grange hayati ve eserleri

Jean-Christophe Grangé Kimdir?

Bugün size çok sevdiğim bir yazar hakkında bilgi vereceğim. Bir Fransız olan Jean-Christophe Grangé, 15 Temmuz 1961 yılında Paris’te doğmuştur. Roman yazarlığının yanında, gazetecilik ve senaristlik de yapmaktadır. Kitapları bir çok dile çevrilmiş, ayrıca beyaz perdeye uyarlanmıştır. Sıradışı ve gizemli karakterler üretmekte, mizanseni kullanımında oldukça başarılı olup, Avrupa’nın Stephan King‘i olarak da nitelendirilmektedir. Gazete ve dergiler için bilimsel makaleler hazırlamıştır. Bu araştırmaları roman yazarken esin kaynağı olmuştur. Mesela, leyleklerin uçuşu ile ilgili makalesinden ilham alarak yazdığı ilk romanı ”Leyleklerin Uçuşu” 1994’te yayınlandı. Bu kitap sadece Fransa’da 450.00 satmıştır. Ayrıca kitabın 8 bölümlük bir de dizisi çekilmiştir.

  Asıl ününü 2000’de yayınladığı ”Kızıl Nehirler” adlı kitap ile kazanmıştır. Hatta bu kitap ile Le Figaro‘nun ”Kuzuların sessizliğinden bu yana yazılmış en iyi gerilim romanı” diye iltifatına nail olmuştur. Kitabın Jean Reno ve Vincent Cassel’in gibi başarılı oyuncuların rol aldığı bir sinema filmi çekilmiştir. Bu kitap ile birlikte yazar artık popülerliğini kazanmış, güçlü bir kalem olduğunu kanıtlamıştır.

  Üçüncü kitabı ”Taş Meclisi”, 2000 yılının Eylül ayında yayınlandı ve 2006 yılında sinema filmi çekildi. Filmde  Monica Bellucci, Catherine Deneuve, Moritz Bleibtreu, Sami Bouajila, Elsa Zylberstein, Nicolas Thau, Tubtchine Bayaertu, Laurent Grévill gibi güçlü oyuncular yer aldı. Grange, bu kitapta tarihi ögelere geniş yer verdiği için bir çok yayın organı tarafından ”Edebiyat Keşisi” olarak tanımlandı.

  2003 yılında Türkiye ile Fransa arasında kurguladığı seri cinayetler, uyuşturucu kaçakçılığı temalı kitabı ”Kurtlar İmparatorluğu” nı çıkardı. Ve yine bu kitabı da 2005′ te beyaz perdeye aktarıldı. Filmde, Jean Reno ve Emre Kınay yer aldı. Bir yıl sonra 2004′ te ”Siyah Kan” isimli kitabını, 2007’de ”Şeytan Yemini”, 2009′ da ”Koloni”, 2010′ da ”Ölü Ruhlar Ormanı”, 2011′ de ”Sisle Gelen Yolcu” ve son olarak 2012′ de ”Kaiken” adlı kitapları yayınlandı. Ayrıca yazarın ”Zener’in Laneti” adlı bir çizgi roman serisi de vardır.

  Yazarın biyografini yazdıktan sonra gelelim, benim için değerine. Yazar ile lise yıllarında yani yaklaşık 7 yıl önce kadar Leyleklerin Uçuşu isimli kitabı ile tanıştım. Kitabı okuduğum zaman ”işte yazar böyle olur” dedim kendi kendime. Kitap o kadar sürükleyiciydi ki anlatamam. Gerilim-polisiye kitaplarını yazmak zordur. Okuyucuyu tatmin etmek de bir o kadar zor. Bu durum sinema için de geçerli. Yüzlerce başarılı, dikkat çekmiş, aşk, aksiyon, macera, bilim kurgu filmi vardır. Ama korku-gerilim filmleri azdır. Piyasada çoktur aslında, ama çok azı istenilen başarıdadır. Yazar, kitaplarında öyle bir kurgu kuruyor ki, ağzınız açık okuyorsunuz. Ayrıca diyaloglar da su gibi kayıp gidiyor okurken. Hele betimlemeler… Bazı kitaplardaki betimlemeler insanın canını çok sıkar. Sırf betimlemelerinden dolayı bıraktığınız kitaplar olmuştur-keza benim de oldu. Grange‘in kitaplarında öyle bir sorun ile karşılaşmak imkansız desek yeridir. Tamam kabul etmek gerekir ki bazı kitaplarında diğer kitaplarındaki coşkuyu tam anlamıyla verememiştir. Ama tüm kitaplarında aynı kaliteyi beklemek de haksızlık olur değil mi?

  Yazarın tüm kitaplarını okudum. Ve size de tavsiye etmekten çekinmiyorum. Okuduğunuz hiç bir kitap için pişman olamazsınız. Kötü eleştirilere kulak asmayın. Özellikle, son kitabı Kaiken hakkında olumsuz eleştiriler görüyorum. Eğer biraz Japonya hakkında bilginiz olsa, o kitap daha da zevkli gelecektir size. Japonya ve Japonlar hakkında yazdıklarına siz de katılacaksınız. Sözün kısası, böyle kendi alanında başarılı bir yazar gelir mi bilmiyorum, ama kendi dalında en başarılı yazarlardan birisidir Grange.

Yazarın Kitapları:

Le Vol des cigognes (1994) – Türkçe Çevirisi: Leyleklerin Uçuşu (2002)
Les Rivières pourpres (1998) – Türkçe Çevirisi: Kızıl Nehirler (2001)
Le Concile de Pierre (2000) – Türkçe Çevirisi: Taş Meclisi (2001)
L’Empire des loups (2003) – Türkçe Çevirisi: Kurtlar İmparatorluğu (2003)
La Ligne noire (2004) – Türkçe Çevirisi: Siyah Kan (2005)
Le Serment des limbes (2007) – Türkçe Çevirisi: Şeytan Yemini (2007)
Miserere (2009) – Türkçe Çevirisi: Koloni (2009)
La Forêt des Mânes (2010) – Türkçe Çevirisi: Ölü Ruhlar Ormanı (2010)
Le Passager (2011) – Türkçe Çevirisi: Sisle Gelen Yolcu (2012)
Kaïken (2012) – Türkçe Çevirisi: Kaiken (2013)

Grange Yeni Kitabı: Lontano – Türkçe Çevirisi Yok (2015)

Reklam