apple-siri-turkce

Siri Uygulaması

Son günlerde Apple‘ın başarılı uygulaması Siri sosyal medya ve bir çok alanda gündem oldu. Apple’ın iOS 8.3 güncellemesi ile birlikte iPhone kullanıcıları için Türkçe Siri kullanımının yolu açıldı.

  Başarılı bir yapay zekaya sahip olan Siri, kullanıcıların verdiği cevaplara esprili, ilginç cevaplar vererek kısa sürede bir çok kişinin ilgisini çekti. Bazen sorulan sorulara fıkra ile bile cevap veriyor. Siri kullanımının yaygınlaşması ile birlikte, doğal olarak programın geyikleri sosyal medyada yapılmaya başladı. Siri’yi seslendiren kişi, Yelda Uğurlu. Uğurlu’ya sesinin üç sene önce kadar metro ve uçakta kullanılacağı söylenmiş, fakat Siri‘de duyunca çok şaşırdığını, ayrıca kullanıcıların Siri ile küfürlü konuşmalar yapıldığını duyunca endişelendiği söylüyor.

  Millet olarak geyik yapmayı sevdiğimizden midir nedir bilmiyorum, Siri ile de geyik muhabbetleri hızla yayılıyor. Uygulamayı bilimsel açıdan düşününce ileriki aşamalarda psikoloji alanında kullanılacağı kanaatindeyim. Bu yönden olumlu, fakat sosyal medya yüzünden giderek asosyalleşen bireyler adına çok da olumlu sonuçlar getireceğini düşünmüyorum. Uygulamaya kendini kaptırıp işi, arkadaş çevresinden uzaklaşıp sadece Siri ile konuşmaya bağımlı kişiler çıkar mı bilmiyorum. Lakin uygulamadan olumsuz etkilenecek kişilerin olacağını düşünüyorum.

Siz de Siri ile yaptığınız ilginç konuşmaları yorum kısmına yazabilirsiniz.