lost dizisi yorumu ve replikleri

Lost Dizisi Konusu

 ”Lost Dizisi” başlıklı yazımda diziyle ilgili görüşlerimi yazmıştım. Beğendiğim ya da beğenmediğim noktalara değinmiştim. Bu yazımda ise dizi karakterleri ve dizi replikleri hakkında yazmak istiyorum. Bazı karakterleri seviyoruz, bazılarından nefret ediyoruz. Karakterleri yargılıyoruz. Ama karakterlerin geçmişlerine baktığımızda yaptığı yanlışlara göz yumabiliriz değil mi?

lost-dizisi-karakterleriLost Dizisi Başlıca Karakterleri:

Jack Shephard: Adanın doktorudur, herkesin yardımına koşar. Adadakilerin isteği ile lider olmuştur. Adadakilerin düzeni, birliği bozulmaya başladığında hemen araya girer ve birlik ve düzeni yeniden oluşturur.

Kate Austen: Adanın cesur kızı. Her daim erkeklerin yanında yer almış, tehlikeli görevlere gitmek için can atmıştır. Ama aşk hayatı karışıktır. Jack ve Sawyer arasında gidip gelir. Dengesiz hareketler sergiler.

John Locke: Kendini kahraman sanan, fazlaca öz güvene sahip olan John, adanın kendisini seçtiğini düşünür. Başkalarının ona bir şey yapamayacağını söylemesinden nefret eder ve ”Bana ne yapamayacağımı söyleyemezsin!” diyerek çıkışır.

Charlie Pace: Emekli olmuş Rock yıldızı… Adadaki dengesiz hareketler yapan karakterlerden birisidir. Uyuşturucu ile amansız bir mücadele verir.

Sayid Jarrah: Adanın işkencecisi… Irak’ta bir çok kişiye işkence etmiştir, fakat bunlardan haz almamaktadır. Geçmişinde yaptıklarını unutmaya çalışır.

Sawyer(James Ford): Adanın en bencil insanıdır. Tabi ki ilk başlarda bencilce davranışları yüzünden, herkes öyle düşünmektedir. Adada tek başına hareket etmeye ve tek başına yaşamaya çalışır. Diğer tüm insanlara komik lakap takar. Herkesin nefretini kazanmıştır. Yavaş yavaş bir şeyleri düzeltir sona doğru.

Boone Carlyle: Shannon’ın üvey kardeşi. Adada sürekli kompleksli kardeşi ile uğraşır. Ağabeylik yapar, ama nafile.

Michael Dawson: Oğlu ile başı dertte olan bir baba. Sürekli oğlu ile uğraşır, baba olmaya çalışır. Ama bir türlü beceremez. Karısının ölmesi üzerine oğlu Walt’u yanına almak zorunda kalır. Lakin,  Oğlu ile arasındaki buzların erimesi için elinden gelen her şeyi yapar.

Hurley(Hugo Reyes): Adanın en komik karakterlerinden… Açık sözlülüğü ve yaptığı espriler ile ada halkını güldürür. Adadaki herkese ”Dude” yani ahbap diye hitap eder. Adadaki zor zamanlarda halkın eğlenceye de zaman ayırmasına yardımcı olur.

Shannon Rutherford: Adanın en güzel kızı. Adaya sanki tatil yapmaya gelmiş bir haldedir. Giyer bikinisini güneşlenir. Ama sonradan işlerin böyle olmadığını anlar. Kompleksli tavırları yüzünden insanlar ile arası pek iyi değildir.

Sun-Hwa Kwon: Jin’in talihsiz karısı… Babası ve kocası arasında kalmış, babasının yaptıkları yüzünden çok defa canı yanmıştır. Huzuru bozulmuştur. Babası da dizinin en tehlikeli karakterlerinden.

Jin-Soo Kwon: Sun’ın sinirli ve kıskanç kocasıdır. Karısına etmediği işkence kalmaz. Tabi sonradan yaptığı hatayı anlar ve kendini düzeltmeye çalışır. Balık tutmakta ustadır bu arada.

Benjamin Linus: Diğerlerindendir… Yani adanın ilk misafirlerinden… Öyle kurnaz bir insan ki, birbirine düşürmediği insan yok. En çok da John’u manipüle etmiştir. Ve her daim bir planı vardır. Plansız hareket etmez.

Desmond Hume: Ambarın görevlilerinden birisi. Önceden yaşadığı aşk macerası yüzünden başına gelmeyen kalmaz. Zaten bu yüzden adaya düşmüştür. İçki şişesini eline aldı mı dibini bulmadan bırakmaz.

Claire Littleton: Adadaki anne karakteri. ”Bebeğime zarar vermeyin”’ diye bağırırken ”baby” kelimesine uzatması insanı sinir ediyor. Charlie ile arasında aşk kıvılcımları dolaşır.

Dizi Replikleri: Dizideki çarpıcı replikleri yazmak istedim.

Lost Dizisi Replikleri

”Bana ne yapıp yapamayacağımı söyleme.”

”Evrenin, olayların akışını düzeltme yöntemi vardır.”

”Kahraman olmaya çalışma. Herkesi kurtarmaya uğraşma.”

”Deliler, delirdiklerini bilmezler. Daha akıllı olduklarını sanırlar.”

”Bir lider, nereye gittiğini bilmediği sürece yol gösteremez.”

”Birlikte yaşamazsak yalnız ölürüz.”

”Mücadele, doğanın onun güçlendirme yoludur.”

”En kolay yol, her zaman en iyisi değildir.”

”İnkar etmekle inanç arasında ince bir çizgi vardır.”

”Bazı insanların acı çekmesi gerekir.”

”Kaderde tesadüfe yer yoktur.”

Reklam