jurassic-world-yorum

Jurassic World Fimi Konusu:

jurassic-world-2015-vizyona-giriyorYıl: 2015 – ABD
Tür: Bilim Kurgu ,  Aksiyon ,  Gerilim ,  Macera
Yönetmen: Colin Trevorrow
Oyuncular: Katie McGrath, Bryce Dallas Howard, Omar Sy, Judy Greer, Irfan Khan
Senaryo: Michael Crichton ,  Rick Jaffa ,  Amanda Silver
Imdb Puanı:  7.5
Sinemalar.com Puanı:  7.7

  Jurassic World vizyona girmeden önce bir yazı hazırlamıştım. Dinazor filmlerini seven birisi olarak merakla filmi beklediğimi en yakın zamanda da izlemeye gideceğimi söylemiştim. Dediğim gibi de yaptım; ilk haftasında olmasa da filmin ikinci haftasında izlemeye sinemaya gittim. İstanbul’da tüm sinemalarda altyazılısı olmadığı için Marmara Forum’a gittim. (Salon hakkında bilgi verecek olursam, salon oldukça genişti. Ses kalitesi de o denli harikaydı. Tek sorun film başlamadan önce, salonun duvarlarında yukarıdan aşağıya doğru yürüyen ışık çubukları vardı ki çok gözümü yordu. Gözlerimi kapamak zorunda kaldım. Film başlayınca söndürüldüğü için sorun olmadı.) Filmi altyazılı ve 3 boyutlu olarak izledim. Film kurgusu gereği ağır başladı. Sonra gereken hıza ulaştı.

  İlk film Jurassic Park’ı bir kaç kere izledim. Ardından gelen iki filmi izlemeye çalıştım, fakat izleyemedim çünkü çok kötüydüler. Çok amatörceydi ve kurgu yönünden de zayıftılar. Serinin 4.filmi Jurassic World beklentilerimi gerçekten de karşıladı. İlk filme göre daha modern atölyeler, araçlar ve park kullanılmış. Yani günümüze uyarlanmış bir Jurassic Park karşımızdaydı diyebiliriz. Ayrıca parkın bulunduğu ada ve park oldukça genişti, 22.000 kişi ziyaretçi alabilecek kadar.

jurassic-world-film-yorumu
jurassicworld.org

  Son filmde dikkat çeken unsurlardan birisi de tabi ki yeni tür bir dinazorun üretilmiş olmasıydı. Çeşitli deneylerden ve dinazor DNA karışımlarından sonra meydana getirilen yeni tür dinazor (Indominus) filmimizin baş kahramanıydı. Diğer dinazorlardan farkı hangi konularda farklı olduğunun tam anlamıyla bilinmemesiydi – ki bu durum bilim adamların ve ada ziyaretçilerinin başına daha sonradan iş açacak.

  Jurassic World’u ilk film ile karşılaştırdığımızda, gelişmiş atölye ve techizatların kullanılması dışında çok da farkı yoktu açıkçası. Hatta benzer sahneler çok fazlaydı. Hemen hemen aynı sahneler kullanılmış – farklı bir kurgu üretebilirlerdi bence. O yönden zayıf buldum. (Filmin bu zayıflığı üzerine yazılan içeriğe buradan ulaşabilirsiniz.) Grafik, ses ve efekt bakımından oldukça başarılıydı diyebilirim. Güzel sahneler yakalamışlar ve aksiyon olarak da tatmin ediciydi. Eğer seriye bir film daha ekleyeceklerse farklı bir kurgu kullanmaları daha iyi olur diye düşünüyorum. İyi seyirler,

Filmde geçen dinazor isimleri:

T rex, Tyrannosaurus rex, Indominus, Velociraptor, Mosasaurus

En İyi 2017 Filmleri

En İyi 2018 Filmleri

 

Reklam