notos dergisi

Notos Edebiyat

  Takip ettiğim başarılı bir dergi olan, 2006’da kurulan Notos Kitap‘ın yayınladığı Notos Öykü – Edebiyat Dergisi‘ni size tanıtmak istiyorum. İki ayda bir çıkan derginin genel yayın yönetmeni Semih Gümüş‘tür. Derginin bu kadar başarılı olmasında Semih Gümüş’ün kaleminin etkilerini görebilirsiniz. Notos Kitap, kendilerinin çok güzel bir şekilde tanıtmışlar:

  ”Notos Kitap Yayınevi, bir takımada. Bizim anayurdumuz. Bir dizi adadan oluşuyor. Takımadanın sekiz yıllık bir tarihi var. Şimdi sekizinci yıl içindeyiz. En büyük iki adanın, kitap yayıncılığı yaptığımız Notos Kitap’ın ve dergimiz Notos’un keşfedildiği günlerden sonra, dilden dile kayıp sayılagelmiş adalar sanki ansızın suyun üstüne çıktı; görenler gitgide belirginleşen adaları merakla izledi.”

  Dergiyle geç olsa da tanıştım ve tanıştığım için de çok mutluyum. Tam aradığım bir dergi. Şu sıralar Murat Gülsoy’un yaratıcı yazarlık kursuna gidiyorum. Kursta genellikle ”öykü” üzerine çalışmalar yaptığımızdan, takip etmek istediğim bir dergi arıyordum ve Notos‘a rastladım. Hemen derginin siparişini verdim. Dergi elime geçince, ilk önce derginin kapağından tutun, kullanılan kağıdın kalitesi ve görselleri beni cezbetti. Sonra derginin içine girdikçe, içerikleri okudukça doğru bir seçim yaptığımın farkına vardım.

  Derginin, 49. sayısını sipariş vermiştim. Bu sayıda yeni ve genç yazarlardan bahsedileceği için bu tercihi yaptım. Yeni nesil yazarların nasıl öyküler yazdığını incelemek istedim. Genç yazarların çoğu kendini kanıtlamış, kendi tarzını oluşturmuş yazarlar. Bu sayıdaki bazı konuları kısaca yazmak istiyorum.

  • Harry Potter‘ın edebiyata kattıkları ve katmaya devam ettikleri,
  • Grimm Masalları hakkında,
  • Genç ve yeni yazarlar: Murat Özyaşar, Sine Ergün, Hande Gündüz, Neslihan Önderoğlu, Bahri Vardarlılar, Kerem Işık, Özlem Akıncı, Mahir Ünsal Eriş, Türker Ayyıldız, Semih Erelvanlı, Şenay Eroğlu Aksoy, Hakkın İnanç, Nazlı Karabıyıkoğlu, Mehmet Fırat Pürselim, Irmak Zileli, Ferat Emen, Birgül Oğuz, Bora Abdo, Dilek Emir, Gamze Güller, Sinan Sülün, Suat Duman, Pelin Buzluk, Melike Uzun, Melike İnci, Onur Çalı, Melisa Kesmez, Gül Ersoy, Alper Beşe ve Gökhan Yılmaz…
  • Yabancı ve yerli yazarlardan öyküler: Miranda July, Leonid Andreyev, Cemil Kavukçu, Zafer Doruk …
  • Patrick Modiano ile söyleşi,

  Notos Dergisi, her sayısında zevkle okuyacağınız konular ve öyküler paylaşıyor. Edebiyat dergisi arayanlar için tavsiye ederim. Ayrıca derginin son kısmında sizin de öykülerinizi dergiye göndermeniz için iletişim bilgileri var. Bu bölümde bir fotoğraf var, bu fotoğraf ile ilgili bir öykü yazıyorsunuz ve dergiye gönderiyorsunuz. Seçilen bir öykü, sonraki sayıda yayımlanıyor. Öykülerinin dergide yayınlatmak için güzel bir şans.

Reklam