Çocuğunuz için bir yaz okulu ya da etüt merkezi araştırmaya başlamanızın önünde iki tane sebep olmalı. Ya çocuğunuzun öğretmeni size bunu önerdi ya da çocuğunuzun gelecek yıla daha umutlu başlamasını istiyorsunuz. Bu iki istek ve arzu oldukça iyi ama çocuğunuz eğitim öğretim zamanı dışında ekstra bir eğitim almak için uygun bir ruh haline sahip olmayabilir.

Etüt merkezi nedir?

Önerilerimize başlamadan önce etüt merkezi nedir sorusuna açıklık getirmek istiyoruz. Etüt merkezleri, okul saatlerinin dışında öğrencilere tek bir derse ya da konuya odaklanmadan eğitim veren kurumlardır. Bu merkezler çocuklarınıza okul müfredatına uygun ders vermenin yanı sıra çeşitli sosyal aktiviteler de düzenleyerek onların okula aidiyet hissetmelerini sağlıyorlar.

Çocuğunuzun hoşuna gitse de gitmese de mecburen etüt merkezine gitmek zorunda olduğu bazı durumlar var. Örneğin, çocuğunuzun lise ya da Üniversite’ye hazırlık sınavları öncesi ekstra eğitim ihtiyacını karşılamak ya da okula adaptasyon sorunu yaşayan çocuğunuzun okula alışma sürecini de içeren özel bir eğitim planı kurgulamak isteyebilirsiniz.

Bu durum her ne kadar mecburi olsa da ona çok fazla şey katıyor olacaktır. Çünkü buralarda sadece eğitim verilmiyor, ders dışı eğlenceli aktiviteler ve eğitici oyunlarla onları okula bağlayacak etkinlikler de planlanıyor. Bu nedenle normal okullara göre öğrencilerin etüt merkezlerini daha çok sevdiğini söylemek yanlış olmaz.

Ama bazı durumlarda çocuğunuzun bu okullara gitmesine gerek olmayabilir. Örneğin çocuğunuz derslerin çoğunda başarılı ama sadece yazma konusunda zorluk çekiyorsa, bu kesinlikle etüt merkezine gitmesini gerektirmez. Öğretmeni ona dönem boyunca pratik yapmasını sağlayacak aktiviteler önerebilir.

Her iki durumda da durum farketmeksizin çocuğunuzu bir etüt merkezine göndermek istiyorsanız, etüt merkezi fiyatları üzerinde araştırma yapmaya başlayabilirsiniz.

Bizim izlenimlerimize göre 1. ya da 2. sınıfa hazırlık amacıyla yazın ortalama 3 aylık yapacağınız bir anlaşma genellikle 1000 TL civarında oluyor. Eğer ek avantajlarda daha farklı hizmetler de sunan okulları tercih etmek isterseniz 2000 TL’ye varan fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Tabiki bu bir ölçüt değil, çünkü çok daha pahalı okullar da mevcut.

Etüt merkezinin peşinden yaz okulu?

Yaz tatili çocukların heyecanla beklediği dönemlerden biri oluyor. Çünkü yıl boyunca tabii tutuldukları yoğun programdan sonra yorulan zihinlerini dinlendirebilmeleri için bu tatil onlar açısından oldukça önem arz ediyor. Fakat tatil boyunca verimsiz ve boş geçen bir süreç de onların geleceği için büyük bir risk. Bu nedenle etüt merkezlerinin yanı sıra, yaz tatili için bir yaz okulu araştırması da yapabilirsiniz.

Bütün bunları planlarken çocuğunuzu iyi tanımanız çok önemli, çünkü her iki program birden ona ağır gelebilir. Bu noktada bir uzman yardımı almanızda fayda var.

Reklam