Çoğumuz belli bir yaşa gelince kurulu bir düzenimizin olmasını isteriz. Öncelikle severek çalışacağımız bir iş, ardından ömrümüzü paylaşacağımız bir eş… Bu değerlere sahip olduktan sonra da ailemizin düzenini sağlayacak tek bir şey kalır; ev. Ekonomik şartlarımızdan dolayı ilk başlarda kirada yaşamak tek seçeneğimiz olabilir, fakat yeterli bütçeye sahip olduktan sonra hangimiz güzel bir evde yaşamak istemez ki? Kendi isteğimize göre düzenleyeceğimiz evde yaşamak insanı ne kadar da mutlu eder değil mi?

Ben de zaman zaman internetten ev dekorasyonu sitelerini inceliyorum. O kadar güzel dekorasyonlar var ki insan seçmekte zorlanıyor. Çünkü ev dekorasyonu deyince sadece tek bir oda değil; banyo, mutfak, oturma odası, yatak odası, çocuk odası ve bahçe bölümü için yüzlerce tasarım mevcut. Ayrıca çeşitli tasarımların yanısıra odalar için renk seçimi de önemli. Haliyle insan da seçim yapmakta zorlanıyor. Neyse ki işinde başarılı birçok iç mimar sayesinde bu sancılı dönemi daha kolay bir şekilde atlatabiliriz.

Ev dekorasyonu sitelerini veya dergilerini inceleyince Türkiye’de mimarlığın ve iç mimarlığın ne kadar çok geliştiğini görebilirsiniz. Bu başarı beni hem mutlu etti hem de iç mimarlık alanında küçük araştırmalar yapmama sebep oldu. Bu konuda yaptığım araştırmlaar hakkında kısaca bahsetmek isterim.

ic mimarlik

Ülkemizde iç mimarlık, 1925 yılında şimdiki adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olan  Sanayi-i Nefise Mektebi’nde başlayıp zamanla İstanbul Teknik Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Hacettep Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi gibi daha birçok köklü üniversite müfredatına girmiş.

Belirttiğim üniversitelerin dışında daha birçok vakıf üniversitesinde de lisan üstü eğitim de verildiği için iç mimarlık hızla gelişmiş. Ayrıca Türkiye’deki mimarlığın sorunlarını ve geleceğini konu alan toplantılar düzenlenmiş. Bu toplantılarda modern tarzda daha başarılı ve çeşitli tasarımlar oluşturma konusunda iç mimar ve mimarlara tavsiyelerde bulunulmuş. Sanırım mimarlık için yapılan bu tüm çalışmalar işe yaramış ki modern ve çeşitli tasarım seçenekleri bizlere sunulmuş.

Yaptığım araştırma hakkında kısaca bilgi verdikten sonra ev dekorasyonu tasarımları için inceleme yaptığım Homify sitesinden birkaç örnek tasarımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Didem & Serkan Ozbakan : Modern Mutfak Bilgece Tasarım
Didem & Serkan Ozbakan : Modern Mutfak Bilgece Tasarım/Homify
Didem & Serkan Ozbakan : Modern Yemek Odası Bilgece Tasarım
Didem & Serkan Ozbakan : Modern Yemek Odası Bilgece Tasarım/Homify
Didem & Serkan Ozbakan : Modern Oturma Odası Bilgece Tasarım
Didem & Serkan Ozbakan : Modern Oturma Odası Bilgece Tasarım/Homify
Didem & Serkan Ozbakan : Modern Oturma Odası Bilgece Tasarım
Didem & Serkan Ozbakan : Modern Oturma Odası Bilgece Tasarım/Homify
Didem & Serkan Ozbakan : Modern Banyo Bilgece Tasarım
Didem & Serkan Ozbakan : Modern Banyo Bilgece Tasarım/Homify
Didem & Serkan Ozbakan : Modern Yatak Odası Bilgece Tasarım
Didem & Serkan Ozbakan : Modern Yatak Odası Bilgece Tasarım/Homify
sihirli peyzaj : Akdeniz Bahçe sihirlipeyzaj
sihirli peyzaj : Akdeniz Bahçe sihirlipeyzaj/Homify

Benim beğendiğim tasarım bu şekilde. Siz de Homify üzerinden mutfak, banyo, oturma odası, yatak odası ve bahçe tasarımlarını inceleyebilirsiniz. Ben özellikle bahçe tasarımlarını çok sevdim. Bahçesiz bir ev hayal edemiyorum nedense. Sanırım yeşil görmek insanı biraz daha rahatlıyor. O yüzden imkanınız olursa bahçeli bir ev satın alıp isteğinize göre bahçe tasarımı yaptırmanızı öneririm. Hepinizin mutlu olacağı evde yaşaması dileğiyle.

Bu makale musaozsari.com advertorial içeriğidir.