İnternetten Para Kazanma

İnternetin hayatımıza girmesi ile yaşantımızda birçok kolaylık oldu. Banka işlemlerimizi, fatura ödemelerimizi, elektronik eşya-beyaz eşya-kıyafet-kitap gibi alışverişlerimizi kolayca internet üzerinden halledebiliyoruz. Ayrıca akıllı telefonların çıkması ile istediğimiz zaman istediğimiz yerden telefonlarımızdan internete girerek birçok işlemi gerçekleştirebiliyoruz. Bu değişimler, internetten para kazanma devrini açmış oldu.

Günümüzde birçok insan-ev hanımı, öğrenci, öğretmen, şirket çalışanı-interneti kullanarak farklı para kazanma yolları ile hatırı sayılır kazançlar elde ediyor. Hal böyle olunca ”Ben de internetten para kazanabilir miyim?, İnternetten Para Kazanmak İstiyorum, Kolay Yoldan Nasıl Para Kazanılır?” düşüncelerle para kazanmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

İnternetten para kazanmak tabi ki de mümkün. Fakat hiç bir işten kolayca para kazanılmıyorsa internet üzerinden de kolayca para kazanılmıyor. Bunun idrakına varan ve biraz olsun araştırmacı olanlar kendilerini geliştiriyor ve para kazanmaya başlıyor. Fakat hemen, kolayca, hiç bir çaba sarf etmeden para kazanmak isteyenlerin sonu maalesef hazin oluyor.

İnternetten Nasıl Para Kazanılır?

İnternet üzerinden farklı para kazanma yolları-anket doldurarak para kazanma, reklam izleyerek para kazanma, paylaşım yaparak para kazanma- olsa da en çok kullanılan yöntemler: Blog yazarak para kazanma , makale yazarak para kazanma, Youtube video çekerek para kazanma‘dır. Bu 3 yöntem ile az ya da çok para kazananlar mevcut. Makale yazarlığı ve blog yazarlığı ile ben de az çok kazanarak gelir elde ediyorum ve aşağıda size bu konular hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

blog yazarak para kazanma

Blog Yazarak Para Kazanma

İnternetten para kazanmak isteyenler için en uygun yol bence blog yazarlığıdır. Hem kendinize ait yazabileceğiniz bir alan oluyor hem de bir süre sonra blogunuzdan para kazanmaya başlıyorsunuz. Ayrıca blog açarken herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Blogger, WordPress, Tumblr, Blogcu gibi ücretsiz blog açma sitelerinden kolayca bir kaç dakika içesinde blog açabilir ve yazmaya başlayabilirsiniz. Blog açmak çok basit ve ücretsiz. Fakat para kazanmak için sadece blog açmak yetmez. O yüzden blog açmak isteyenlere bir kaç tavsiyede bulunmak istiyorum.

Blog Açmadan Önce ve Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Sırf para kazanmak için blog açmayın. Tabi ki blogunuzdan para kazanabilirsiniz. Fakat sadece para kazanmak için açılan bloglar kısa bir süre sonra çöp blog oluyor. Yani para kazanamayınca blog yazarı bloguna yazmamaya başlıyor.
 • Blogunuzdan para kazanmak için tecrübeli olduğunuz konularda yazın. Eğer turizm hakkında bilginiz varsa bir turizm blogu, moda hakkına bilginiz varsa moda blogu açın. Sırf çok kazandırıyor diye modadan anlamayan birisinin blog açması ne kadar da saçmadır değil mi? İlk başlarda bir kaç moda konulu makale hazırlayıp sonradan içerik üretemediği için blogunu yalnızlığa bırakanların sayısı çok fazla.
 • Sabırlı olun. Blog’dan para kazanmak sabır gerektiren bir iştir. Blog açtıktan sonra bir kaç gün sonra ya da bir kaç ay içinde para kazanamadım diye blog yazmaktan vazgeçmeyin. Biraz blogunuza emek verin ki o da sizi ileride mutlu etsin.
 • Blogunuzu güncelleyin. Blog yazarlığında güncellik çok önemlidir. Blogunuza ilk zamanlarda her gün yazı girmelisiniz. Yazabiliyorsanız günde birkaç yaz çok daha iyi olacaktır. Eğer bir gün yazıp bir gün yazmazsanız arama motorlarından çok az index  alırsınız ve arama sonuçlarında hep geri sayfalarda çıkarsınız. Bu durumda da para kazanmanız neredeyse imkansız.
 • Sosyal medyayı iyi kullanın. Makalelerinizi yazdıktan hemen sonra sosyal medya hesaplarınızdan paylaşın. Ayrıca blogunuz için farklı sosyal medya hesapları açın. Blogunuzda sosyal mdya paylaşım ve beğeni eklentilerini kurun. Sosyal medyayı düzenli bir şekilde kullanırsanız hem blogunuza ziyaretçi çekersiniz hem de blogunuzu ücretsiz bir şekilde tanıtmış olursunuz.

Yukarıdaki öneli konulara dikkat ettikten sonra blogunuzdan para kazanmamak için hiç bir neden yok. Peki blog üzerinden nasıl para kazanacaksınız, merak ediyorsunuz değil mi? Bu konuda daha önce ayrıntılı bir yazı yazmıştım. O makalemi okuyarak detaylı bilgileri alabilirsiniz.

Makale 1: Blog Yazarak Para Kazanma Yöntemleri

Makale 2: Blog Yazarak Para Kazanmak için Tavsiyeler

makale yazarak para kazanma

Makale Yazarak Para Kazanma

İnternetten para kazanma yöntemlerinden birisi de makale yazarlığıdır. Birçok kişi firmalar veya blog/siteler için makale oluşturarak para kazanıyor. Bu kişilerden birisi de benim. Her ay bir SEO şirketi için makaleler hazırlıyorum. Ayrıca blogumda yayınlamak için tanıtım yazıları da hazırlıyorum ve buradan da bir gelir elde ediyorum. Siz de makale yazarak para kazanabilirsiniz.

Makale yazarak para kazanmak için ne yapmalısınız?

İlk önce hangi konular üzerine makaleler yazabilirsiniz onu belirleyin. Bu işlem için bir not defteri alın. Deftere hangi konular üzerine yazabileceğinizi not edin. Ayrıca konuları alt başlıklar altında da toplayabilirsiniz:

 • Teknoloji: mobil uygulamalar, akıllı telefonlar, işletim sistemleri,
 • Turizm: Kış turizmi, yaz turizmi, tarihi yerler,
 • Moda:2016 erkek modası, 2016 kadın modası, ayakkabı modası, bot modası,
 • Sağlık: Kadın sağlığı, bitkisel çaylar, kadın hastalıkları, gebelik, güzellik ve bakım,

Yukarıdaki gibi bir liste hazırlarsanız hem kendiniz açısından hem de makale alacağınız kişiler açısından kolaylık sağlayacaktır. Makale yazabileceğiniz konuları not ettikten sonra sıra makale yazacak şirket/blog bulmakta.

Müşteri bulma yöntemleri

 • Müşteri bulabilmenin en iyi yolu blog açmaktır. Blog yazarak kendinizi tanıtma imkanına sahip oluyorsunuz. Yani blogunuz sizin referansınız oluyor. Ben makale yazarlığı işini blogum üzerinden buldum. Birçok blog yazarı da bu şekilde makale yazarlığına başlıyor.
 • Makale yazacak müşteri bulabilmek için WMARACI ve R10 gibi webmaster forumlarını inceleyebilirsiniz. Bu forumların e-ticaret bölümlerinde makale satışı kısmında makalelerinizi satabilecek birilerini bulabilirsiniz. Fakat, forumlarda makale fiyatları çok ama çok düşük. 100 kelime için 1 lira gibi fiyatlar sunuluyor. Vaktiniz çoksa bu fırsatları değerlendirebilirsiniz. Örneğin öğrenci iseniz ayda 200-300 lira kazanabilirsiniz. Fakat benim tavsiyem eğer yazınıza güveniyorsanız bu fiyatlara çalışmayın. Makalenin uzunluğuna göre 10-15-20 ve daha fazlasını teklif edebilirsiniz. Lakin bu fiyatlarda para kazanabilmek için kendinizi ispatlamanız lazım. Anahtar kelime, SEO, imla ve yazım kuralları, akıcılık gibi konulara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu konularda pek bilginiz yoksa kısa bir araştırma yaparak bilgi edinebilirsiniz.
 • Diğer bir yöntem de makale yazarı olabileceğiniz siteler. Bu sitelere ofpof.com, bilgiustam, makaleyazilarim.com örnek olabilir. Makale yazarlığı yaparak para kazanabileceğiniz siteler ile ilgili daha sonradan bir yazı paylaşacağım. Ofpof ile ilgili daha önceden yazdığım yazımı okuyabilirsiniz.

Makale: Ofpof.com’da Yazarak Para Kazanmak

Bu yazımda ”İnternet Üzerinden Para Kazanmak, Blog Yazarak Para Kazanmak, Makale Yazarak Para Kazanmak” hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Uzun bir makale oldu. Bu kadar uzun olmasını beklemiyordum, fakat internetten para kazanmak isteyenler için faydalı olacağını düşünüyorum. Sormak istediğiniz bir şey olursa rahatlıkla sorabilirsiniz. Yardımcı olmaya çalışırım.

Bu makale musaozsari.com advertorial içeriğidir.

Reklam