sevgiliye yalan soylemek

Yalan Söyleyen Affedilmeli mi?

Bugünkü konumuz ”yalan söyleyen affedilmeli mi?” Konumuzu biraz daha spesifik bir hale sokarak ”yalan söyleyen sevgili affedilir mi?” hakkında yazacağım. Bu makaleyi yazma sebebim hem biraz duygusal hem de fayda sağlama amaçlı. Google aramalarından yazımın başlığı aratıldığında farklı bir yazım sonuçlarda çıkıyor, fakat tam olarak istenilen bilgiyi vermiyor. O yüzden yeni bir yazı ele aldım.

Yalan söylemek, hayatımızın her aşamasında bizi zor duruma sokan bir kavram. Hem yalan söyleyen hem de yalan söylenen kişi olmak, çoğumuz için gerçekten de sıkıntılı bir durum. ”Ben hiç yalan söylemedim” diyen bir kişi ne kadar doğru söylüyordur bilemem. Hemen hemen hepimiz hayatımızda bir kere de olsa, küçük de olsa yalan söylemişizdir değil mi?

Yalan söylemeyi zor anlarımızda kurtarıcı olarak algılayabiliriz belki, ama sonrası başımızı daha çok belaya sokabilir, sokacaktır da. Ayrıca söylediğiniz yalan bir gün ortaya çıkacaktır. ”Yalancının mumu yatsıya kadar yanar” diye boşuna dememişler.

yalan ve sonuclari

Peki kimlere yalan söyleriz?

Herkese yalan söyleyebiliriz? Öncelikle sanırım en çok yalanı çocukken ailemize söylüyoruz? En yakınımızda onlar var çünkü. Bazen ailemiz kızmasın diye ya da üzülmelerini istemediğimiz için yalan söyleriz. Hasta olduğunuz zaman hiç anneniz üzülmesin diye ”hasta değilim anne” demediniz mi?

Daha sonra arkadaşlarımıza ve ardından sevgilimize yalan söyleriz. Yakınlık durumuna göre sanırım sıra bu şekilde ilerliyor.

Kimin söylediği yalanlar kolay affedilir?

Aile:

En çok yalan söylediğimiz ya da yalan söyleme ihtimali en çok olan ailemizin yalanımızı affetmesi olası bir durumdur. Aile arası söylenen yalanlar bir şekilde affedilir. Çünkü sonuçta yalanı söyleyen anneniz, babanız ya da kardeşiniz… Affetmeme imkanınız çok az. Hayatta sadece bir aileniz oluyor; onları silmek o kadar da kolay değil. Orana vurursak %90 affederiz diyebilirim.

Dostlar:

Dostların söylediği yalanlar kolay kolay affedilmez. Siz onları dost bilip sırrınızı paylaşmışsınızdır, onlar size yalan söyleyerek ihanet etmiştir. Bir dostunuz size yalan söylerse sanırım affetme oranı %50’dir.

Sevgili:

Asıl konumuza geldik. Sevgilinin söylediği yalanı affetmek ne kadar zordur? Ya da sevgilinizin yalan söylemesini affetmeli misiniz? İşte burada mevzu biraz daha dallanıp budaklanıyor. En tehlikeli ve affedilmesi güç yalan türü, sevgilinin söylediği yalandır. Affedilme oranı olarak %10 veririm.

yalan affedilir mi

Sevgiliniz yalan söylediğinde affeder misiniz?

Bu soruya cevap vermek o kadar da kolay değil sanırım. Bu durumu yaşamadan cevap vermek pek de anlamlı olmaz diye düşünüyorum. Böyle bir olay yaşadığınızı düşünün. Sevgiliniz (erkek veya kadın fark etmez), size yalan söyledi. Küçük yalanlardan bahsetmiyorum. Büyük yalanlar… Ayrılmanıza sebep olacak yalanlar…

Hadi örnek de verelim:

Sevgiliniz, sizinle birlikteyken eski sevgilisiyle konuşuyor ve bunu sizden saklıyor. Siz de bir şekilde fark ettiniz ve sordunuz: Eski sevgilinle görüşmüyorsun değil mi? O da ”hayır” cevabını veriyor. Ve daha sonra sevgilinizin telefonunu karıştırırken eski sevgilisi ile konuştuğunuzu görüyorsunuz. Bu örnek bir çok kişinin başına gelmiştir diye düşünüyorum. Kavgaların en büyük sebebi eskilerdir zaten.

Hayatınız vereceğiniz karara bağlı. Burada yaptığınız yanlış tüm hayatınızı etkileyebilir.

yalan sonrasi kavga

Yalan söyleyen sevgilinizi affettiniz: Sonuç

Verdiğiniz emeği düşünerek ve kalbinizin sesini dinleyerek (ki kalbiniz her zaman sevgiden dem vurur) sevgiliniz affettiniz. O da bir daha yalan söylemeyeceğine söz verdi. Çok değil kıs bir süre sonra karşılaşacağınız durumu yazayım:

Sevgiliniz yine yalan söyleyecektir. Ya yine eski sevgilisiyle konuşacak ya başka birini bulacak ya da başka türlü türlü yalanlar söyleyecektir. Bir kere yalan girdi mi ilişkinize ikinci sefer de girecektir. Ve siz her ne kadar onu affetseniz de hiç bir zaman sevgilinize güvenemeyeceksiniz; dedikleri %100 doğru olsa bile inanmakta güçlük çekeceksiniz. O yüzden sakın ola yalan söyleyen birisi ile birlikte olmayın. O kişi size rahatça yalan söyleme cesareti gösteriyorsa ya sizi yeteri kadar sevmiyordur ya da onun hamurunda yalan vardır. Böyle insanlardan uzak durun. Her ne kadar sevseniz de ayrılma cesaretini gösterin. Ayrılmazsanız çok daha kötü günler sizi bekliyor. Emin olun!