art niyet

Maalesef bazı insanlar art niyetli bir şekilde kendisine yardımcı olmaya çalışanlara karşı karalama kampanyası yürütmekten kendisini alamıyor. Çünkü bu art niyet içlerine işlemiş. O yüzden ister 20 yaşında olsun isterse 70 yaşında olsun, kendi hatalarını, kendi saygısızlıklarını düşünmeden kendisine yardımcı olanları kötülemeye çalışıyorlar.

Bugünlerde canımı, hatta birkaç kişinin canını sıkan bir olay ile karşılaştım ve yazma gereği duydum. Çünkü bu art niyetli insan gerek kendi blogundan gerekse sosyal medyadan haksız olduğu halde beni ve birkaç kişiyi kötülemeye çalışıyor. Gerçekten de çok can sıkıcı bir durum. Can sıkıcı olmasının da sebebi karşımdaki insanın yaşta benden büyük olması ve saygısızlık etmekten korkmam.

Beni bilenler bilir, her konuda okuyucularıma ya da yeni blog yazarlarına yardımcı olmaya çalışıyorum. Elimden geldiğince sorunlarını çözmede yardımcı oluyorum. Bundan sonra da olurum, hem de herhangi bir karşılık beklemeden. Her şey karşılıklı değil. Teşekküre bile gerek yok.

Daha önce bir blog yazarına yardımcı olmaya çalıştım. Blogu ile ilgili farklı konularda farklı kişilerden yardım almış, ama sıkıntı yaşamış. Ben de yardımcı olmaya çalıştım. Kim haklıdır kim haklı değildir, beni ilgilendirmezdi. Sonuçta amaç hem bir büyüğüme hem de bir konuda yardım isteyen bir blog yazarına yardımcı olabilmekti.

”İyilikten maraz doğar” derler ya sanırım başıma da o geldi. Yardımcı olduğum kişi bir baktım ki benim hakkımda da blogunda ve farklı mecralarda atıp tutmaya başlamış. Hatta iletişimimizi kendi sonlandırmasına rağmen, Allah bana yürü ya kulum demiş de ben iletişimi kesmişim. Benim herhangi bir yere yürüdüğüm yok!

Her ne kadar art niyetli yorumları görsem de ses çıkarmadım. Fakat yakın zamanda öğrendim ki saygı duyduğum o büyük insan benim arkamdan ve daha birçok blog yazarının arkasından ağza alınmayacak küfürler etmiş. Zamanında oğlum diye hitap ettiği herkese şimdilerde küfür yağdırır olmuş. Ayrıca beni a blog yazarına, a blog yazarını bana, b blog yazarını da c blog yazarına şikayet ediyor.

Ben bu olanları duyunca da şok oldum. Hiç bir şey yapmama rağmen yediğim küfürlerin haddi hesabı kalmamış. Ne kadar da ayıp! Tek yaptığım yardımcı olmaktı, ona rağmen bana yapılana bakın. Hadi ben haksızım, b yazarı da haksız peki c yazarı da mı haksız? D yazarı ve e yazarına da küfür ediliyor, onlar da mı haksız? Herkese kötü söz söylemeye kendinde hak gören bu büyük insan neden öz eleştiri yapmıyor? Birçok kişiyle sıkıntı yaşadığını düşünüp kendinde neden suç aramıyor? Ben onlarca kişiyle blog hakkında konuştum, bloglarına girip yardımcı oldum. Neden onlardan kötü söz işitmedim acaba?

Karşımdaki insan büyük olduğu için elim kolum bağlı kalıyor. Her ne kadar başkalarına karşı kötülese de arkamdan küfür etse de blogunda ve farklı yerlerde asıl kendisinin art niyetli olmasına rağmen sanki biz art niyetliymişiz gibi göstermeye çalışsa da onu kendi saygınlığına bırakıyorum. Ben şu ana kadar büyüklerime nasıl davranacağım konusunda hiç sıkıntı yaşamadım.

Öz eleştiriye davet ediyorum, yaşlılığını kullanıp da başkalarını kötülemek ne kadar doğru? İşin aslını astarını bilmeyenlere karşı başkalarını kötülemek ne kadar doğru acaba? Bu ne küçüklüğe sığar ne de büyüklüğe!

Böyle bir konuda sizi de rahatsız ettiğim için kusura bakmayın.