elektrik-kesintisi-istanbul

Elektrik Kesintileri

Havalar soğudu. Kardı fırtınaydı, kaç gündür soğuktan donuyoruz. Haberlerde denildiği gibi gerçekten soğuk günler yaşıyoruz. Çoğumuzun evinde doğalgaz var. Haliyle ısınmak için doğal gaza abanıyoruz. Ama ne fayda… Ne kadar doğalgazın derecesini artırsak da ısınamıyoruz. Faturalar cebimizi yakıyor o ayrı bir güzel. Keşke kat kaloriferli bir eve taşınsaydım diye geçiriyorum içimden. Hadi doğal gazı daha fazla açalım diyoruz onu bile açamıyoruz. Neden mi? Çünkü iki de bir yapılan elektrik kesintilerinden.

  Dün gece elektrikler gitti.(Bu arada İstanbul’da yaşıyorum) Sonra geldi, bir daha gitti. Gidip gelmeler devam etti sürekli. Karşı apartmanın elektriği var ama bizim apartmanda yok. Deli oluyor insan. Oturup bilgisayarımı kullanamıyorum, ışıklar yok diye dert yanmıyorum. Doğal gaz çalışmıyor, çünkü elektrikler yok. Sonra bir ara tamir ettiler elektriği rahatladık, kombi çalışmaya başladı. Biraz olsun ısındık.

  Gelelim bugüne. Uyandım yine elektrikler yok. Hay Allah’ım. Dışarıya çıktım işimi halletmeye gittim. Evde elektrikler vardır diye düşünüyorum. Çünkü dışarısı buz gibi. Biraz ısınmak istiyor insan. Geldim eve ve gördüm ki yine elektrikler yok. Ev de buz gibi. Evde ne varsa, kazak, hırka, mont üstüme geçirdim. Çay demledim üşümemek lazım.

  Sonra dedim bir Bedaş‘ı arayayım. Aradım 186‘yı. 45 dakikanın sonunda operatör ile görüşmeyi başardım. Sorunun alt yapıdan kaynaklandığını ve çalışmaların saat 23:00’e kadar devam edeceğini söylediler. Bu kadar uzun süreceğini söyleyince şaşırmadım. Çünkü burası Türkiye. Böyle sorunların olması çok muhtemel. Şaşıramıyoruz bile artık. İçimize işlemiş sistemsizlik. Neyse ki, bir saat sonra geldi elektrikler ve ben de oturdum bu yazıyı yazdım. İsyan etmemek elde değil. Ama elden ne gelir. Haydan geliyoruz huya gidiyoruz. Türkiyem bir gün değişir mi? Sanmıyorum ama ümit ediyorum.

  Ha bu arada şükrediyorum tabi ki. Elektrikler gitti, doğal gaz çalışmadı, ısınamadım ama üzerine örtecek bir battaniyesinden başka bir şeyi olmayan insanlar da var. Bırakın ısınmayı başını sokacak yeri yok. Allah onlara sabır versin. Biz de oturup şükredelim.