bukalemunlasmak deneme yazisi

Bukalemunlaşmak Nedir?

Evet, bu dünyada yaşayabilmek için bize en gerekli olan şeydir, bukalemunlaşmak. Nedir bukalemunu bu kadar  özel kılan? Bukalemun, herkesin bildiği gibi renk değiştiren bir hayvandır. Kendi türündeki canlılardan kendisini  ayıran en büyük özelliği budur. Ayrıca kendisini avlamak isteyen hayvanlardan bu renk değiştirme özelliği ile  kurtulur ve avcı durumundayken avını yakalamak için yine renk değiştirir gizlenmek için.

İşte biz insanların da yaşamımızın uzun bir süresinde ‘bukalemunlaşmamız’ gerekir. Bazen insanlardan kaçmak için siyah olup ‘karanlıkta’ saklanabilmeli, bazen beyaz olup ‘melek’ misali insanlara yardım etmeliyiz. Bazen sarı, bazen yeşil ve bazen kırmızı olup insanların arasında dolaşmalıyız. Tek bir renkle dolaşanlar her zaman başarısız olacaklardır. Zamanı geldiğinde tüm renklere bürünebilmeli, zamanı geldiğinde bulunduğumuz renkten çıkabilmeliyiz.

Bazı insanlar tekdüzedir. Her zaman denileni yapar ve farklı şeylerden yapmaktan kaçarlar. Korkularını anlayabiliyorum ama koyun gibi sürü psikolojisiyle hareket etmek ne kadar doğrudur tartışılır. Ama bazı insanlar da her zaman farklı olmayı istemiş, basma-kalıp olan şeylerden uzak kalmışlardır. Bazen deli, manyak, psikopat diye anılan bu insanlar aslında (bence) en doğrusunu yapmaktadır. Sırf diğer insanlarla aynı olmadıklarından dolayı farklı isimlerle anılmaktan korkmayarak, her zaman farklı olabilmişlerdir. Ne mutlu her zaman farklı olabilene…

Eğer siz de basma-kalıp insanlardansanız bırakın bugünden itibaren, bizimle bukalemunlaşma hareketine başlayın. Unutmayın bu dünyada bir şey üretebilenler hep farklı düşünebilenlerdir. Haydi gelin renk değiştirelim bugün.