kerem ile asli kitap ozeti

  Kerem ile Aslı’nın aşk hikayesi yıllar boyunca dillerden dile dolanmıştır. Şiirlerde, hikayelerde ve günümüzde dizilerde Kerem ve Aslı’nın aşkı konu alınarak eserler ortaya çıkmıştır. Kitapta bir çok yer yüzü şekillerine yer verdiği için bilgilendirme amacı gütmesi yönü de ağır basmaktadır. Neyse bakalım Kerem ile Aslı’nın aşk hikayesine:

Kerem, bir ülkenin kralın oğludur. Aslı da o ülkenin papazının kızıdır. Kerem ve Aslı’nın anneleri uzun bir süre çocuk sahibi olamaz. Bu yüzden ikisi de uzun bir süre dua ederler. Ve eğer birisinin kızı ve diğerinin de oğlum olursa birbirleri ile evlendireceklerine söz verirler. Sonunda kabul olur ve Papazın kızı, Kralın da bir oğlu olur. Papazın karısı verdiği sözü kocasına anlatır, fakat papaz Müslüman bir aileye kız veremeyeceğini söyler. Aslı 2 yaşına geldiğinde papaz kızının öldüğünü söyler ve kralı kandırır. Daha sonra ülkeden ayrılırlar ve Zengi ülkesine kaçarlar.

Gel zaman git zaman, Kerem büyümüştür. Gezi için Zengi ülkesine gider ve orada Aslı’yı görür ve aşık olur. Babasına durumu anlatır. Babası papazın yalan söylediğini anlar ve sözünü tutmasını söyler. Papaz bir yolunu bulup yeniden kaçar. Kerem, Aslı ve ailesinin kaçtığını öğrenince deli divane olur ve arkadaşı Sofu ile Aslı’yı aramaya çıkar. Diyar diyar gezerler. Kerem Aslısını karşılaştığı dağlara, ovalara, nehirlere, insanlara sorar. Alır sazını dağlara, ovalara, nehirlere şiirler söyler.

Yıllarca Aslı’sını aramaya devam eder. Çok kez hapse girer. Uzun bir süre sonra izlerini bulur. Fakat, papaz Kerem’in geldiğini öğrenir ve kaçmaya yeltenir. Fakat, bu kez kaçamaz, çünkü bir Bey ona yardım eder. Papaza eğer Kerem ve Aslı’yı evlendirmezse kafasını keseceğini söyler. Papaz, kabul etmek zorunda kalır. Fakat şeytanlığından vazgeçmez…

Hikayenin sonunda Kerem ve Aslı birbirlerine kavuşabilecekler mi? Okuyup da görelim.

Reklam