game of thrones 6.sezon

Game of Thrones

Note: Game of Thrones dizi hakkında yapacağımız yorumlarda spoiler olacaktır. Diziyi izlemeyenler bunu dikkate alırsa sevinirim.

Game of Thrones (Taht Oyunları), tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok izlenen diziler arasında. Dizi, kurgusu, senaryosu, oyuncuları, efektleri, grafikleri ve birçok bakımdan izleyicilerin gönlünü fethetti ve etmeye de devam ediyor. Her sezon önümüze farklı konular ve kişilerle geldiler. Özellikle 5.sezon’da yaşananlar akıllarda birçok soru bıraktı ve hala da tartışılıyor; üzerine onlarca makale yazılıyor. En çok tartışılan konu da dizinin karakterlerinden-Lord Eddard Stark’ın gayri meşru oğlu-Jon Snow’un ölüp ölmediği mi? 

Jon Snow öldü ve Jon Snow ölmedi diye iki gruba ayrılıyor izleyiciler. Jon Snow’un ölmediğini iddia edenler ölmediğini kanıtlamak için çeşitli senaryolar üretiyorlar. Jon Snow’un gerçekten öldü mü ölmedi mi bilemiyoruz, fakat geçenlerde 6. Sezon posterinde Jon Snow’un olması izleyicileri şaşırttı. Jon Snow’un ölmemesini isteyenlerin yüzü güldü. Game of Thrones’un 6. Sezonu başlayınca sanırım tüm sorularımıza cevap alacağız. Buradan sonra değerli arkadaşım Ege Çokçoşkun Game of Thrones 5. Sezon ve 6. Sezon hakkında yorumlarını bizlerle paylaşacak.

Game of Thrones: Dram, Fantastik, Macera, Savaş, Tarih kategorisinde, R.R. Martin’in romanından uyarlanmış bir HBO dizisidir.

game f thrones oyunculari

Ege Çokcoşkun,

Merhabalar, Musaozsari.com’da ara sıra sizlere dram, fantastik, savaş, aksiyon, bilimkurgu, tarih vb. kategorilerindeki unutulmaz, popüler yabancı diziler hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Özellikle 2016 yılında ekrana gelecek yeni yabancı diziler ve eski dizilerin yeni sezonlarla ilgili incelemeler yapacağım.

game of thrones 6.sezon poster

Game of Thrones (Taht Oyunları) 5. Sezon ve 6. Sezon Dizi İncelemesi

Game f Thrones, son 5 senemizi kasıp kavurdu ve uzun süre bizi etkisi altına aldı. Hatta (ben onlar kadar değilim) bazı arkadaşlarım, çevremdeki insanlar ayda 1 son biten sezonu izleyip unutmamaya çalışıyorlar. 4. sezonu 5-6 kez bitiren arkadaşlarımı hatırlıyorum. Çılgınlar gibi heyecanla izliyoruz ve sezonlar gelse de geçse de, kitaptan tamamen sapmış olsa da hepimiz bayılarak izliyoruz kimse yalan söylemesin. 🙂

Kısaca 5. sezonu hatırlatacağım; ama devam etmeden önce söylemeliyim eğer izlemeye yeni başladıysanız ya da başlayacaksanız 5. sezonu öğrenmek istemeyeceksinizdir o yüzden sayfayı kapatıp sitenin başka yerlerini gezmenizi öneririm

game-of-thrones-sezon-5

Game of Thrones 5. Sezon’da Neler Oldu?

Jon Snow’un Ölümü

Son sezonun son bölümünde sanırım hepimiz şok olduk (kitabı okumuş olsak bile). Jon Snow belki de dizinin en çok sevilen karakteriydi; hepimiz seviyorduk o şirin, onurlu, ailesiz çocuğu. Her ne kadar Jon Snow’u sevsek de dizi içinde özellikle Kargalar arasında düşmanları vardı. Ne zaman Jon Snow’un canını yakacaklar derken, en sonunda onu bıçakladılar. En son bıçak darbesini de Snow’un beslediği yetim vurunca Jon Snow dahil hepimiz şok olduk. Snow’un kanlar içinde yere yığılmasıyla dizinin son bölümü bitmiş oldu ve ardında Jon Snow öldü mü? Diziye veda mı etti? sorularını bıraktı.

jon snow olumu 5.sezon

Kraliçe Cercei’in Utanç Yürüyüşü

Kendi kazdığı kuyuya düşen Westeros’un kraliçesi Cercei’nin utanç yürüyüşü de diziye damgasını vurdu. Cercei, yaptıklarının cezasını çekti. Lakin bu utanç yürüyüşünden sonra agresif bir moda gireceği kesin. Onu rezil edenleri ne hale sokacak merakla bekliyoruz. Babası Tywin Lannister’ın ölümü de bu buna tuz biber oldu. O olsa kraliçe bu duruma düşermiydi bilinmez? Ayrıca öldüğünü düşündüğümüz “Dağ” lakaplı aygır da geri döndü. Cercei’nin yürüyüşünün bitmesinin ardından Dağ geldi ve kraliçeyi kucakladı. Yeni sezonda bu aygır başa bela olacak gibi.

cercei lannister utanc yuruyusu 5.sezon

Khaleesi ve Ejderhası

Dizinin en eğlenceli karakterler Tyrion ve Varys, Khaleesi (Daenerys Targaryen)’nin yanına ulaşmayı başarmışlardı en son sezon. Doğu’daki yürüyüş sürmüştü ve Daenarys’in söz geçiremediği ejderhasıyla birlikte son düşürüldükleri pusudan kaçıp uzaklara gittiğini ve orada şu anda bilemediğimiz insanlar tarafından kıstırıldığını biliyoruz.

Aklımızda sorular bırakan yukarıdaki olaylara daha birçoğunu ekleyebiliriz.

Arya’nı durumu, Jaime’nin Dorne yolculuğu ve Cercei’den doğma “kızlarını” kurtarmaya gidiş mücadeleleri, Daenarys’in ilerleyişi, Tyrion’ın şehir yönetme yolunda olması, Baratheon’lar, Boltonlar hala Kıştepesinin hakimi…

khaleesi ejderha ile kacisi

Game of Thrones 6.Sezon’da Neler Olacak(olabilir)?

Dizi yapımcıları yeni sezon hakkında bize çok fazla bilgi vermiyor; vermemeleri de daha iyi aslında zaten kısa sürüyor şimdiden bitirmemize gerek yok diziyi, ya da bize yapılacak sürprizleri öğrenmemize gerek yok.

game-of-thrones-6-sezon

Jon Snow’un ölmediğini baz alarak oluşturulmuş senaryolar

Melissandre Jon Snow’u diriltecek

Jon Snow ölmedi kalbimizde yaşıyor değil de, Jon Snow dönecek diyenlerin sayısı çok fazla sayısız. herkes Jon Snow’un döneceğini düşünüyor. Bir kaç belirgin teori var. Melissandre üstünde duruluyor bu teorilerde. özellikle savaş alanını, bel bağladığı Stannis’i terk edip, çok sevdiği Jon’un yanına gittiği gibi. Çünkü Jon ile bayağı bir yakınlardı hatırlarsınız.    Bilirsiniz belki kitapta Melissandre yalan söyleme özelliği olmayan ve tamamen Işık Tanrısına bağlı biridir. Ve dizide de Tazı ile savaşan bir arkadaşın ışık tanrısı tarafından diriltildiğine tanık olduk. Yani Melisandre Jon’u diriltecek mi diye düşünebiliriz. Mantıksız değil.

melissandre 5.sezon

Jon Snow Whight Walker (Ak Gezen) olacak

Jon’un dirilmesi bir yana, Jon’un döndükten sonra hainleri cezalandıracağı teorileri bile var. Jon hakkındaki bir diğer teori ise onun bir White Walker’a dönüşeceği ihtimali. Özellikle yabanileri kurtarmak için yapılan savaşta liderleriyle karşı karşıya kalıp dövüşmeleri ve manidar bakışlarından kaynaklanan bir teori; ama ben pek ihtimal vermiyorum.

white walker-akgezen 5.sezon

Jon Snow, kurdu Ghost’un içine girecek

Hatta kurdu Ghost’un içinde yaşamaya devam edecek dendiği bile var. Buna da pek ihtimal vermiyorum tabi. Gerçi George R.R Martin bize Jon’un dönmeyeceğini defalarca söyledi ama dizinin yeni sezon tanıtım posteri Jon ile çıktı(onlarda biliyor tabi Jon konusu çok ilgi çekiyor ve güzel kullanıyorlar). Yani anlayacağınız yaptığımız baskılar sonucu Jon’u görebiliriz.

ghost game of thrones

Sansa

Biliyorsunuz ki Sansa Theon ile birlikte sezonun finalinde Ramsay Bolton’dan surlardan atlayarak kaçmıştı. Theon yaptıkları kötülüklerin kefaretini ödedi diye düşünüyorum ben. Hele ki Sansa’ya yaptığı yardımla da. Bakalım o konu nasıl gelişecek. Benim düşüncem ölmedikleri yönünde. O kadar kolay olamaz(gerçi sansa ölse üzülmezdim pek sevdiğim söylenemez kendisini). Ben Sansa’nın hiç ölmeyeceğini düşünüyorum ama George R.R. Martin karakterlerine hiç acımıyor biliyorsunuz. Kimi sevsek ölüyor.

sansa ve theon game of thrones

Arya

Arya’nın yaşamasına inanamıyorum açıkçası. Sansa’nın kaçışında Stannis’i en sonunda yaralı ve önünde bulan, görevini tamamlayan Brienne’in kurtaracağını düşünürsek de yanılmayız sanırım. Çünkü aynı yerdeler ve Sansa teoride kaçmayı başardı. Ancak tabi hikayeyi biliyorsunuz sürprizlere her zaman açığız. Bir anda 6. sezon başlar ve Sansa ölmüş, suda yüzüyor olursa şaşırmam. Yaşasa bile kaçamayacağı şüphesi var bende. Theon’da büyük ihtimalle öldürülecektir. Sansa’nın bitmeyen işkencesi de başlayacaktır.

arya game of thrones

Dağ

Dağ’ın ölmediğinden bahsetmiştim. 4. sezondaki Oberyn ile kavgasında ikisinin de öldüğünü düşünmüştük. Tamam Oberyn’in hiç kurtulma ihtimali yoktu kendisi biraz kötü ölmüştü. Ama Dağ’ın ölmediğini sezonun son sahnesinde Cercei’yi kucaklarken gördük. Anlayacağınız Cercein şampiyonu hala hayatta. Asıl önemli olan Cercei, bu yarattığı cemaate karşı neler yapacak. Sanırsak başkentte büyük katliamlar olacak gibi duruyor. Cercei’nin hiç rahat duracağını sanmıyorum. Özellikle başlarındaki arkadaşa karşı.

cercei ve dag game of thrones

Brandon Stark ve Rickon

Hatırlarsanız 5. sezonda Brandon Stark ve Rickon’a hiç rastlamadık. Onları tamamen atladılar 5. sezonda. Ancak 6. sezonda karşımıza çok daha fazla çıkabilirler (gerçi olmamaları benim için problem değildi, arkadaşlar fazlasıyla sıkıcı) . Hatırlarsanız Brandon güçlerini geliştirmeye çalışıyordu ve ormanın çocukları ile karşılaşmıştı. Bakalım onların arasında neler geçecek? Bran o dünyanın en güçlülerinden biri olabilir. (Hayvanları kullanabiliyordu bilirsiniz kendisi, onların içine girip dolaşıp, işlerini halledebiliyordu. hatta Hodor’da bile başarılı olmuştu kendisi gayet güçlü)

brandon game of thrones

Game of Thrones’tan beklediklerim bunlar açıkçası. Yine her zamanki gibi harika bir sezon bekliyorum. George R.R. Martin’den gelen dizi 8 sezon sürecek açıklaması hepimizi üzdü; halbuki biz 20-30 sezon sürse bile ömrümüz yettikçe izlerdik sanırım. Ben izlerdim en azından.

Game of Thrones,  Nisan ayında yeni sezona başlayacak. O zamana kadar nefesleri tutup beklemeye devam edeceğiz, umarım ilk 5 sezon kadar sağlam, sürprizli ve bol favori karakter ölümlü bir sezon daha göreceğiz. Sürprizlere hazır olun derim 🙂

SON

Bu yazıda popüler yabancı dizilerden Game of Thrones hakkında incemelerde bulunduk. Dizinin 5.sezonunda neler yaşandığı, bizi şaşırtan olaylar ve aklımızda soru işareti bırakan ölümler, kaçışlar… Hepsine değinmeye çalıştık. Dizinin yeni sezonu 2016 Nisan ayında çıkacak.  Bakalım tahminlerimizden ne kadarı tutmuş. Ege Çokcoşkun arkadaşıma güzel yazısı için teşekkür ederim. Sizin de dizi hakkında yorumlarınız varsa yorum olarak yazın lütfen.

 

 

 

 

Reklam