ters psikoloji nedir

Ters Psikoloji Nedir?

O akşam Ali’nin evinde parti vardır. Ali sınıf arkadaşı Merve’nin de partiye gelmesini istemektedir. Fakat, Merveyi çağırsa bile gelmeyeceğini bilmektedir. O gün kantinde otururken Ali tüm arkadaşlarını partiye davet eder. Sonra Merve’ye dönüp ”Merve sen partilere gelmezsin. O yüzden sana gel demiyorum” der. Bunu duyan Merve ” Aa neden gelmeyeyim? Ben de geliyorum bu akşam partiye” der.

Şimdi burada Ali kurnazlık yapmıştır. Literatürde bu çakallığın adı ”Ters psikolojidir”. Ali Merve’nin gelmeyeceğini bildiği için ‘sen zaten gelmezsin’ diyerek psikolojisini ters yönde zorlamış, ‘ben neden partiye gitmiyorum, gideceğim işte’ düşüncesini Merve’de oluşturmuştur. Ali bu çakallıkla Merve’nin de partiye gelmesini sağlamıştır.

İnsanlar üzerinde ters psikoloji oluşturmak ne kadar doğrudur? Tamam bazen iyi amaçlar için yapılabilir. Ama genelde insanlar bunu kötü amaçlar için kullanır. Bazı insanlar ‘yap’ denildiğinde yapmamayı, ‘yapma’ denildiğinde yapmayı tercih eder. İşte bu insanları kullanmak isteyenler çok olacaktır. Başka bir örnekle açıklayayım. Bir yemeğe gittiniz. Normalde alkol kullanıyorsunuz, ama o gün kullanmak istemiyorsunuz. Yemektekilerden birisi ‘sen alkol kullanmazsın, sana meyve suyu söyleyelim’ deyince istem-dışı ‘Yoo içki almak istiyorum’ dersin.

Böyle kötü niyetli insanlar, ‘ters psikolojiyi’ kullanarak size istediklerini yaptırırlar. Siz de ne olduğunu anlamadan başkalarının isteklerini kendi isteğiniz gibi yaparsınız.