korsan-kitap-satin-almak

Korsan Kitap

Çok daha önce Korsan Kitap hakkında yazacaktım, ama nedense biraz gecikti. Bugün sosyal medya üzerinde bir video gördüm ve yazımı yazmanın zamanı geldi diye düşündüm. Daha önceki yazımda sahaflara kitap satın almak için gittiğimden bahsetmiştim. Kısaca olsa da orada korsan kitap satan sahafları eleştirdim.

  İstanbul’da metrobüs üst geçitlerinde veya herhangi bir yerde korsan kitap satanları muhakkak görmüşsünüzdür. Genelde çok satan kitapları tezgahlarına koyuyorlar, dikkat çeksin diye. Yıl 2015 olmuş hala korsan kitap satışı devam ediyor ve hatta daha da yoğunlaşmış durumda. Görünce çok üzülüyorum. Çünkü korsan kitap satarak bir çok kişinin hakkına giriliyor. İlk başta yazara, daha sonra yayınevlerine ve diğer emeği geçenlere… Ne yazık ki alınan önlemlere rağmen-bir sahaf arada zabıtaların gelip bandrolsüz kitaplarını alıp götürdüğünü pişkinlikle söyledi- korsan kitap satışı devam ediyor.

  Hadi sağda solda gördüğümüz insanlar orijinal olmayan kitapları satıyor da neden sahaflar korsan kitap satıyor ki? Kitap üzerinden dolandırıcılık yapılır mı? Yapılıyor işte. Örneğin, Kadıköy’deki Akmar Pasajı’na gittiğimde çok şaşırdım. Sahaflardaki çoğu kitap korsan. Orijinal kitap bulmak neredeyse mümkün değil. Kitap satın almadan önce orijinal değil mi diye soruyorum. Hatta bir keresinde neden soruyorsun diye tepki bile aldım. Bu durum gerçekten çok üzücü. Şimdi bazıları ”kitaplar da o kadar pahalı olmasaymış” diyebilir. Kitapların pahalı olduğunu kabul ediyorum-hatta kınıyorum da. Ama ucuz kitap almanın çözümü korsan kitap satın almak olmamalı. Daha önceki yazımda İnternet Üzerinden Kitap Satın Almak hakkında yazdığım gibi, internetten ucuz kitaplar satın alabilirsiniz. Ayrıca bazı sahaflardan orijinal kitapların 2. ellerini de çok ama çok ucuza alabilirsiniz. İstanbul’da olanlar için Taksim’deki Aslıhan Pasajı’nı önerebilirim. Eminim her ilde küçük de olsa 2. el kitap satan bir sahaf vardır.

  Bugün denk geldiğim bir videoda, Tekirdağ’daki Elifçe Kitapevi’nin sahibinin bir kampanya düzenlediğini gördüm. Korsan Kitabı Getir Orijinali Götür Kampanyası. Kitapevi, korsan kitaplarını getirene orijinallerini ücret talep etmeden vereceğini ilan etmiş. Ne güzel bir çalışma değil mi? Kitapevi sahibi, çoğu insanın korsan kitaptan haberdar olmadığını ve ucuz diye satın aldığını, fakat bunun hakka girmek olduğunu söylüyor. Korsan kitap satın alanlar kitap evlerinde kitapların fiyatlarını öğrenince kandırıldığını hissettiğini belirtiyor. Bu yüzden bu kampanya ile hiç bir talepte bulunmadan orijinal kitaplarını vereceğini içtenlikle belirtiyor. Öğrencilere korsan kitabın öğretilmesi gerektiğine de vurgu yapıyor-ki bu çok önemli bir adım. Keşke herkes bu kadar duyarlı olsa.

  Bence hepimizin bu konuda duyarlı olması gerekiyor. İlk önce kitap severlere sonra blog yazarlarına düşüyor bu iş. Kitap okuyanlar Korsan Kitap satın almasın ve alanları da uyarsın. Blog yazarları da bu konu üzerine içerikler oluşturursa çoğu kişinin bu konudan haberdar olmasına yardımcı olur. Yazımla karşılaşan blog yazarlarından isteğim: kısa da olsa bu konuda yazı oluştursunlar. Şimdiden herkesin eline sağlık. (görsel: estanbul.com)

Reklam