Arama motoru denilince herkesin aklına Google, Yandex, Bing gibi arama motorları geliyordur. Peki bu arama motorları hayatımıza ne gibi faydalar sağlar bu arama motorlarının işleyiş mantığı nasıldır? Sizlere en yaygın kullandığımız arama motorlarını açıklamayalım.

Google

Google arama motoru kullanıcı ara yüzü bakımından diğer arama motorlarından farklıdır. Ayrıca arama teknolojisi bakımından da farklılığı vardır. Pagerank  diye adlandırılan sistem ile sadece anahtar kelime ve meta teknolojisini kullanmak yerine en önemli sonuçları kullanıcının önüne getiren arama motorudur. Sizin de bileceğiniz üzere arama yaptığınız da  arama sonuçlarının alakalı ve istediğiniz sonuçların gelmesi önemlidir. Bunu pagerank yöntemi ile gerçekleştiren Google sayfaların ağdaki sayfaların önemini nesnel bir ölçeğe göre uyarlayarak aranılan kelimelerin istenilen sonuca gitmesi konusunda amacına ulaşır. Bu durumu biraz daha açıklayacak olursak milyonlarca değişken ve terimin bir denklem gibi çözümlenmesiyle oluşur. Google arama motoru bir sayfanın  önemini yani üst sıralarda gözükmesini, aranılan anahtar kelimelerin karşılığı olarak gözükmesini aldığı oylarla belirler. Google arama sonuçlarında insan müdahalesi ile yani hile ile arama sonuçlarını değildir. Google sistemini buna göre ayarlamış ve özgünlüğe önem verir. Ayrıca Google ile ilgili bilinmesi gereken bir konu da Google Adsense’dir. Web sitelerinden reklam yoluyla kazanç elde etmek için kurulmuştur. İçerik sayfalarına yönlendirmeler yapar. Google ofislerinde yaklaşık 7000 kişi çalıştığı biliniyor. Bu sayı  zaman geçtikçe de artmaktadır.

Yandex

Yandex arama motoru  Rusya’nın en büyük arama motorudur. Şirket hızla büyüyen bir yapıya sahiptir. En önemli amacı kullanıcıların sorularına yaptığı aramalara  doğru sonuçları öne çıkarmaktır. Yandex  birden çok ülkede hizmet vermektedir. Türkiye’de hizmet veren Yandex Beyaz Rusya, Kazakistan, Ukrayna yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Yandex ismini şirketin kurucuları İlya Segalovich ve Arkady Volozh koymuştur. 1996 yılında gerçekleşen bu isim  “yet another indexer” (bir dizin oluşturucu daha) dan yola çıkarak konulmuştur. Yandex sayesinde aradığımız siteleri rahatlıkla bulabiliyoruz. Sizin de bileceğiniz üzere Türkiye’de reklamları yapılan ve büyük bir gelişme gösteren Yandex’in kullanıcı sayısı da artmıştır. Yandex arama motoru gelirinin büyük bir kısmını Yandex “Yandex.Direct” adlıbir reklam isteminden elde eder.

Bing

Bing arama motoru diğer arama motorlarından farkı aranılan başlıklarını alt başlıklar şeklinde sıralanmasıdır. Aynı zamanda Microsoft şirketinin sahip olduğu MSN, Office365 ve Outlook gibi Microsoft hizmetlerinin ara yüzünde vermesidir. Bu durum diğer arama motoru olan Google, Yandex gibi sistemlere göre avantaj sağlamaktadır. Bing arama motoru Türkçe dahil  58 dilde kullanabilme özelliğine sahip olması da bir diğer avantajı ve güzel tarafıdır.

Reklam