suriyeli-multeciler-sorunu

Suriyeli Mülteciler Sorunu

Malumunuzdur ki, Suriye’de çıkan savaş ve çatışmalar yüzünden binlerce Suriyeli vatandaş İstanbul başta olmak üzere G.antep dolaylarına gerek yasal yollarla gerekse gayrimeşru yollarla giriş yaptılar. Kimimiz bu durumu destekledi;” kapımıza gelip yardım isteyen insanlara yardım etmek boynumuzun borcudur” düşüncesiyle. Kimimiz bu durumu desteklemedi; ” zaten Türkiye de işsizlik sorunu var, onlarda gelirse daha da artacak ve çeşitli sorunlar çıkacaktır” düşüncesiyle. Olumlu ya da olumsuz eleştirilere rağmen sonuç: sığınmacılar kabul edildi. Bakalım sığınmacıların Türkiye’ye girmesiyle hangi sonuçlar ortaya çıktı;

1) İşsizlik Sorunu

Türkiyedeki işsizlik sorunu yıllardır süre gelen bir meseledir. Her hükümetin kendince bir çabası olmuştur ya da olmamıştır. ”Sığınmacıların göçüyle Türkiyedeki işsizlik oranı arttı.” cümlesi herkesin ağzında dolaşır oldu. Doğru mu, evet doğrudur. İşletmeciler -geneli merdivenaltı-Suriyeli vatandaşların durumundan istifade ederek Suriyelileri az paralarla çalıştırmaya başladı. Nasıl olsa ekmek parası için, Suriyeliler kaç saat çalışacaklarına ya da kaç para alacaklarına bakmaksızın koşulları kabul etmektedir. Uyanık işletmeciler Türk vatandaşları yavaş yavaş, iş yerlerinden istifa etmeye zorlamakta ya da direk çıkarmaktadır. Neden daha fazla para ödesinler ki, daha az paraya çalışanlar varken?

2) Ev sorunu

Binlerce sığınmacıya ev olanağı sağlamak imkansız bir durum. Bir kısmına sağlandı, fakat geri kalanına ya da gayrimeşru yollarla ülkeye girenlere ev imkanı ya da çadır imkanı sağlamak güçtür. Zaten Türkiye’de fazlasıyla evsiz var. Sonuç olarak, çoğu sığınmacı dışarıda parklarda buldukları her yerde yatmaya başladı. Bu insanlar parası olmayan insanlar. Ha bir de kodaman Suriyeliler var. Onların ellerinde parası var. Burada da çakal emlakçılar devreye giriyor. Ben kendim ev ararken emlakçının direk ağzından duydum. ”Yaşanmayacak bodrum katlarını 900 tl’ye bile verdik.” Daha fazla söze gerek yok. İstanbul ve G.antep dolaylarında kiralık daire fiyatları fahiş fiyatlara yükseldi. Zaten ucuz kiralık ev bulmakta zorlanan Türk vatandaşları daha da zorlanmaya başladı.

3) Dilenci Sorunu

Ah evet! Sizden bu nidayı duydum gibi sanki. Her köşe başında olan dilenci insanların yanı başına birer dilenci daha peydah oldu. Ben İstanbul’da yaşayan biri olarak dilencileri gördüğümde hem üzülüyorum hem de utanıyorum. Ülkemiz ne hale geldi? Biz karnımızı doyurabilirken aç insanlar ortalarda diye düşünüyorum. Ama bir taraftan da insanların çalışmaktan kaçarak dilenmeyi bir meslek haline getirmeye başlaması uzun bir süredir bilinmekte. Ne zengin dilenciler yakalandı senden benden zengin, yatı-katı olanlar. İşte Suriyeli sığınmacılarla birlikte her köşebaşı, her adım attığımız yer dilenci.

4) Asayiş ve Güvenlik Sorunu

Normal düzgün insanların yanında ne idüğü belirsiz insanların da ülkeye giriş yapması sonucunda ülkenin güvenliği ev asayişi bozulmazsa olmazdı. Yeterince hırsıza, arsıza, tecavüzcüye vb. kötü niyetli insanlarla dolup taşmaya devam eden yurdumuza bir de Suriyeli kanı bozuk insanlar canımızı sıkmaya başladı. Haberlerde duymuşsunuzdur duymadıysanız da ben söyleyeyim. K.çekmece İkitelli’de 8 Şereften yoksun lanetli Suriyeli 12 yaşındaki bir kıza tecavüz etmiş. Halk da sokaklarda Suriyeli avına çıkmış. Allah bunu yapanların hepsinin belasını versin. Böyle nankörlük unutulacak affedilecek cinsten değil. Bununla birlikte ipsiz sapsız olan ve parayı kolay yolda kazanmak isteyen Suriyeliler hırsızlık yaparak yollarını buluyorlar.

5) Suriyeli Sığınmacıların Sonu

Kendi açımızdan bakınca bir çok sorunla baş-başa kaldık. Eğer Suriyeliler açısından bakacak olursak; o kadar iyi niyetli Suriyeli ne olacak? Belki biz de savaş yüzünden başka bir ülkeye sığınmacı olarak gidebiliriz bir gün-Allah korusun. Başımıza bu dünyada ne geleceği belli değil. Sokaklarda bir sürü küçük çocuk var aç susuz. Kız çocukları var Türkiye vatandaşları(ırk ayrımı yapılmamıştır) tarafından tecavüze uğramaları an meselesi olan. Sığınmacıların sonu ne olacak bizim elimizden bir şey gelmiyor ama işler daha da çığırından çıkmadan önce bir çözüm bulunmalı.

6) Evlilik ve Kadın Ticareti Sorunu

Sorunlara birisini daha ekliyorum. Okuduğum bir haber neticesinde. Suriyeli Sığınmacıların çoğu çocuk ve kadın. Kadınların çoğu çalışacak düzgün bir yer bulamadığı için fuhuş batağına batmış durumda. İzlediğim video da bir kadının konuşması şöyle:”Sizin çocuğunuz aç kalsaydı ve sizin yapacak bir şeyiniz kalmasaydı siz ne yapardınız?” diye soruyor. Bu cümle çaresizliklerini gözler önüne seriyor. Ha bu da yetmezmiş gibi bir de Türk erkeklerle zorla evlendiriliyorlarmış Suriyeli kadınlar. Küçük kız çocukları da yaşlı dedelerle evlendiriliyormuş(karşılığında başlık parası veriliyor). Yazıklar olsun ne diyeyim. Çaresiz insanlar üzerinden fayda sağlayacak kadar şeref yoksunu insanlar da nefes almaya devam ediyor güzel Yurdumda.