk ile Dr. Isaacs’i peşinde süreklediği zombi ordusunu bertaraf etmek için planlar kurar. Elini çabuk tutması gerekir çünkü, antivirüse ulaşıp son insan ırkına ulaşabilmesi içim çok az vakti kalmıştır. Filmin konusu bundan ibaret.

resident evil 6 - film eleştirisi

Bir Resident Evil Serisi hayranı olarak son bölümden açıkçası pek de memnun kalmadım. Diğer bölümlerinden çok ama çok geride bir film olmuş. Senaryo havada kalmış, aksiyon desen çok değil… Film, o kadar hızlı ki konudan konuya sahneden sahneye atlamış. Belirli bir düzen olmadığı için konular çok hızlı ilerliyor. Daha önceki bölümler ile kıyaslayınca sahnelerin geçtiği alanlar kısıtlı, ayrıca. Serinin son bölümü olarak lanse edildiği için insan biraz daha fazlasını bekliyor. Ama maalesef beklentinin çok altında, en azından benim düşüncem bu yönde. Tamam ”çok kötü, izlenmez bir film” denilmeyecek kadar değil, ama keşke üzerinde biraz daha yoğunlaşıp güzel bir son hazırlasalardı, demekten kendimi alamıyorum.

Resident Evil: The Final Chapter Filmi’nin konusu hakkında kısaca bilgi verdim ve elimden geldiğince filmi yorumladım. Eğe serinin hayranı iseniz ve bu bölümü de izlediyseniz yorumlarınızı muhakkak bekliyorum. (Bu arada The Final Chapter, serinin son filmi olmayabilir; film ucu açık bir şekilde bitti.) İyi seyirler 🙂

En İyi 2017 Filmleri

En İyi 2018 Filmleri