Deprem, yangın, sel, trafik kazası, hırsızlık gibi durumlar can kaybına veya yaralanmaya sebep olabileceği gibi maddi açıdan da bizi sıkıntıya sokabilir. Böyle durumları önceden tespit etmek her ne kadar zor olsa da sigorta yaptırarak oluşabilecek maddi sıkıntıların önüne geçebiliriz. Bu durumu örnekler ile açıklamaya çalışalım;

Eviniz, deprem sonrası büyük bir hasara uğradı. Ayrıca sizin ya da yakınlarınızın yaralanmalarından dolayı oluşan sağlık masrafları yüksek meblalarda… Eğer sigortanız yoksa hayatınız boyunca çalışıp dişinizden tırnağınızdan artırdıklarınızla satın aldığınız eviniz elinizden uçup gider. Ayrıca önceden birikim de yapmadıysanız sağlık giderlerini ödeyemez hale gelirsiniz. İşiniz gerçekten de çok zor. Böyle olası bir kazada sigortanız olduğunu düşünün. Oluşan masrafların büyük bir kısmını sigorta şirketiniz karşılar ve hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Tüm olası riskleri önlemek için sigorta yaptırmanız şart, ama hangi sigortaları yaptıracağınıza nasıl karar vereceksiniz? Buna karar vermek için öncelikle sigorta çeşitlerini bilmeniz gerekir.

Sigorta Çeşitleri

Sigorta, genel anlamda Hayat Sigortaları ve Hayat Dışı Sigortalar olmak üzere ikiye ayrılır:

Hayat Sigortaları

Sigorta sahiplerinin yaşam kalitesini yükseltmek yapılan sigortalardır. Küçük tasarruflar, sigorta şirketleri tarafından yıllar içinde biriktirilip bir fonda toplanır.

Hayat sigortaları; ölüm hali sigortası, grup hayat sigortası, maluliyet sigortası, ferdi kaza sigortası, sağlık sigortası ve özel durumlar sigortası şeklindedir.

Hayat Dışı Sigortalar

Ev, iş yeri ve araba gibi maddi kayıp veya hasarların karşılanmasına yönelik sigortalardır.

Yangın sigortası, araç sigortası, kaza sigortaları, nakliye sigortaları, tarımsal sigortaları, makine sigortaları gibi…

sigorta çeşitleri ve sigortanın faydaları

Sigorta Yaptırmanın Avantajları

Sigorta yaptırmanın madde madde avantajlarına değinecek olursak;

  • Oluşan maddi hasar ve kayıplarda büyük bir kısım sigorta şirketleri tarafından karşılanacağı için sigorta sahipleri, kendi sermayelerini tüketmezler.
  • İşletme sigortalarında olası riskler sigortalandığı için şirketin geleceği daha istikrarlı bir şekilde ilerler.
  • Masrafların sigorta şirketi tarafından karşılanması sonrasında sigorta sahibi, herhangi bir ek sermayeye ihtiyaç duymadan hayatına devam edebilir.
  • İşletmelerin sigorta yaptırması, verecekleri hizmetlerin taahhütünü de garanti altına almış olurlar.

Gördüğünüz üzere ister birey olarak isterse şirket olarak sigorta yaptırmak, ileride oluşabilecek tüm maddi zarar ve kayıpların zorlanmadan üstesinden gelebilmenizi sağlar. İşte tam bu noktada Generali Sigorta, bireysel ve kurumsal tüm sigorta ihtiyaçlarınızı karşılayarak geleceğe daha düzgün adımlarla yürümenizi sağlar; planlarınızın ve hayallerinizin aksamasına izin vermez.

Bu makale musaozsari.com advertorial içeriğidir.