yas

İnsanlık Darbe Aldı

Malumunuzdur ki bugün Ankara’da yapılması planlana ‘Emek, Barış, Demokrasi’ mitinginde-daha başlamadan- bombalı saldırı düzenlendi. 14.000’den fazla kişinin katıldığı mitingde canlı bomba mı yoksa bomba düzeneği ile yapıldığı kesinleşmese de kesinleşen bir şey 95 kişinin vefat ettiği ve neredeyse 246 kişinin yaralandığı. Bazı yaralı vatandaşların hala durumu kritik umarım vefat edenlerin sayısı artmaz. Bu acı olaydan dolayı 3 günlük yas ilan edildi.

Barış için yapılan bir mitingde böylesi vahim bir olayın yaşanması bir çoğumuzu üzdü. Zaten günlerdir polis/asker şehidi haberleri bizi şiddetle üzerken, bu olayın yaşanması ortamı iyice gerdi ve yas tutan gönüllerin sayısını artırdı.

Ne yazık ki ölümler üzerinden prim yapmaya çalışan kişiler yine durmadı ve herkes birbirini suçlamaya başladı. Bu terörist girişimlerinin kaynağı/sorumlusu kim olursa olsun suçlamak yerine birbirimize destek olma zamanında değil miyiz? Yaralarımızı sarmak için sırtımızı birbirimize yaslamak bu kadar mı zor?

Olayların yaşandığı bölgede patlamanın bulunduğu alana zorla girmeye çalışan ve polisle çatışmaya giren vatandaşlara ne demeli? Zaten herkesin canı burnunda bir çok yaralı var, bir de zorla olay yerine girmeye neden çalışırsınız? Tabi ki tanıdıklarından yaralı var mı yok mu onu öğrenmek için gidenler olabilir. Ama binlerce insanın yaralı insanların bulunduğu yere gitmesi ne kadar doğru?

Bununla birlikte Ankara ve İstanbul’un bazı bölgelerinde bombalı saldırıyı protesto ettiler. Bazı göstericiler sorun çıkarmadan gösterilerini yaptılar ama bazıları da olayları büyütmek için polisi taşladı, molotof attı, havai fişek kullandı. Gerçekten merak ediyorum böyle yaparak elinize ne geçecek acaba? Hem bombaların patladığı bu dönemde daha olaylar yeniyken neden bir topluluk meydana getirip şerefsiz teröristlerin kolayca aynı saldırıları yapmalarına sebep olabileceğinizi düşünemiyor musunuz?

Gün artık bazılarını yaftalama, olay çıkarma, polis taşlama, birilerini suçlama günü değil. Gün birleşme günü… Gün dayanışma günü… Eğer bu olayları daha da büyütürsek elimize ne geçecek? Siz ne düşünüyorsunuz? Yanlış mı söylüyorum? Yanlışsam söyleyin de susayım.

Allah yaralılara şifa, vefat edenlerin yakınlarına da sabır versin.