Bilim ve teknoloji, geçmişten günümüze kadar hep ahenk içinde olmuş ve birbirlerini etkilemiştir. Bilimsel çalışmalar sayesinde teknoloji gelişmeye başlamış, teknolojinin de gelişmesiyle bilimsel araştırmaların daha uygun şartlarda yapılması sağlanarak bilimsel çalışmalar hızlanmıştır. Özellikle son dönemlerde teknolojik gelişmeler büyük bir ivme kazanmıştır.

Özellikle 20. yüzyıl, bilim ve teknolojinin altın çağı olmuş, hayatımızı değiştiren birçok gelişme bu dönem meydana gelmiştir. Son derece ileri düzeydeki gelişimler sayesinde hem yaşantımız çok daha fazla rahatlığa kavuşmuş hem de önceden imkansız olarak görülen tıbbi müdahaleler mümkün hale gelmiştir. Bu konuda farklı sitelerden teknoloji haberleri derlemesi yaptım, ilgilenenler inceleyebilir:

teknolojik gelişmeler

  • HIV Virüsü

Bilim adamları, ilk defa HIV virüsünü kontrol altına alıp insan hücrelerinden yok etmeyi başardı.

  • Üç Boyutlu Yazıcı

Üç boyutlu yazıcı ile üretilen kafatası Hollandalı bir kadının kafatasının üst bölgesine başarıyla nakledildi.

  • İlk Rahim Nakli

Rahim nakli yapılan 36 yaşındaki kadın hamile kaldı ve dünyaya bir erkek çocuk getirdi.

  • İşlevsel Organ

Bütün işlevlerini yerine getiren organ İngiliz bilim adamları tarafından üretildi.

  • Yapay Deri ve Damar

İlaç ve kozmetik ürün testlerinde hayvan kullanımını ortadan kaldırmak amaçlı yapay deri geliştirildi. Ayrıca özel bir yazıcı sayesinde laboratuvar ortamında yapay damar üretildi.

  • Yapay Zeka (Turing Test)

Eugene Goostman adlı yapay zeka, Turing testini geçmeyi başardı.

  • Hafıza Güçlendirme

Amerikalı bilim adamları, özel bir yöntemle beyne elektirik vererek hafızayı güçlendirmeyi başardılar.

  • Kök Hücreler

Bilim adamları, kök hücreler ile beyin tümörlerini yok etmek için kullandı. Bu gelişmenin kanser tedavisine umut olacağı düşünülüyor.

Gördüğünüz üzere son zamanlarda birçok bilimsel gelişme sağlandı. Listeye yazmadığımız daha birçok gelişme var. Bakalım önümüzdeki yıllarda hangi teknolojik gelişmeler ile karşılaşacağız; bu gelişmeler hayatımızı nasıl değiştirecek?

Bu makale musaozsari.com advertorial içeriğidir.

Reklam