mazhar alanson

Şarkı: Benim Hala Umudum Var

Bazı şakılar vardır, dinlemek yerine o şarkıyı içinizde hissedersiniz. Bir parçanız gibi, sanki siz şarkıymışsınız gibi. O yüzden durduraksız dinlersiniz. Konuşmadan, başka bir şey düşünmeden… Yalnızca o şarkı vardır. O şarkıyı hissedersiniz, çünkü şarkı sizi anlatır. Yaşadıklarınızı, söyleyemediklerinizi o şarkı anlatır. Siz konuşamazken o şarkı konuşur cesurca. İçinizi acıtır belki şarkı. Ama bir taraftan mutlu olursunuz. İçinize attıklarınızı haykırır. İsyanınızı haykırır. Sizin adınıza o şarkı paylaşır her şeyi.

  Mazhar Alanson’un ”Benim Hala Umudum Var” şarkısı da böle işte. Bu şarkı belki de çoğumuzun söyleyemediklerini haykırıyor cesurca.

”Benim hala umudum var, isyan etsem de istediğim kadar
      İnat etsem bile bırakmazlar sahibim var”    

  diye başlıyor şarkı. Belli ki bir ayrılık olmuş, bir kırgınlık ya da… Ama hala umudu var. Bir şeyler düzelir diye. Eskisi gibi olunur diye. Ne kadar isyan etse de bırakamaz, çünkü geride bıraktığınındır o. Geride bıraktığı da onun. Şarkının ortalarına doğru:

”Boyun büküp önünde ağlasam sessizce şu garip gönlüm affolur mu?
Bu fırtına durulur mu benden adam olur mu?
Korkarım aska zararım dokunur mu?
Elveda sana yeter tamam bitsin artık bu dram bu fotoroman
Ham meyveyiz hala koparmışlar dalımızdan”

  Belli ki bir hata yapmış. Af diliyor sevdiğinden. Bir şeylerin değişip değişmeyeceğini merak ediyor. Ama sona doğru dayanamamış, bitmesini istiyor. Belli ki o da yorulmuş. Belli ki o da kırılmış çok. Olgunlaşmamış meyveye benzetiyor hallerini. ”dalımızdan koparmışlar” diyerek de ayrılığa başkalarının da sebep olduğunu belirtiyor.

”Bıraksam kendimi şöyle oh ne rahat
Bu da geçer gülüm yaşamana bak
Alınacak dersler var sorulacak sorular
Bu da geçer gülüm bizden bu kadar”

  Sonunda da vazgeçiyor. Elden gelen bir şeyin olmayacağının farkında. Bu yaşanılanları bir ders olarak görüp yaşamaya devam etmeleri gerektiğini söylüyor. Çünkü elden hiç bir şey gelmiyor. Her şeyin farkında. Ayrılığın çözüm olduğunu biliyor. Ama ne için çözüm. Ne olursa olsun onun hala umudu var.

Şarkının tüm sözlerine buradan ulaşabilirsiniz.