sifali bitkiler

Alternatif Tıp Nedir?

Şifalı bitkiler, bir şifa kutusudur. Bu şifalı kutu çeşitli ilaçlar aldığı halde iyileşememekte olanlara alternatif tedaviler sunar. Elimden geldiğince şifalı bitkiler, bitki çayları, bitkisel tedaviler ve hastalıklara iyi gelen tedavi çeşitleri hakkında yazılar yazacağım. Ben bitki çaylarını kullanmayı seviyorum. Eğer siz de kullanıyorsanız, tecrübeleriniz hakkında yorumlar yapın ve siz gibi şifa bekleyen okuyuculara yardımcı olun. Belki de yapacağınız yorumlarla birçok insan derdine deva bulabilir. O yüzden tecrübelerinizi aktarmaktan çekinmeyin.

Alternatif tıp, modern tıbbın hastalıkları tedavi etmede yetersiz kaldığı yerde, doğal bitkileri kullanarak hastayı tedavi etme yöntemine alternatif tıp denir. Ayrıca hasta için önerilebilecek hiçbir tıbbi yöntem kalmadığı zaman da hastalar alternatif tıbba yönlendirilebilir. Modern tıpta kullanılan ilaçlar, katkı maddeleri ve bir takım kimyasallar içerdiğinden kritik olmayan durumlarda şifalı bitkilere yönelmek daha cazip görülmektedir. Ayrıca şifalı bitkiler bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve canlıya iyileşme gücü verdiği için tercih edilen bir tedavi türüdür.”

Şifalı bitkiler, tedaviye yardımcı olacağı gibi, yanlış kullanımlarda kullanıcıya zarar verme ihtimali olduğundan aşağıda dikkat etmeniz gerekenler hakkında kısaca bahsedeyim:

  • İlk ve en önemli kural; şifalı bitkileri doktor kontrolü altında kullanınız.
  • Kronik hastalığı bulunan ve devamlı ilaç tedavisi görenler,
  • Hamile veya çocuk emziren kadınlar mutlaka ve mutlaka doktora danıştıktan sonra şifalı bitkileri kullanmalıdırlar.
  • Bitkilerin yetiştiği yerler ve toplama yöntemleri önemli olduğu için, bitkiler bilinen ve güvenilir mekanlardan tedarik edilmelidir.
  • Bitkisel ürünleri kullandıktan sonra beklenmedik bir durum ortaya çıkarsa acilen doktora gidilmelidir.

Alternatif tıpla ilgili yazdığım bilgi bir kaynaktan özetlenmiştir. Notlarımda kaynağı bulamadığım için kaynağı yazamadım kusura bakmayın.