Bankalara borçlanmamıza neden olan kredi kartı, krediler ve kredili  mevduat hesaplarında, bizden ödeme yapmamızın talep edildiği dönemler bulunmaktadır. Zamanında ve hiçbir şekilde eksik olmadan yapılan ödemelerle birlikte bankaların bize sunduğu hizmetlerde de doğru orantılı bir artış görülmekteydi. Fakat ödemelerimizde meydana gelen aksamalar, önce banka kayıtları dikkate alındıktan sonra oluşturulan kredi notumuzu düşürmüş oluyor, ardından da hizmetlerde bir kısıtlamaya neden oluyordu. Kredi notu kavramı bankacılık sektöründe o kadar önemsenmeye başladı ki, kredi notu düşük olan kişilerin aylık ne kadar geliri olduğuna bile bakılmadan başvurularının reddedildiği görülmektedir.

Kredi Notu Düşük Ne Demektir?

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından belirlenmektedir. Kimin ne kadar kredi notunun olacağı belirlenirken ise birçok faktör göz önünde bulundurulmaktadır. Fakat bu yöntemlerden en etkilisi borçların ödenme durumudur. Ödeme alışkanlıklarının göstergesi olarak görülen kredi notu belirlenirken de 1’den başlayarak 1900’e kadar bir değer belirlenmektedir. Bu değerlere göre yorumlar ise şu şekildedir:

 • 1 – 699: Bu kredi notu aralığı, en riskli olarak adlandırılmıştır. Eğer bankalara başvuru yapan kişiler bu kredi puanı aralığındaysa, kredi alma ihtimalleri oldukça düşüktür.
 • 700 – 1099: Bu kredi notu aralığı ise orta riskli olarak adlandırılmıştır. Bu not aralığında bulunan kişilerin kredi veya da kredi kartı başvurusu yaptıklarında teminat ya da kefil şartı ile hizmet alabilmektedir.
 • 1100 – 1499: Az riskli olarak adlandırılan bu kredi notu aralığında, düzenli bir işi olan, gelir durumunu belgeleyebilen ve kara listede olmayan kişilere, çok yüksek limitlerde olmamak üzere kredi hizmeti sunulmaktadır.
 • 1500 – 1699: Bankacılık sektöründe en rahat edilen kredi notu aralıklarından birisidir ve İyi olarak nitelendirilmiştir. Düşük limitlerde gelir belgesi şartı olmadan hizmet alabilir ve yüksek limitli kredilerine de onay alma ihtimalleri oldukça yüksektir.
 • 1700 – 1900: Çok iyi olarak nitelendirilen bu aralıktaki kişiler, çoğu zaman banka şubelerine gitmelerine gerek bile kalmadan kredi hizmeti alabilmektedirler.

Yukarıdaki aralıklara göre kredi notunuzun düşük ya da normal olduğunu belirleyebilirsiniz. Eğer 1500 ve altında bir kredi notuna sahipseniz, düşük kredi notunuz olduğunu bilmelisiniz.

kredi notu düsükler nasil kredi alabilir

Sicili Bozuk Olan Nasıl Kredi Alabilir?

Eğer banka sicilinizde kredi notunuzdan kaynaklanan olumsuz bir durum söz konusuysa, ihtiyacınızın aciliyetine göre önce kredi notunuzu yükseltme yöntemlerine başvurabilirsiniz. Eğer çok fazla zamanınız yoksa da, bankalar tarafından sunulan ipotekli ya da kefilli kredi hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Kefilli kredi hizmetlerinde kamu çalışanlarının size kefil olması istenirken, ipotekli kredilerde adınıza kayıtlı olan ev, arsa ya da işyerini borç bitimine kadar bankaya ipotek ettirmeniz gerekecektir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi banka sicilinizdeki bozukluğun nedeni sadece kredi notunuzsa, bu durumda kredi notunu önemsemeden kredi sunan bankalara yönelebilirsiniz. Bunun en somut örneği ise Aktifbank’tır. Banka sitesinden kabul ettiği kredi başvurularında, resmi olarak kredi notunu önemsemediklerini de belirtmişlerdir.

Kaynak: http://www.kredivepara.com/kredi-sicili-bozuk-olana-kredi-veren-bankalar/

İpotekli Kredi Başvurusu

Bankaların kara listesinde olmayan ve yalnızca kredi notu düşük olduğundan dolayı kredi başvurusu onaylanmayan kişiler, aşağıdaki belirteceğimiz bankalara başvuruda bulunarak, ipotek şartı ile kredi başvurusu yapabilirler.

 • Türkiye İş Bankası
 • Garanti Bankası
 • Şekerbank
 • ING Bank
 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • Denizbank

Başvuru işlemleri için doğrudan şubelere gidilmesi gerekmektedir. Ayrıca, şubelerde nüfus cüzdanı ve gelir belgenizin yanında, ipotek edilecek konut, arsa ya da işyerinin tapusunu da getirmeniz gerekmektedir.

Sicili Bozuk Olan Araç Kredisi Alabilir Mi?

Bozuk banka sicili olan kişilerin doğrudan kredi alabilmeleri mümkün değildir. Bu durum hem ihtiyaç hem de taşıt ve konut kredilerinde geçerlidir. Fakat az önce belirttiğimiz gibi ipotek ettirebileceğiniz ev, arsa ya da iş yeriniz varsa, söz konusu bankalara giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Taşıt kredilerinde yüksek tutarlı kredi verilebildiğinden dolayı hem alınacak olan aracın hem de buna ek olarak sunulan ipoteklerin, borç sonuna kadar bankaya teminat olarak gösterilmesi gerekecektir.