Ev veya ofis eşyalarının yeni adrese taşınması, birçoğumuz için zorlu bir süreçtir. Hem belirli bir zaman hem de belirli bir maliyet gerektirdiğinden dolayı taşınma olayı canımızı sıkabilir. Zaten sıkıntılı olan bu sürecin zorluklarını hafifletmek için evden eve nakliyat yaptıracağınız zaman birtakım dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Bu gereklilikleri maddelersek anlaşılması daha kolay olacaktır.

1. Taşınma Planı

Evden eve nakliyat sürecinde ilk yapmanız gereken kendinize bir taşınma planı hazırlamanızdır. Bu planı yaklaşık 4 ile 6 hafta önceden hazırlamalı, nakliyatın aşamalarını belirlemelisiniz. Yeni eve ne zaman geçeceğinizi, nakliyat firması ile ne zaman iletişime geçeceğiniz belirlenmelidir. Önceden hazırladığınız taşınma planı ile oluşabilecek aksilikleri ve gecikmeleri önlemiş olursunuz. Ayrıca taşınma planını bulunduğunuz bölgeye göre düzenlemelisiniz. Örneğin; İstanbul Tuzla‘da yaşıyorsanız o bölgenin trafik gibi koşulları gö önünde bulundurun.

2. Eşya Listesi Hazırlama

Eşya listenizde yeni evinize hangi eşyaları götüreceğiniz, kolilenecek eşyalarınızın ve diğerlerinin listelenmesi gerekir. Hazırladığınız kolilere numara verin ve listenize ekleyin. Taşınma bittikten sonra listenize bakarak eksik eşyalarınızın olup olmadığını kontrol edebilir ve nakliye firmasına bu durumu iletebilirsiniz.

3. Evden Eve Nakliyat Firması Seçmek

Evden eve nakliyatın en önemli aşaması nakliyat firması seçmektir. Nakliyat işini profesyonel bir şekilde yapan firmaları tercih etmeniz yaşayabileceğiniz sorunların azalmasını sağlayacaktır. O yüzden seçeceğiniz firmanın internet sitesinin olmasına, sitede taşımada kullanılan araçların resminin olmasına, firmanın adres ve iletişim bilgilerinin detaylı bir şekilde listelendiğine dikkat edin. Bununla birlikte nakliye şirketinin yetki belgesinde yazılı ünvanın Türkiye Sicil Gazetesi’nde olup olmadığını kontrol edin. Diğer bir husus ise nakliye firmasının bulunduğunuz şehrin ve yakın bölgenin firması olmasına dikkat edin. Örneğin; İstanbul Ümraniye’de ikamet ediyorsanız Ümraniye ve çevre semtlerdeki firmalarını tercih edebilirsiniz.

4. Evden Eve Nakliyat Sözleşmesi

Tercih ettiğiniz nakliyat firması ile muhakkak sözleşme yapın. Sözleşmede sıkıntı yaşayabileceğiniz maddeleri değiştirme hakkınız olduğunu unutmayın.

5. Evden Eve Nakliyat Sigortası

Herhangi bir kaza anında hem aracın hem de içerisindeki eşyaların sigortalanmasını sağlayan Tam Ziya sigorta olup olmadığını kontrol edin.

6. Eşyaların Paketlenmesi

Eşyaların paketlenmesi aşamasına çok dikkatli olmalısınız. Paketlemede sıkıntı yaşamayacağınız eşyaları paketleyebilirsiniz; fakat büyük, değerli ve kırılabilecek eşyaları firmanın paketlemesini sağlayın.Kırılabilecek eşyaların üzerine muhakkak ‘’Dikkat Kırılabilir’’ etiketi yapıştırtmayı unutmayın. Yanlış paketlemenizden dolayı doğacak sorunlardan nakliye firmaları sorumlu olmayacaktır.Bununla birlikte eski evinizden yeni taşınacağınız yere göre paketleme hizmetini seçmelisiniz. Örnek vermem gerekirse; İstanbul Kartal‘dan Beylikdüzü’ne taşınacaksanız, yolun uzunluğunu ve trafiği göz önünde bulundurarak paketlemede daha sıkı önlemler almanız gerekir.

Yukarıda bahsettiğimiz hususlara dikkat ettikten sonra evden eve nakliyatta başınızı ağrıtabilecek sorunlardan kurtulmuş olacaksınız. Bu zorlu sürecin çok daha rahat bir şekilde geçmesi için tedbirli olmayı elden bırakmayın.