kitapyurdundan kitap satin almak

Kitap Yurdu

  Daha önce İnternet Üzerinden Kitap Satın Almak isimli yazımda online kitap satın almanın faydalarından, olumsuz yönlerinden, dikkat etmeniz gerekenlerden ve kitap satın alabileceğiniz sitelerden bahsetmiştim. Bu yazımda ise bir çok insanın kullandığı kitap alışveriş sitesi Kitap Yurdu’ ndan bahsedeceğim. Ben genelde Kitap Yurdu’ndan kitap alışverişi yapıyorum. Lakin diğer siteleri de incelemeyi es geçmiyorum. Daha önce de anlattığım gibi bazı kitaplar dönem dönem farklı sitelerde daha ucuz olarak karşımıza çıkıyor.

  Kitap Yurdu diğer sitelere biraz daha eski bir kuruluş olduğundan dolayı-15 yıl- internet üzerinden kitap satın alma işini oturtmuş durumda. Bu yüzden kitap satın almak istediğinizde sizi ilk olarak Kitap Yurdu‘na yönlendirecektir. Tabi ki bu sitenin artıları ve eksileri var. Ayrıca farklı kampanyalar sunan kitap satın alma siteleri de açılmaya devam ediyor ki bu durum çok önemli. Çünkü daha fazla seçeneğe sahibiz. Sadece bir şirkete bağımlı kalmıyoruz ve rekabet oluştuğun dolayı şirketler daha fazla indirime gidiyor ya da kampanyalar düzenliyor. Bu da kitap kurtların işine geliyor haliyle. Kitap Yurdu’nun bize sağladığı özellikleri sıralayalım bakalım.

kitapyurdu

Kargo Ücreti ve Hızı

Bence Kitap Yurdu’nun en güzel yönü kargo ücretinin 20 tl üzeri alışverişlerde ücretsiz olması ve 10 tl üzerinde de 1 tl gibi küçük bir rakam talep etmeleridir. Kitap alırken kargo ücretini bu kadar ucuza sunan bir site yok sanırım. Dediğim gibi yeni yeni çıkan siteler farklı kampanyalar düzenleyebilir ve daha ucuza fırsatlar sunabilir. Ama uzun bir süredir kargo ücreti açısından en iyisi Kitap Yurdu. Ayrıca kargomun gelmediği ya da çok geç geldiği bir durum yaşamadım şimdiye kadar. Hız olarak da başarılı.

Yorumlar

Kitaplar hakkında en çok yorum bulunan site yine Kitap Yurdu’dur. Kitap satın alanlar aldıkları kitaplar hakkında, yazar hakkında ya da kitabın çevirisi hakkında yorum bırakırlar ve bu sayede kitap satın almadan önce kitap hakkında bilgi edinirsiniz. Ya da çevirisi kötü müdür değil midir öğrenirsiniz. Bu konular çok önemli. Tabi ki bir kitap başka bir insanda farklı duygular hissettirebilir ama aklınızda genel bir düşünce oluşması için yorumlar çok önemli. Zira ben kitap satın almadan yorumları okurum muhakkak.

Puan Kazanma

Kitap Yurdu’nda kitap satın alarak, kitaplara yorum yaparak ya da puan vererek kazandığınız puanlarla kitap satın alabilir veya çeşitli hediyeler kazanabilirsiniz. Bu da diğer sitelerden farklı bir yanı. Bu puan sayesinde kitaplara onlarca yorum bırakılıyor ve bu sayede de yukarıda anlattığım gibi, satın alacağımız kitaplar hakkında bilgi sahibi oluyoruz.

%5 İndirim Kazanın

Belli aralıklarla kitap satın aldığınızda size mail geliyor. Bir sonraki ay da alışveriş yaparsanız indirim kazanacaksınız diye. Bu indirim ilk önce %3 sonra % 5 oluyor. Hemen hemen her kitapta bu indirimi kullanabiliyorsunuz. Ben bu indirimden yararlanabiliyorum şu anda.

Sade Arayüz

Kitap Yurdu‘nun kullandığı ara yüz yeteri kadar sade. Bir kaç ay önce sitenin arayüzü değişti. Eski arayüzü daha çok seviyordum, ama şimdiki de fena değil. Arayüz müşteri çekme açısından çok önemli bence. Teması çok karışık olan bir siteden alış veriş yapmak ölüm gelir insana. Aradığınızı hemen bulabilmelisiniz sitede.

Fiyat

Fiyat olarak Kitap Yurdu daha ucuzdur gibi bir şey söylemeyeceğim. Çünkü farklı dönemlerde kitap siteleri, indirimlere gittiğinden ucuzluk kavramı değişebiliyor. Örneğin geçen ay İdefix daha ucuzdu, alışverişimi oradan yaptım. Size de tavsiyem kitap satın almadan önce fiyat analizi yapın.

Kampanyalar

Bir çok site müşteri kazanmak için çeşitli kampanyalar düzenliyor. Ya kitaplarda indirim oluyor, ya kargo ücretini düşük tutuyor ya da çeşitli hediyeler gönderiyor. Kitap Yurdu’nun en büyük kampanyası Facebook üzerinden oylama yaparak haftanın seçilen kitabını indirimli olması. İndirimler baya güzel: %40’dan %90′ lara kadar çıkıyor indirimler. Ama genelde %50 ile%70 arasında.

  Kitap Yurdu‘nun olumlu yanlarında bahsettik. Olumsuz yönlerinden de bahsedelim:

  Yukarıda belirttiğim oylama kampanyasında önceleri şüphe uyandırdı. Oylama yapanların çoğu örneğin Peyami Safa kitabını seçiyor, fakat son saatlerde birden farklı bir kitap indirime giriyor. Bu yüzden Kitap Yurdu kendi seçtiği kitapları mı satmaya çalışıyor diye akıllarda şüphe oluşmuştu. Ama sonradan böyle bir durum yaşanmamaya başladı. Ayrıca Facebook üzerinden ya da mail ile gönderdiğim mesajlara bir türlü cevap gelmedi.İyi veya kötü herhangi bir cevap gönderilmeliydi. Bu kampanya yüzünden farklı sitelere kayanlar çok oldu. Çoğu da Babil.com’a geçiş yaptı. Açıkçası ben de Babil Kitap’tan alışveriş yapmaya karar vermiştim. Çeşitli hediyeler de veriyorlardı (kupa, ayraç vb.) ama Babil’in fiyatları da diğer sitelere göre çok yüksek.

  Diğer bir olumsuz yönü de o kadar alışveriş yapıyorsunuz, kitapların çoğunda ayraç yok. Bazı yayınevlerinin kitaplarında çıkıyor, bazılarında çıkmıyor. Şöyle farklı hediyeler ayraçlar  gönderseniz, ne olur ki sanki? Daha fazla müşteri kazanırsınız ve elinizdeki müşterileri kaybetmezsiniz değil mi? Benim anlatacaklarım bu kadar. Ben çok fazla sorun yaşamadım Kitap Yurdu’nda. Eğer siz sorun yaşadıysanız ya da olumlu farklı yönleri varsa yorum kısmından muhakkak yazın. Birbirimizi bilgilendirelim.

Reklam