Web sitenize ziyaretçi çekmek ve bu ziyaretçileri sadık takipçilere dönüştürmek için sitenizle ilgili birtakım çalışmalar yapmanız gerekmektedir. Öncelikle web sitenizi teknik özelliklerini arama motorlarına ve kullanıcılara uygun bir şekilde ayarlamalı, kaliteli ve faydalı içerikler üretmeli ve sitenizin tanıtımını yaparak daha geniş kitlelere ulaşabilmelisiniz. Siteniz için yapmanız gereken bu çalışmalara kısaca SEO diyoruz.

Peki, SEO Nedir?

Küçük çaplı ya da büyük çaplı bir web siteniz varsa mutlaka SEO ile ilgili konular aklınızı meşgul etmiştir. Aklınızdaki soruları gidermek amacıyla ”SEO Nedir?” açıklayalım isterseniz: SEO, Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe’ye arama motoru optimizasyonu diye çevriliyor.

SEO’nun açılımını biraz daha detaylandıralım: Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarında doğal çalışmalar ile anahtar kelimenizde üst sıralara çıkmak demektir. Örnek verecek olursak; hediye satışı yapan bir e-ticaret sitenizin olduğunu düşünelim. Sizin anahtar kelimeleriniz; hediye, sevgiliye özel hediye, doğum günü hediyeleri, anneler günü hediyesi, kişiye özel hediyeler vb. kelimeler olacaktır. Arama motorlarında bu kelimelerde üst sıralara çıkmak ve ziyaretçi çekip sitenizden alışveriş yapmasını sağlamak için birtakım çalışmalara ihtiyacınız var. İşte bu çalışmaların bütünü SEO’dur.

seo çalışması

SEO Çalışması Neden Önemlidir?

Her yerde karşınıza çıkan bu SEO kelimesi neden bu kadar çok önemli?

  • Arama motorlarında üst sıralara çıkmanız için SEO çalışması yapmanız gerekir. Çünkü; kullanıcıların %75-%80 gibi büyük bir kısmı aramalarda sadece ilk sayfada çıkan sonuçlara odaklanır. Siz ne kadar üst sırada olursanız o kadar çok ziyaret çekeceksiniz.
  • Kullanıcıların büyük bir kısmı sponsorla öne çıkarılan içeriklerden ziyade organik içerikleri ziyaret ediyor. Organik içerik hazırlamak için de SEO çalışmaların önemi çok büyük.
  • Marka bilinirliğinizi artırmak için aramalarda üst sıralara çıkmanızın önemi büyük.
  • Doğal yollar ile aramalarda üst sıralara çıkar, kalite ve faydalı içerikler üretirseniz kullanıcıların güveni kazanmış olursunuz.
  • SEO çalışması yaparak rakiplerinizden bir adım önde olur ve kazancınız her geçen gün artar.

SEO için Neden Uzman Kişilere Başvurulmalı?

SEO çalışmaları hakkında internet üzerinden birtakım bilgiler bulabilirsiniz. Bu bilgiler sayesinde sitenizi SEO kurallarına uygun hale getirebilirsiniz, ancak tam anlamıyla SEO çalışması yapamayacağınız için rakipleriniz önünüze geçecektir ve bu arayı açmak da ileride çok zor olabilir. O yüzden sitenize doğru ve fayda sağlayacak bir çalışma yaptırmak istiyorsanız, uzman kişilere başvurmanız gerekiyor.

SEO çalışmalarında kendisini kanıtlayan SEO uzmanı Furkan GÖKÇÖL’ü tercih ederek sitenizin anahtar kelimelerini arama motorlarında istediğiniz seviyeye gelmesini sağlayabilirsiniz. SEO uzmanı’nda yapılan çalışmalar:

  • Profesyonel ve Tam SEO Uyumlu İçerik Desteği: Arama motoru ve kullanıcı odaklı içerik hazırlama hizmeti.
  • Site İçi Optimizasyon: Web sitenizin hızı, site içi bağlantılar, içerik kod oranı gibi kriterlerin arama motorlarına göre optimizasyonu sağlanır.
  • Anahtar Kelime Analizi: Özel araçlar ile anahtar kelimelerinizde üst sıralara çıkma ve ziyaretçi kazanma hizmeti.
  • Sosyal Medya Desteği: Marka bilinirliğini artırmak için sosyal medyanın gücünü doğru ve en verimli şekilde kullanma.
  • Yüksek Kaliteli Backlink Desteği: Türkiye’de kaliteli hizmet anlayışını sağlayan haber sitelerinden ve otoriter blog sayfalarından kalite backlink sağlama.

Göreceğiniz üzere SEO Uzmanı ile yapacağınız çalışmalar sayesinde arama motorlarında anahtar kelimenizde üst sıralara çıkabilecek, marka bilinirliğinizi artırabilecek ve rakiplerinizin her zaman bir adım önünde olabileceksiniz.