bedelli-askerlik-2014

2014 Bedelli Askerlik

Bir kaç gündür hemen hemen her yerde, televizyonda, gazetelerde, sosyal medyada ”bedelli askerlik” ile ilgili haberler gözümüze çarpıyor. Kimileri uzun zamandır bu haberi bekliyordu. Facebook’ta bu konuyla ilgili sayfalar bile kurulmuş.

Bedelli askerlik çıksa da bedelini ödeyip askerlik yaptım diyelim düşüncesindeydiler. Sonunda bekledikleri haber geldi. Haber ile  ilgili bir haber sitesinden aşağıda özet geçiyorum:

”1 ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış ya da 31 Aralık 2014 tarihinden itibaren 27 yaşını doldurmuş olanlar 18 bin tl-taksit yapılmayacak- karşılığında bedelli askerlik yapabileceğini Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU bildirdi. Bu haktan 700 bin civarında kişi yararlanabilecek. Başvurular 1 Ocak 2015’ten itibaren yapılacak. Getirisi olan bu para sadece TSK için kullanılacak. Bu yasanın yanında TSK’da düzenlemeler yapılacak ve teknolojik destek artırılacak.  Bedelli askerlikle birlikte sözleşmeli er-erbaşlık ta yapılmanın yolu açılacak. Yani askerliği meslek edinmiş elemanlar yetişecek. ” (Hürriyet)

  Şimdi gelelim bedelli askerlik ile ilgili yorumlara. Bu konu üzerine insanlar ikiye bölünüyor:

1. Grup: Parasını ödeyip bedelli yapmak isteyenler; bu gruptakilerin çoğu belirli bir yaşa gelmiş, işinin gücünün sahibi insanlar. Çoluğu çocuğu olanlar. Okumuş kesim yani. Üniversite okuduğunda yaşı baya bi ilerlemiş olanlar. Hal böyle olunca belli bir yaşa gelince askere gitmek zor geliyor. Kurulu düzenini, işini, çoluğunu çocuğunun bırakıp gitmek pek bir zor. Ayrıca çalışmakta oldukları için, askerde maaş alamayacaklarından zararlı olacaklar. 18 bin tl’yi vermek koymuyor.O yüzden bu grup için bedelli askerlik biçilmez kaftan.

2. Grup: bedelli askerliğin parasını ödemeyeceği için askere gidenler ve gidecek olanlar. Malumumuz ki bu devirde 18 bin tl çok bir para değil, lakin parası olmayana, orta gelirliye çok büyük bir para. Ne zorluklarda yaşayan aileler var hepimiz biliyoruz. Bilmediklerimizi, görmediklerimizi saymıyorum bile. Haliyle bedelli askerlik çıkınca bu insanların zoruna gidiyor. Ana-babalar ”benim oğlum parasızlıktan askere gitmek zorunda, ama parası olan gitmiyor. Bu dünya zenginler için.” vb. isyan cümleleri kuruyorlar haklı olarak. Ayrıca üniversite okumadıkları halde tam askere gitme çağlarında işi gücü, çoluğu çocuğu olan insanlar da var. Ailelerini bırakıp gitmek onlara da zor.

Burada hangi grup haklıdır diye bir sorun sorsan bu soruya binlerce cevap alırsın ama sonuç alamazsın. Herkes kendi açısında düşünür ama orta yol bulunamaz diye düşünüyorum. Parası olmadığı için askere giden ve şehit olanları düşünürsek herkesin askere gitmesi bedelli askerliğin kaldırılması gerek. Ama okumuş belirli bir yaşa gelmiş insanları düşününce tüm düzenleri bozulacak ve o yaşta gitmek ayrıca bir zor. Ben 25 yaşında yaptım askerliğimi. Otuzlarında ya da kırklarında olan abilerimiz vardı. Onları da düşününce kim haklıdır karar vermek çok zor.

Şimdi bedelli askerlik çıktı. Çıkmasaydı iyiydi, şöyleydi böyleydi diye konuşmak boş geliyor bana. Haberi okuduğum kaynakta yorum bölümünde bir yorum okudum. Çok hoşuma gitti. Gayet yapıcı bir yorum:”Fukaranın çocuğuna askerlik görevi süresince en azından asgari ücret tutarında maaş bağlanmış olsa, işini gücünü terk edip vatani görevini yapmak üzere gittiğinde geride bıraktığı ailesi mağduriyet yaşamamış olmaz mı?” Bu yorum bence yapılması gerekeni en iyi şekilde anlatıyor. Madem bir kısım parasını ödeyerek askerlikten muaf kılındı, parasızlıktan dolayı askerlik yapmak zorunda kalana da böyle bir yardım yapılabilir. Arkasında bıraktıklarına yardımı dokunur. Çoluğu çocuğu aç-susuz kalmaz. Böyle güzel, ara bulucu zihniyetler olduğu için seviniyorum. Böyle durumlarda bölünmek yerine birleştirici çözümler bulmak önemli.

Sunucu ve oyuncu olan Dilara Gönder’in twitter hesabından paylaştığı yazı da anlamlı bence. ”Bedelli de adalet için fikrim; yaşını dolduran ve durumu olan bir kişi, imkanı olmayanın da faydalanması için birinin  bedelini daha üstlenmeli. Böylelikle zengin-fakir hakları arasına bir köprü inşa edilecek.” Bu ara bulucu yaklaşım da takdire şayan diye düşünüyorum. Ben aşağıya bir kaç tane ”bedelli askerlik” geyiği yazıyorum.

”Bedelli askerlik yapanlar askerden gelince ne anlatacaksınız acaba?”

”Bedelli askerliğin parasını ben zamanında Burger King’e yatırdım, kilo alıp askerlikten yırttım.”

”Bir Atasözü der ki siz de iyi ki askerlik yapmışsınız he.”