internetten-kitap-alisverisi

İnternetten Kitap Satın Almak

Kitap okuma alışkanlığı yeteri kadar gelişmemiş bir toplumuz, ne yazık ki. Bunun sebebi çeşitlendirilebilir; çocuklarını okumaya teşvik etmeyen aileler, öğretmenler, arkadaş ortamı ve kitapların pahalılığı. Yine de okuma alışkanlığımız eskisine nazaran biraz daha ilerliyor gibi.

Kitapçıları gezdiğiniz zaman anlarsınız, kitapçılar o kadar da boş değil, ya da sahaflar. Benim değinmek istediğim, kitap okunmamasının bir çok sebebi var da, kitapların pahalılığı en üzücü neden olması. Kitapların pahalı olması, tabi ki ne yazarların ne de yayınevlerinin. En büyük emek bahsettiğim iki zümrenin ama parayı kazananlar,  o kadar çok kazanmaması gerekenler. Sonuç olarak kitaplar pahalı olduğundan bu sorunu biraz da olsun hafifletmek için iki seçeneğimiz var: sahaflardan ya da ”internetten kitap satın almak.”

  Kitaplar gerçekten pahalı, ama şükür ki online kitap satın alma siteleri var. Hem kolay bir şekilde hem de ucuza çeşitli türde kitap satın alabiliyoruz. Tabi ki bir kitapçıda kitapları açıp içine bakıp, ilk sayfasından birer paragraf okumak kadar güzel bir duygu oluşturmaz üzerimizde. Onun tadı ayrıdır. Yine de kitapçıya gitmeyi sevenler-ben de severim ki, genellikle sahaflara giderim-kitapçılara gidip kitapları karıştırıp istedikleri kitapları online sipariş verebilirler. Ben de öyle yapıyorum.

Online Kitap Satın Almanın Faydaları

Ucuzdur: En önemli özelliği de budur zaten. Kitapçılara göre %50-60’lara kadar daha ucuza kitap satın alabilirsiniz. Ayrıca çoğu kitap sitesinin indirimli ya da bedava kargo seçenekleri var. Yüklü miktarda kitap alıp taksit seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz.

Hediyeler: Ucuza kitap alırken bir de kitapların yanında hediye gelirse ne güzel olur değil mi? Bazı siteler belirli miktarda kitap satın aldığınızda çeşitli hediyeler veriyor. Kitap ayraçları, dvd, kupa, çanta vb.

Kampanyalar: Kitap siteleri ara sıra kampanya düzenliyor. Bahar kampanyası gibi… Bu kampanyaları kaçırmamanızı öneririm. Zira hatırı sayılır indirimler oluyor.

Kitap Yorumları: Sizden önce kitapları satın almış olanların yaptığı yorumlara bakarak alıp almamakta kararsız olduğunuz kitapları es geçebilirsiniz ya da almaya karar verirsiniz. Ayrıca kitapların baskıları hakkında da yorumlar olacağı için, içiniz rahat alışveriş yapabilirsiniz.

Kolaylık: İş nedeni ile ya da çeşitli nedenlerden dolayı, kitapçılara gidemediğiniz zaman, internetten kolaylıkla kitap satın alabilirsiniz. Sadece siteye üye olun, bilgilerini girin, kitabınızı seçin işleminizi tamamlayın. Kitabınız ayağınıza gelsin.

Zaman: Binlerce kitap elinizin yani bir farenin tıkına bakar. Kitapçıda geçireceğiniz uzun vakitler yerine kısa bir sürede bir çok kitaba ulaşır, hakkında bilgi alırsınız. Zaman yönünden sıkıntılı olanlar için birebir.

Online Kitap Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güvenilirlik: Kitap satın almak istediğiniz sitenin güvenilir olup olmadığına muhakkak dikkat edin. Hali hazırda büyük siteler var, onlardan alışveriş yapmakta fayda var. Ayrıca sikayetvar.com’dan da sitenin aldığı şikayetlere bakabilir, sorunları çözüp çözmediklerini kontrol edebilirsiniz.

Fiyat Karşılaştırma: Aynı kitap, farklı sitelerde farklı fiyatlarda olabiliyor. Kitabı almadan önce siteleri karşılaştırabilirsiniz. Tabi ki bunun da kolay çözümü var kitapmetre.com. Bu siteden kitabın hangi sitede daha ucuz olduğunu takip edebilirsiniz.

Kargo Ücreti: Kargo ücreti ve süresi şirketten şirkete değişiyor. Kitaplarınızın fiyatlarını karşılaştırırken, kargo ücretine de dikkat edin. Ayrıca, bedava kargo veren şirketleri de değerlendirin. Örneğin 50 liraya ücretsiz kargo veriyorsa, kitapları parça parça almaktansa biriktirip toptan hepsini satın alabilirsiniz. Bedava kargodan yararlanmış olursunuz.

  Online kitap alışverişi yapmanın faydaları olduğu kadar az da olsa olumsuz yönleri olabiliyor tabi ki de. Kitabın kokusunu almadan o kitabı almam diyenler için pek de faydalı değil, mesela. Ayrıca kargo süresinde sıkıntılar da yaşayabilirsiniz. 3 günde gelmesi gereken bir kitap 2 haftayı bulabilir(genelde bu sorunlar belli sitelerde yaşanmıyor) O yüzden bilindik sitelerden alışveriş yapmakta fayda var. Bir olumsuz yönü de, sahaflardan kitap aldığınızdaki zevki alamamanızdır. Kişiden kişiye değişmekle birlikte, sahaflardan kitap almanın zevki başka.

  Size fayda sağlayacak bir önerim; eğer vaktiniz varsa, almak istediğiniz kitapların listesini yapın ve internet fiyatlarını da ekleyin. Sonra sahaflara gidin. Bazen sahaflarda tertemiz kitaplar internet fiyatından da ucuz oluyor. Eğer kitaplar eskiyse ya da fiyatları hemen hemen aynıysa internet üzerinden satın alırsınız.

Online Kitap Siteleri: Kitap kurtlarına seçenek çok. Köklü firmaların yanında yeni yeni büyüyen şirketler de var. Büyümeye devam ederken müşterilerine yönelik indirimler, yeni fırsatlar da sunuyorlar. Değerlendirmek lazım. En çok kullanılan siteleri yazayım.

Kitapyurdu, İdefix, D&R, Yapı Kredi Yayınları, Babil, Doğan Kitap, Pandora

Kitapzen, Kitap Aşkı, Evrensel Kitapevi, Nadir Kitap, İlk Nokta

  Ekşi Sözlük’teki ‘internetten kitap alma siteleri’‘ ile ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

  Benden şimdilik bu kadar. Sizin de önerileriniz ya da tecrübeleriniz varsa lütfen yorum bırakın. Yorumlarınız benim için çok değerlidir.

Reklam