Raspberry Pi; dijital dünyanın tam olarak nerelere gelebildiğinin bir göstergesi olarak evimizde, ofisimizdeki bilgisayarları bir kredi kartı kadar küçültebilmiş teknoloji ürünüdür. 2012 yılından itibaren satışa sunulan Raspberry Pi genellikle robotik meraklılarının, hobi olarak bu alanla ilgilenenlerin dünyasına hitap etmektedir. Ancak bu demek değildir ki, Raspberry Pi ile profesyonel bir etkinlik yapılamaz. Zira Raspberry Pi USB ve Ethernet girişine sahip olduğu için televizyona bağlanabilmekte, klavye ve maus ile kullanılabilmektedir.

Raspberry Pi’nin normal işlemcisi, grafik işlemcisi, 1 veya 2 tane USB girişi, ses jakı, SD kart okuyucu, video çıkışı, HDMI yuvası, Ethernet, Linux, Fedora işletim sistemleri gibi çok sayıda donanımı bulunmaktadır. Bu bakımdan bilgisayarla yapılan pek çok işlem Raspberry Pi ile de yapılabilmektedir. Tüm bu özelliklerinden dolayı Raspberry Pi çok tercih edildiğinden Raspberry Pi2 ve Raspberry Pi3 modelleri de geliştirilmiştir. Raspberry Pi2 nasıl ki, Raspberry Pi1 ile uyumluysa, Raspberry Pi3’ün de önceki her iki modelle de tamamen uyumlu olduğunu bilinmektedir. Her teknolojik ürünün bir öncekinin daha geliştirilmiş hali olduğu düşünüldüğünde, Raspberry Pi3’ün getirdiği yeniliklerden haberdar olmakta fayda vardır.

Raspberry Pİ2 Ve Raspberry Pi3 Arasındaki Farklar

  1. Raspberry Pi3, bir öncekinin üst modeli olduğundan öncelikle Raspberry Pi2’nin tüm donanımları mevcuttur.
  2. Raspberry Pi3 WİFİ ve Bluetooth desteğine sahiptir.
  3. Raspberry Pi3, 64-bit tasarımında 4 çekirdekli bir işlemciye sahiptir. Bundan dolayı da Raspberry Pi3, Raspberry Pi2’den yaklaşık % 50 oranında daha hızlıdır.
  4. Raspberry Pi3’ün açılış süresi daha kısa ve bellek performansı bir önceki modelinden çok daha güçlü. Hatta Raspberry Pi3, Raspberry Pi’nin ilk çıkan modelinin tam da üç katı oranında performans gösterirken, Raspberry Pi2, Pi3’ün yarısı kadar performans gösterebilmekte.
  5. Raspberry Pi2’de kullanılan işlemci ve GPU yongası Raspberry Pi3’te tamamen değiştirildi. Bu sebeple de 32-bit’ten 64-bit mimariye yükseltildiğinden performans arttı.

Raspberry Pi3’te Ne Değişmedi?

Yongadaki grafik çipi VideoCore GPU Raspberry Pi3’te de değişmedi. Zira Raspberry Pi % 100 açık kaynaklı bir mimari ile üretilmektedir ve bu sayede daha uygun ücretlerle edinilebilmektedir. Bununla birlikte enerji ihtiyacının çok düşük olması da bu teknolojiyle ilgilenenlerin memnun olduğu değişmeyen Raspberry Pi özelliğidir.

Bu makale musaozsari.com advertorial içeriğidir.