taassuk-ı talat ve fitnat kitap ozeti
görsel: yolunneresindeyim.blogspot.com

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat Konusu

Saliha hanım ölmüş kocası Rıfat bey ile zorlu bir aşktan geçmişlerdir. Saliha hanımı ailesi başka biriyle evlendirmek istemişler. Fakat Saliha hanım kendini öldürmeye niyetlenince Rıza Bey’ e verirler. Aynı olayı oğlu da yaşamaktadır. Talat Bey, bir gün rastgele tütüncü Hacı Mustafa’ nın üvey kızını pencerede görür  ve aşık olur. Hacı Mustafa, kızını dışarıya çıkarmadığı için Talat Bey, Fitnat’ı görmek için bir plan yapar. Kız kılığına girerek, nakış öğrenmeye çalışan bir kız olur. Bu şekilde bir süre Fitnat ile evinde görüşür. Fitnat ona nakış, Talat da ona okuma yazma öğretir.

Kötü gün gelip çatar. Hacı Mustafa kızını zengin olan Ali Bey’e vermek ister. Fitnat’ a oyun oynayıp Ali Bey’ in evine götürürler. Talat bey bu olayı öğrenince hasta olur ve yatağından kalkamaz. Ali bey kıza aşık olmuştur. Çünkü kız ölmüş karısına çok benzemektedir. Bir gün kıza sarılmak ister fakat Fitnat onu iter ve istemediğini söyler. Daha sonradan Ali Bey, Fitnat ile ilgili bir gerçeği öğrenir. Sonunda doğru cereyan eden olayları yazmıyorum.

 Kitapta çok fazla betimleme yok. Hikayeler bölümlere ayrılmış. Yazar, kitapta duygu ifadeleri kullanmış. Kadınların bir malzeme gibi kullanılmasını eleştirmiş.

Yazar: Şemsettin Sami