grimm dizisi yorumum ve replikleri

Grimm Dizisi

grimm-dizisi-replikleri

Yıl: 2011 (ABD)
Tür: Dram, Fantastik, Polisiye, Suç
Yönetmen: Marc Buckland
Oyuncular: Bree Turner, Silas Weir Mitchell, Reggie Lee, David Giuntoli, Kate Burton
Senaryo: David Greenwalt,  Jim Kouf
Süre: 45 dk.
Imdb Puanı: 7.8
Sinemalar.com Puanı: 8.4

 Grimm Dizisinin konusu:

Çoğumuzun bildiğim Grimm Kardeşlerin masallarını konu alan dizide, polis dedektifi Nick Burkhardt (David Giuntoli)’ın kendisinin Grimm‘lerin sonuncusunu öğrenmesi üzerine değişen hayatı anlatılır.  Dedektif, artık Grimm olduğunun farkındadır, Wesen olarak adlandırılan çeşitli yaratıkların-masal kahramanlarının Portland-Oregon’daki cinayetlerine şahit olur. Bu olaylara Grimm olarak mı yoksa bir polis memuru olarak mı müdahale edeceğine karar vermede zorlanır. Ama artık o bir Grimm‘dir ve ailesinden miras kalan görevi yerine getirmekle yükümlüdür.

  Dizi, çocukluğumuzdan beri okuduğumuz Grimm masallarının, günümüze uyarlanmış halini önümüze sunuyor. Dizide dedektifi Nick’i, teyzesinin onu ziyarete gelmesi, ona ailesinin ve kendisinin bir Grimm olduğunu söylemesi üzerine hayatı değişiyor. İlk başta bunu anlamakta zorluk çekiyor tabi ki. Fakat, bazı insanların yüzüne baktığında onları tuhaf varlıklar olarak görür. İşte bu yüzden araştırmaya başlar. Ailesinin geçmişini, Wesen’leri-yani kurt, domuz, sinek gibi varlıkları- araştırır.

  Diziyi izlerken gerçekten bir masaldaymış gibi hissediyorsunuz. Dizi de kullanılan müzikler de bunu size hissettiriyor. Her bölümde farklı bir olay, yani farklı bir cinayet olayı işleniyor, ama bir taraftan temel konu da işleniyor. Nick-kahramanımız Grimm, her geçen gün yeni bilgiler öğrenir, kendini geliştirir, farklı varlıklarla karşılaşır. Onları haklamak için yeni teknikler öğrenir. Bu arada da işlenen cinayetleri çözmeye çalışır, çalışırken de yeni arkadaşlar edinir.

  Filmdeki masal kahramanları, kendilerini istedikleri zaman asıl kişiliklerine- kurtsa kurt haline- sokabiliyorlar. Bunu tabi sadece Grimm olanlar görebiliyor. Bu varlıkların değişim halindeki şekilleri, gayet gerçekçi ve doğal gözüküyor. O yüzden kendinizi orada hissediyorsunuz ki bu çok önemli. O gerçekçilik yakalanmadığı zaman diziler veya filmler, gözünüzde çocuk filmi gibi olur.

  Hem kurgu olarak hem de grafik ve efekt olarak başarılı bir dizi. Şuanda 3.sezondayım ve zevk alarak izliyorum. Her bölümde heyecan zirvede olduğundan dizi kendini izletiyor. İzlerseniz ne dediğimi anlarsınız. Yabancı dizi izleyenler kaçırmasın. Dizi izleyenlerden yorumlarını bekliyorum. İyi seyirler… Diziden bazı replikleri paylaşıyorum.

Ayrıca 22dakika.org diziyle ilgili çok ama çok güzel bir çalışma yapmış. Dizideki Wesen‘leri yani yaratıkları fotoğrafları ile birlikte tanıtmış. Ellerine sağlık. Bu çalışmaya buradan ulaşabilirsiniz.

Grimm Dizisi Replikleri

Bazen adalet aşikar değildir.

Yüreği başından vuramazsın.

İradeni yenmek zaferin ilk adımıdır.

Her şey anlaşılabilir değildir.

Bazen sen bitirmedikçe bitmez.

En iyi yalanlar aslında gerçektir.

Bazen doğru olanı bilmek zordur.

Biyolojik zorunluluğa karşı gelmek imkansız.

Değişim hiç bir zaman kolay değildir.

Bazen hayatlarımız, en tuhaf şekillerde kesişir.