Yenilenebilir enerji kaynakları arasında en fazla enerji tasarrufunu sağlayan Güneş enerjisi panellerinin birbirine bağlanması esnasında kullanılan solar kablolar size kullanım kolaylığı sağlar. Binalarda ya da tarımsal sulama yapılırken kullanılan enerjinin sağlanmasında gerekli olan solar kablolar doğru şekilde panellere bağlandığında elde edeceğiniz enerji miktarı maksimum seviyeye ulaşacaktır. Kolayca panellerin monte edilmesinde sizlere yardımcı olan solar kablo fiyatları oldukça ekonomiktir.

Solar Kabloların Kullanım Alanları

Binalarda dar ve geniş tüm mekanlarda kullanılabilen solar kablolar sahip oldukları özellikleri sayesinde birçok yerde rahatlıkla kullanılabilir. İster sabitleyerek iç mekanlarda isterseniz hareketli olacak şekilde dış mekanlarda kullanılabilen solar kablolar esnek yapıya sahiptir. Eğilip bükülebilme özelliği sayesinde boru içlerinde bile rahatlıkla kullanılabilen bu kablolar panellere seri ya da paralel şekilde bağlanır. Güneş panelleri binalarda üzerinde yağmur ve kar sularının birikmemesi ve güneş ışınlarından daha fazla yararlanmak amacıyla hafif eğimli şekilde konumlandırılır. Panellerin konum durumuna göre en doğru şekilde bağlanması gereken solar kablo fiyatları kullanılacak mekanın genişliğine göre belirlenir. Dar mekanlarda daha az sayıda geniş mekanlarda daha fazla gerekli olan solar kablolar hiçbir koşulda kısa devre yapmaz.

Solar Kabloların Özellikleri Nelerdir?

İnsan ve çevre sağlığına zarar vermeyecek şekilde hiçbir halojen madde içermeden üretilen solar kabloların kullanım alanları oldukça fazladır. 25 Yıl boyunca iç ve dış mekanlarda rahatlıkla kullanabileceğiniz solar kabloların en önemli özellikleri kötü hava koşullarından etkilenmemesidir. 200 derecelik ısıya kadar dayanıklılık sağlayan bu kablo yanmaz ve yanmayı geciktirir. Özellikle iç mekanlarda güven içinde kullanabileceğiniz solar kablolar yağmur, rüzgar, kar, güneş gibi hava koşullarına maruz kaldığında da yıpranmaz. -40 derecelik soğukta ya da hareket halinde kullanılabilir.

Kaliteli Solar Kabloların Farkı Nedir?

Piyasada satılan her kablo aynı kalitede değildir. Solar kablo fiyatları araştırırken öncelikle Avrupa standartlarına uygun olmasına, ozon ve UV ışınlarına karşı dayanıklı olmasına dikkat etmeniz yararınıza olacaktır. Kötü hava koşulları karşısında yıpranma, kopma ya da eskimeye maruz kalmayan kablolar çok daha uzun ömürlüdür. Soğuk ve sıcak hava koşullarında, yangın esnasında ya da suyla temas ettiğinde kısa devre yapmayan solar kablolar kalitelidir. Bunun için satın alacağınız ürünün dayanıklılık testlerinden geçip geçmediğine dikkat edilmelidir. Ayrıca kullanacağınız yere göre esneklik payı büyük önem taşır. Bükülme karşısında kırılıp kopmayan ürünleri uzun yıllar kullanabilirsiniz. Kullanım sayısı ve uzunluğuna göre değişen solar kablo fiyatları kalitesine göre belirlenir.