serguzest kitabi ozeti

Sergüzeşt Kitabı Konusu

Çerkez Hacı Ömer, Rusya’ dan getirdiği üç cariyeyi İstanbul Tophane’ de satar. İçlerinden en küçüğü Dilber, verildiği evde büyük zorluklarla karşılaşır. Aile bireyleri her türlü işkenceyi yaparlar. Eziyetlere dayanmayan Dilber en sonunda evden kaçar. Onu arkadaşının ninesi bulur ve onu satın almak istediğini söyler fakat sahibi reddeder onu başka birine satar.

  Dilber‘ in yeni sahibi iyidir, güzel günler geçirir. Fakat hanımının oğluna aşık olması hayatındaki her şeyi değiştirir. Hanımın oğlu Celal de ona aşık olmuştur. Bunu duyan hanım bir köleyle oğlunun evlenemeyeceğini oğluna söyler ve Dilberi evden kovar. Bunu duyan Celal de, İstanbul’ da Dilberi aramaya koyulur. Dilberin başkasına satıldığını öğrenir.

Yazarı: Sami Paşazade Sezai

  Kitabın sonu okuyucuya bırakılmış, tamamlanmamış. Kitabın yazıldığı dönemi düşününce güzel bir macera kitabı, adından da anlaşılacağı gibi. Askerdeyken boş vaktimi değerlendirmek için okumuştum. Kitapta yazar kendi duygularını katmış. Köleliğin acılarını, zalimlik, para hırsı, asalet, şan şöhret, saf temiz aşk gibi konuları ele almış. Kitaptan beğendiğim bazı alıntıları da yazdım aşağıya.

Kitap’tan Alıntılar:

  • Yıldızların, karanlık içinde parladığı gibi fakirlik ve sefalet içinde saflık ve yüceliğiyle parlayan ruhlar yok mudur?
  • Bence en gerçek yücelik, ruhun göründüğü iki güzel göz, en büyük servet kalbin hissini gösteren gül renginde dudaklardan yansıyan tebessümdür.
  • Hayatımıza eşlik eden mazi, unutulmuşluk denizi içinde yok olur.
  • Ağlamak esaretin en büyük hakkıdır.
  • Yalnız dökülen gözyaşları acıdır.